Ящур

  1. Загальні відомості
  2. Симптоми ящуру
  3. Лікування ящуру
  4. Профілактика

Ящур – це інфекція, що вражає велику рогату худобу, кіз, свиней, верблюдів, яків та оленів. Це вірусне захворювання найчастіше зустрічається в країнах, де населення переважно займається сільським господарством. Відомі випадки, коли ящуром хворіли й інші домашні тварини: коти, собаки, коні, дикі кабани, навіть деякі види птахів і гризунів (щури, суслики, миші).

Збудник ящуру у заражених тварин виділяється разом з молоком, сечею, калом, послідом, слиною, і передача хвороби відбувається при прямому контакті в місцях їх утримання, на пасовищах або при водопої. Людина може заразитися ящуром тільки від тварин, контактувавши з ними або вживаючи заражені молочні продукти в сирому вигляді. При пастеризації та кип’ятінні молока (основні методи профілактики ящуру) збудник ящуру гине.

Статистика зараження цією інфекцією у людей виглядає наступним чином: 65% випадків зараження ящуром відбувається через вживання сирого молока, 1% – через споживання інших молочних продуктів, таких як простокваша, кефір, вершкове масло, сироватка, виготовлених із сирого молока, і, нарешті, 34% випадків зараження вірусом ящуру у людей трапляється внаслідок контакту з хворими тваринами. У останньому випадку переносниками захворювання можуть бути підстилки, поїлки, корми, вода, гній, навіть одяг працівників ферми. Також встановлено, що шерсть інфікованої тварини залишається заразною ще як мінімум місяць.

Молоко корів, кіз та верблюдів заразне ще до появи зовнішніх ознак ящуру (виразок на слизових), і залишається таким протягом ще 12 днів. На цей же термін встановлюється карантин, під час якого особливу увагу приділяють профілактиці ящуру. Вірус ящуру у людини паразитує на слизових оболонках носа, рота, у нігтів та між пальцями.

Інкубаційний період у людини в середньому триває один тиждень. На цьому етапі ящур може не проявлятися жодними симптомами.

Після цього з’являються перші симптоми: частішає пульс, збільшуються і стають болючими лімфовузли, загальна слабкість, нездужання, м’язові болі, особливо в області попереку, рясне слиновиділення, висипання (афти), які локалізуються в області верхніх і нижніх кінцівок, щік, носа, язика, рота, печіння і болючість у ротовій порожнині, температура може підніматися до 40°C. У разі ураження внутрішніх органів спостерігається порушення їх функцій у вигляді частого рідкого стулу (іноді з домішками крові), болі в животі, особливо в епігастральній області, різі при сечовипусканні.

У дітей може спостерігатися ураження шлунково-кишкового тракту з розвитком гастроентериту.

Перші висипання тримаються приблизно тиждень, потім вони зникають, залишаючи після себе дрібні пухирці, які можуть зливатися в одну уражену область. Афти, що утворюються на язикові, заважають хворому їсти і навіть розмовляти. Після вторинних висипань температура тримається ще 2-3 дні, після чого патологічний процес регресує.

При неускладненому перебігу ящур у людини триває близько двох тижнів, у разі ускладнень – до 20-30 днів.

Існують атипові прояви ящуру:

  • Безсимптомний перебіг з відсутністю симптоматики.
  • Злоякісний перебіг, який характеризується швидким розвитком патологічного процесу з важкими проявами і високою смертністю.
  • Стертий перебіг, коли хвороба проявляється лише незначним стоматитом, помірною головним болем і загальним нездужанням, утворенням типових висипань у міжпальцевих складках в невеликій кількості, які самостійно зникають через 2-3 дні.

Пацієнти з ящуром обов’язково підлягають госпіталізації не менше ніж на два тижні. Особливо важливий постільний режим на початку гострого перебігу хвороби.

Хворому на ящур призначають щадну дієту з рясним питтям і харчуванням кілька разів на день невеликими порціями напіврідкоїї або рідкої їжі, яка легко засвоюється. Не рідкість і випадки годування через зонд. Перед їдою хворому на ящур дають анестезин (0,1 г).

Лікування ящуру проводиться з використанням противірусних препаратів, які призначають з перших днів захворювання. Це місцеві промивання 1% розчином марганцевокислого калію, перекисом водню або розчином риванолу, а також накладання мазей, таких як оксолінова, флореналева, теброфенова, ріодоксолева, інтерферонова. Для більш інтенсивного загоєння виразок можуть застосовуватися ультрафіолетове опромінення, аерозолі «Лівіан», «Вінізоль», «Пантенол».

При особливо важкому перебігу ящуру у людини призначають знеболювальні, антигістамінні, серцево-судинні препарати, вітаміни, проводять дезінтоксикаційні заходи.

Особливу увагу протягом усього лікування ящуру приділяють гігієні ротової порожнини хворого.

Загальні заходи профілактики ящуру включають вакцинацію тварин, дотримання особистої обережності в осередку та санітарно-ветеринарні заходи (під час доїння, догляду, лікування, забою, при використанні інвентарю та предметів, забруднених виділеннями хворих тварин). Обов’язкові пастеризація і кип’ятіння молока, приготування масла з оброблених вершків, а також ретельне дотримання заходів безпеки під час догляду за хворими тваринами та можливого контакту з ними.