- Як передається вірус
- Симптоми лихоманки Оропуш
- Діагностика лихоманки Оропуш
- Лікування лихоманки Оропуш
- Профілактика лихоманки Оропуш
Лихоманка Оропуш — це тропічна інфекція, викликана однонитковим РНК-вірусом Оропуш (OROV), що належить до родини Peribunyaviridae.
Вірус Оропуш був ідентифікований у 1955 році в Тринідаді і Тобаго — острівній державі на півдні Карибського басейну. Вірус виділили з крові жителя села під назвою Вега-де-Оропуш, у чоловіка була лихоманка.
Пізніше, в Бразилії у 1960 році, вірус уперше виділили з зразка крові лінивця, спійманого під час будівництва шосе Белен-Бразилія, а також з популяції комарів Ochlerotatus serratus, спійманих неподалік від тієї ж місцевості. Наступного року вірус знову проявився, тепер у місті Белен, столиці штату Пара на півночі Бразилії. У Белені тоді сталася епідемія лихоманки Оропуш, від якої постраждало близько 11 тисяч людей. Відтоді випадки та спалахи фіксувалися у Бразилії, а також в інших країнах Центральної та Південної Америки (Панама, Аргентина, Болівія, Еквадор, Перу, Венесуела, Тринідад і Тобаго, Колумбія, Французька Гвіана).
Як передається вірус
Вірус, що викликає лихоманку, переважно передається комарами Culicoides paraensis — видом комарів, що мешкає від північних регіонів Сполучених Штатів до Аргентини. Деякі інші види комарів, такі як Coquilletti diavenezuelensis та Aedes serratus, також можуть бути переносниками.
Після укусу зараженої людини або тварини вірус зберігається в крові комара протягом кількох днів. Коли цей комар кусає іншу здорову людину, він може передати їй вірус. Зараз науковці досліджують властивості та шляхи поширення лихоманки Оропуш, вивчають її походження та геномні характеристики, спостерігають за клінічними проявами у пацієнтів.
Вже відомо, що існує два типи циклів передачі захворювання: коли господарями вірусу є дикі тварини (як правило, лінивці та мавпи) і коли люди є основними носіями вірусу.
За даними ВООЗ станом на червень 2024 року, немає жодних доказів передачі вірусу Оропуш безпосередньо від людини до людини.
Симптоми лихоманки Оропуш
Інкубаційний період триває від трьох до восьми днів. При виявленні симптомів необхідно негайно звернутися за медичною допомогою. Симптоми схожі з симптомами денге та чикунгуньї і включають:
- різке підвищення температури;
- головний біль та запаморочення;
- м’язові болі;
- висип;
- біль у суглобах;
- блювоту;
- озноб;
- біль в очах та підвищену чутливість до світла.
У 60% випадків можуть відбуватися короткочасні рецидиви з проявом тих самих симптомів або просто лихоманкою, головним болем і міалгією через один-два тижні після початкових проявів.
Одним із рідкісних ускладнень лихоманки є асептичний менінгіт. Більш серйозні випадки можуть включати ураження центральної нервової системи (наприклад, менінгоенцефаліт), особливо у пацієнтів з ослабленим імунітетом.
У більшості випадків одужання настає протягом семи днів, проте у деяких пацієнтів одужання може зайняти кілька тижнів.
Хто в групі ризику?
Лихоманка особливо небезпечна для вагітних жінок та літніх людей. У цих категорій заражених існує ризик летального наслідку.
Смертельні випадки також зафіксовані при цьому захворюванні. Але, як правило, смерть пацієнта настає, якщо він належить до вразливих категорій, не отримує необхідну терапію та запускає перебіг хвороби. Це може статися, тому що «лихоманку лінивця» часто плутають з іншими схожими вірусами та інфекціями. Наприклад, з малярією.
Діагностика лихоманки Оропуш
Діагноз лихоманки Оропуш ставиться за клінічними проявами, результатами вивчення епідеміологічної картини та лабораторними аналізами. Лихоманка має високий епідемічний потенціал та здатність до мутацій.
Лікування лихоманки Оропуш
Специфічного противірусного лікування або вакцини від хвороби, викликаної вірусом Оропуш, не існує. Пацієнти повинні:
- перебувати під медичним наглядом;
- дотримуватися постільного режиму;
- отримувати симптоматичне лікування, яке полегшує прояви захворювання.
Профілактика лихоманки Оропуш
Заходи профілактики полягають в униканні територій, де мешкають комарі вказаних видів, і в мінімізації впливу укусів переносників. У Міністерстві охорони здоров’я Бразилії, де ситуація ускладнилася першими летальними випадками, рекомендують:
- за можливості уникати місць, де багато комарів;
- носити одяг, який закриває більшу частину тіла, та використовувати репеленти;
- утримувати приміщення та ділянки в чистоті, ліквідуючи можливі місця розмноження комарів (наприклад, стоячу воду та скупчене листя);
- у разі появи підозрілих симптомів негайно звернутися за медичною допомогою та повідомити про можливе зараження (через високий ризик його поширення).
Навесні 2024 року в Роспотребнадзоре опублікували пам’ятку для туристів, які виїжджають до тропічних країн. Зазначається, що щороку близько 10–13 млн російських громадян виїжджають за кордон для туризму, і близько 1 млн громадян — у відрядження, ділові поїздки. У нашу країну в’їжджають понад 3,5 млн іноземців з туристичними та діловими цілями, у тому числі з країн із нестабільною епідеміологічною ситуацією. Туристам надали загальні рекомендації щодо запобігання укусам комарів — переносників багатьох інфекцій.
- Обирати для проживання приміщення з сітками на вікнах і дверях. Якщо сіток немає, вікна повинні бути зачинені. Бажано наявність кондиціонера.
- Наносити репелент на шкіру кожні три-чотири години в період між сутінками та світанком.
- Якщо комарі проникають у приміщення, над ліжками повинна бути сітка, заправлена під матрац (переконатися, що сітка не порвана і під нею немає комарів).
- У приміщеннях, призначених для сну, слід використовувати аерозолі та спеціальні спіралі.
- Носити одяг, який максимально закриває тіло.
Інформація є узагальненою та надається з ознайомлювальною метою. За перших ознак хвороби зверніться до лікаря. Самолікування небезпечне для здоров’я! |