Респіраторно-синцитіальна інфекція


Респіраторно-синцитіальна інфекція (РС-вірус) – це гостра вірусна хвороба, яка в основному вражає нижні ділянки дихальних шляхів. Збудник даного недугу був виявлений у 1956 році під час вивчення риніту у шимпанзе. Пізніше його також виявили у дітей, які страждали пневмонією та бронхіолітом.

Респіраторний синцитіальний вірус (RSV) є основною причиною бронхіоліту та пневмонії у дітей до двох років.

Це дуже заразний вірусний агент; передача може відбуватися повітряним шляхом або при прямому контакті з інфікованим матеріалом та носовими виділеннями, що містять збудника.

У дорослих та дітей старшого віку респіраторна інфекція, як правило, призводить до легкого захворювання, яке проходить без необхідності специфічного лікування. Однак у ранньому дитинстві вплив вірусного агента часто призводить до пневмонії та може включати найдрібніші бронхіальні гілки (бронхіоліт).

Респіраторно-синцитіальний вірус має властивість поширюватися в щорічних епідеміях, які, як правило, виникають кожної зими.

У країнах з помірним кліматом період найбільшої заразності припадає на період з листопада по квітень, з піком в січні, лютому та березні. Практично всі діти заражаються впродовж перших 4 років життя.

Вплив респіраторно-синцитіального вірусу не робить людину повністю невразливою, тому повторне зараження – звичайне явище, хоча зазвичай менш важке.

Респіраторно-синцитіальний вірус є дуже поширеною причиною респіраторних інфекцій у ранньому дитинстві.
Інкубаційний період захворювання становить 2-4 дні. Вірус виділяється від хворої людини протягом 5-7 днів з початку захворювання.

Цей збудник відноситься до родини Paramyxoviridae, такої ж як віруси парагрипу та кору. RSV відноситься до підродини Pneumovirinae, яка також включає метапневмовірус людини.

Вибухи респіраторно-синцитіального вірусу часто співпадають з вибухами грипу та метапневмовірусу людини. Однак порівняно з останнім, інфекції RSV зазвичай є більш постійними з року в рік і призводять до більш серйозних захворювань, особливо у немовлят до 6 місяців.

Сироваткові антитіла проти РСВ (імуноглобуліни IgG), які передаються через плаценту від матері до плода, якщо вони присутні у високих концентраціях, забезпечують частковий, але неповний захист. Іншими словами, ймовірність захворювання в значній мірі залежить від можливості дитини піддатися впливу інфекції.


Інкубаційний період захворювання становить 2-4 дні. Вірус виділяється від хворої людини протягом 5-7 днів з початку захворювання.

Серед симптомів респіраторного синцитіального вірусу виділяють два синдроми:

  1. Інфекційно-токсичний синдром. У цьому випадку у хворого підвищується температура. З’являються симптоми інтоксикації – слабкість, головні болі, озноб, потливість і т. д. Хворі також скаржаться на заложеність носа.
  2. Синдром ураження дихальних шляхів. Таке захворювання починається з сухого і тривалого кашлю. Він з’являється на 1–2-й день захворювання. На 3–4-й спостерігаються симптоми експіраторної одишки (утруднений видих, який стає свистлячим і чутним на відстані). У дітей при цьому можуть відбуватися напади задухи, супроводжувані блідістю шкірних покривів, набряканням обличчя, нудотою та блювотою.

Клінічна діагностика РС-вірусу ускладнена через його схожість з іншими гострими респіраторними захворюваннями. У дорослих звертають увагу на переважання симптомів бронхіту. Для малих дітей характерне швидкий розвиток ознак бронхіоліту та пневмонії. При лабораторній діагностиці застосовується серологічний метод, який дозволяє досліджувати титр антитіл. При необхідності лікар може призначити рентгенографію грудної клітки та специфічні лабораторні тести, наприклад, вірусологічне дослідження носоглоточних змивів.

Лікування респіраторного синцитіального вірусу спрямоване, передусім, на полегшення симптомів. Для цього лікар може призначити:

  • противірусні засоби;
  • антибактеріальні препарати призначають тільки при доведеному приєднанні бактеріальної інфекції;
  • протикашльові, муколітичні та протизапальні сиропи;
  • антгістамінні засоби. За потреби використовують краплі для носа та препарати від болю у горлі.

Найважливіші профілактичні заходи спрямовані на припинення поширення інфекції:

  1. Часте та якісне миття рук — найкращий спосіб запобігти зараженню респіраторно-синцитіальним вірусом.
  2. Використовуйте одноразові серветки та завжди викидайте їх у сміттєвий відро.
  3. Якщо у дитини проявляються типові симптоми застуди, утримуйте її подалі від дітей молодшого віку (особливо, якщо вони перебувають в одному середовищі).