Гестаційний цукровий діабет при вагітності – це одна з форм цукрового діабету, яка може становити загрозу для плоду, що формується. У вагітних значно підвищується рівень глюкози (цукри) у крові, розвивається гіперглікемія. Захворювання діагностується в 3-4% випадків від загального числа вагітностей, найбільш схильні до нього вагітні молодше 18 і старше 30 років.
Як правило, гіперглікемію вперше виявляють у другому триместрі вагітності, при цьому жінка не має цукрового діабету в анамнезі.
Порушення вуглеводного обміну може розвиватися у будь-якої вагітної з урахуванням тих гормональних та метаболічних змін, які послідовно відбуваються на різних етапах вагітності.
Причини та фактори ризику
Старший вік для вагітності. У вагітних жінок віком від 40 років ризик розвитку гестаційного діабету вдвічі вищий ніж 25-29-річних вагітних.
Високий індекс маси тіла (ІМТ) до вагітності. ІМТ у межах від 25 до 29,9 подвоює ризик діабету, а ІМТ понад 30 потроює його. Жінка зростом 150-180 см і вагою 70 кілограмів має ІМТ, що дорівнює 25. Для жінки такого ж росту вагою 84 кілограми ІМТ становить 30.
Народження дитини з масою понад 4.5 кілограма або мертвонародження з нез’ясованих причин в анамнезі.
За наявності діабету у найближчих родичів жінки ризик гестаційного діабету зростає більш ніж 1,5 разу. Якщо один з батьків страждає на діабет, ризик майже подвоюється, якщо обидва батьки – майже потроюється.
Збільшення у вазі в період дорослішання. Високий ІМТ у віці 18 років з наступним збільшенням маси тіла від 5 до 10 кілограмів під час вагітності призводить до більш високого ризику діабету.
Кожна вагітна жінка має бути обстежена щодо діабету в період від 24 до 28 тижнів вагітності. Якщо за аналізом крові лікар припускає у вас наявність діабету, він може провести ще один підтверджуючий тест, під час якого вам потрібно буде випити розчин глюкози певної концентрації, а потім дещо здати аналіз крові на цукор у певний час. Більшість жінок не потребує інсуліну для лікування гестаційного діабету.
Причини
- спадковість;
- аутоімуннимі захворювання, при яких система імунітету руйнує клітини підшлункової залози, що виробляє інсулін;
- вірусні інфекції, що ушкоджують підшлункову залозу, що надалі може запустити аутоімунні процеси;
- спосіб життя та дієта.
Форми захворювання
Цукровий діабет у вагітних поділяють на прегестаційний, при якому порушення вуглеводного обміну з’являються у жінки до настання вагітності, і гестаційний, при якому захворювання вперше проявляє себе під час вагітності.
Гестаційний цукровий діабет поділяється на компенсований дієтотерапією та компенсований інсулінотерапією у поєднанні з дієтою. Залежно від ступеня компенсації патології виділяють компенсований та декомпенсований гестаційний цукровий діабет.
Симптоми гестаційного цукрового діабету
Симптоми гіперглікемії – високого рівня глюкози в крові – спостерігатимуться вже у першому триместрі. Вони можуть схожі з ознаками токсикозу вагітних, тому таким пацієнткам рекомендується визначити концентрацію глюкози в крові натще.
При зверненні до лікаря вагітні можуть скаржитися на сухість у роті, спрагу, збільшення кількості рідини, що випивається (більше 2 л), рясне виділення сечі, підвищений або знижений апетит, слабкість, схуднення, свербіж шкіри, особливо в області промежини, порушення сну. Вони схильні до гнійничкових захворювань шкіри та фурункульозу. Однак ці ознаки більш характерні для пацієнток з маніфестним цукровим діабетом.
Пацієнтки з ГСД можуть не пред’являти жодних скарг, пов’язаних із гіперглікемією. Тоді діагноз встановлюється за рівнем глюкози в крові натще, або за результатами перорального глюкозотолерантного тесту (ПГТТ). Іноді приводом для проведення обстеження на наявність порушень вуглеводного обміну можуть бути ознаки діабетичної фетопатії (внутрішньоутробних ускладнень), виявлені під час УЗД, — букальний індекс, непропорційне зростання плода, багатоводдя та інші.
Діагностика гестаційного цукрового діабету
Зазвичай, гестаційний цукровий діабет розвивається безсимптомно, тому всім вагітним жінкам рекомендується проходити скринінгове обстеження, щоб виявити захворювання на ранніх стадіях і не допустити розвитку ускладнень.
Первинною діагностикою гестаційного діабету займається акушер-гінеколог. При підозрі на захворювання та для підбору терапії він може направити жінку до профільного фахівця, який лікує патологію обміну речовин, – лікаря-ендокринолога.
За підозри на гестаційний цукровий діабет гінеколог чи ендокринолог уточнить дані історії хвороби: випадки захворювання у кровних родичів, хронічні патології підшлункової залози, спосіб життя.
Специфічних ознак гестаційного діабету, які можна було б виявити під час огляду, немає.
Лікування
Як тільки лікар-ендокринолог або акушер-гінеколог встановили діагноз ГСД, пацієнтці потрібно розповісти про принципи раціонального збалансованого харчування, необхідність ведення щоденника харчування, самоконтролю глікемії та контролю кетонурії – кетонових тіл у сечі.
Насамперед пацієнтці рекомендується переглянути раціон. Крім цього, рекомендуються помірні фізичні навантаження, які дозволяють запобігти надмірному збільшенню маси тіла та підтримувати організм у тонусі. У процесі фізичного навантаження м’язи, які є інсулінонезалежними, споживають глюкозу, що сприяє зниженню глікемії. Фізична активність може включати заняття гімнастикою для вагітних, плавання, ходьбу. Рівень навантаження підбирається лікарем, який веде вагітність, або фахівцем з ЛФК.
За відсутності позитивного ефекту від дієти разом із комплексом вправ лікувальної фізкультури показані ін’єкції інсуліну. Інші цукрознижувальні лікарські засоби при гестаційному діабеті протипоказані через можливу тератогенну дію.
Схема інсулінотерапії підбирається лікарем-ендокринологом індивідуально залежно від показників самоконтролю глікемії. На тлі інсулінотерапії самоконтроль глікемії проводиться не менше семи разів на добу:
- перед їдою їжі;
- за годину після їжі;
- на ніч;
- при необхідності – титрування дози інсуліну пролонгованої дії о 03:00 та 06:00.
Дієта при гестаційному цукровому діабеті при вагітності
З харчування повністю виключаються вуглеводи, що легко засвоюються (швидко всмоктуються з кишечника і протягом 10-30 хвилин після прийому підвищують рівень глюкози крові):
- Цукор, фруктоза, варення, мед, карамель, льодяники, шоколад;
- фруктові соки (у тому числі соки, видані в жіночій консультації);
- Лимонади;
- Морозиво, тістечко, торти, згущене молоко;
- Хлібобулочні вироби із високосортного борошна;
- Здобна випічка (булки, плюшки, пироги).
З харчування повністю виключаються продукти з високим глікемічним індексом.
Глікемічний індекс (ГІ) – це показник впливу їжі на рівень цукру в крові. Кожному продукту надано показник від 0 до 100 залежно від того, як швидко він підвищує рівень глюкози крові. Глюкоза має ГІ рівний 100, що означає, що вона надходить у кров негайно, це контрольна точка, з якою порівнюють інші продукти.
Важливі харчові звички для жінок із гестаційним діабетом:
- поєднувати вуглеводи з білками та корисними жирами, щоб уникнути стрибків цукру в крові (наприклад, з’їдати йогурт з яблуком та подрібненими горіхами або цільнозерновий хліб зі смаженими овочами та сиром);
- вибирати джерела вуглеводів, багаті на клітковину (фрукти, овочі, цільнозернові продукти);
- скоротити вживання калорійних десертів, які швидко підвищують рівень цукру на крові;
- обмежити продукти із високим вмістом трансжирів (ковбаси, чіпси, тістечка, печиво, інша випічка).
Прогноз та профілактика гестаційного діабету
Ліки та зміна способу життя у бік здоровішого допомагають жінкам уникнути гестаційного цукрового діабету та уповільнюють прогресування хвороби. Без лікування прогноз гестаційного діабету несприятливий.
З 38 тижня вагітності жінкам з ГСД може бути показана індукція пологів – штучно викликана родова діяльність. Розродження на строк до 38 тижнів може бути показане жінкам з гестаційним діабетом, який протікає з ускладненнями і становить загрозу для здоров’я матері або дитини. Тактику розродження визначає акушер-гінеколог, тому що гестаційний діабет не вважається основним показанням для дострокового розродження та кесаревого розтину.
Плановий кесарів розтин призначають жінкам з гестаційним діабетом, якщо вага плода перевищує 4,5 кг.
Способи профілактики гестаційного цукрового діабету:
- регулярна фізична активність;
- різноманітне харчування з достатнім вмістом клітковини, білків, жирів та вуглеводів;
- контроль здорової ваги;
- відмова від спиртного та куріння на етапі планування вагітності.
Інформація є узагальненою та надається з ознайомлювальною метою. За перших ознак хвороби зверніться до лікаря. Самолікування небезпечне здоров’ю! |