Гастроентерит у дітей — це гострий і, рідше, хронічний розлад, запальний процес з боку шлунка і тонкої кишки. Порушення зазвичай розвивається внаслідок впливу інфекційно-токсичного фактора. Всьому винною є віруси, бактерії або прості організми. Рідше, хоча таке також можливе, патологічний процес розвивається на тлі автоімунного процесу, як наслідок алергічної реакції організму на компоненти їжі, продукти. Хворобі піддаються діти всіх вікових груп. Проте пацієнти до 5-6 років хворіють трошки частіше, що пов’язано з менш відповідальним ставленням до гігієни рук.
Для дітей раннього віку патологія представляє серйозну загрозу. Існує ризик летального випадку. Якщо хворіють діти старшого віку, ризики нижчі, хоча вони все одно залишаються. Діагностика та лікування патологічного процесу — це робота педіатра та інфекціоніста.
Причини гастроентериту у дітей

Основними провокаторами гастроентериту є патогенні мікроорганізми, хімічні речовини, які подразнюють шлунково-кишковий тракт. Це віруси та бактерії: аденовірус, ротавірус, кишкова паличка, сальмонелі та інші. Рідше причиною розвитку захворювання є лямблії. Часто у дитини гастроентерит відзначається аліментарною формою, де основна причина – невірне харчування. Також до виникнення хвороби призводять медикаментозні засоби, які використовуються без призначення фахівця або невідповідно застосовуються. У цій ситуації можлива алергічна або токсична форма гастроентериту.
Інші причини виникнення патології:
- несвіжі продукти харчування, недостатня термічна їх обробка;
- брудні або погано вимиті (без мила) руки;
- не дуже добре помита посудина, якщо хтось у сім’ї хворіє на кишкову інфекцію, дитина може підхопити її без проблем;
- у новонароджених болісні ознаки з’являються через введення нових продуктів;
- брудна соска також може бути причиною гастроентериту (пустушку, пляшечку слід добре мити);
- при годуванні груддю, мати повинна дотримуватися особистої гігієни.
Залежно від тривалості перебігу, гастроентерит у дітей поділяється на гостру та хронічну форми.
Гострий гастроентерит характеризується вираженими клінічними симптомами і триває 7–10 днів. Хронічна форма характеризується циклічним перебігом, де ремісії змінюються періодами загострення.
За особливостями клінічного перебігу гострого гастроентериту у дітей виділяють три ступені тяжкості захворювання:
Легкий. Температура тіла не підвищена, блювота відсутня або єдиноразова, діарея не більше 3-5 разів на день, ознак обезводження немає.
Середній. Температура тіла підвищується до 38-39 °С, дитина скаржиться на біль у животі. З’являється повторна блювота, а частота дефекацій може сягати 10 разів на день. Втрата електролітів та води з каловими та блювотними масами веде до розвитку легкого ступеня дегідратації, яка проявляється втратою до 3% маси тіла, тахікардією, зниженням діурезу, сухістю в роті та підвищеним спрагою.
Важкий. Температура тіла сягає 40-41 °С, багаторазове блювання із примісями жовчі, частота стільців 15–20 разів на день. Розвивається виражене обезводження – втрата маси тіла перевищує 4%, відзначається сухістю слизових оболонок та шкіряних покривів, порушеннями свідомості, ціанозом, значним зменшенням кількості сечовиділень та обсягу виділеної сечі, судомами. У більшості випадків гострий гастроентерит у дітей закінчується одужанням протягом 7–10 днів.
Залежно від етіологічного фактора виділяють наступні форми гострого гастроентериту у дітей:
Бактеріальний гастроентерит виникає в результаті харчового отруєння. Їжа може бути заражена бактеріями Salmonella, Campylobacter або Escherichia coli, які викликають агресивні симптоми шлунково-кишкового тракту, такі як підвищена температура тіла та сильна дегідратація. Якщо ви недостатньо довго готуєте їжу, не пастеризуєте молоко та не добре миєте фрукти та овочі перед тим, як давати їх дитині, вона може легко заразитися сальмонеллою, яка процвітає на сирій та необробленій їжі.
Іноді харчове отруєння виникає через бактерії, які розмножуються на готовій їжі, яка довго стоїть при кімнатній температурі. Бактерії виділяють токсини, які, потрапляючи в організм, викликають симптоми гастроентериту.
Важливо! Завжди слід прибирати їжу в холодильник протягом двох годин після приготування і ретельно підігрівати її перед вживанням.
Вірусний гастроентерит. Віруси викликають більшість випадків гастроентериту у дітей, які в основному проходять у легкій формі — найбільш відомий серед них ротавірус, який часто вражає малят. Іншими вірусами, які викликають вірусний гастроентерит, є норовіруси, аденовіруси, ентеровіруси та астровіруси.
Хоча вірусний гастроентерит найбільш поширений в холодний період року, пік іншої форми хвороби — ентеровірусного гастроентериту — припадає на спеку.
Оскільки ці віруси виділяються із калом хворого, вони передаються через руки, які торкаються брудних підгузників, горщика або шкіри дитини. Вірусним гастроентеритом часто хворіють цілими сім’ями, хоча дорослі зазвичай переносять його набагато легше.
Єдиний спосіб захистити дитину, якщо вдома хворіє дорослий — це ретельно мити руки водою з милом після відвідування туалету. З цієї ж причини слід бути уважним при виборі дитячого саду та розвиваючих гуртків, щоб переконатися, що там дотримуються належних правил гігієни.
Найкращою профілактикою є введення всіх необхідних щеплень дитині, включаючи ротавірусну вакцину.
Гельмінтозний гастроентерит – пов’язаний з паразитуванням глистів, які під час життєдіяльності пошкоджують слизову оболонку тонкої кишки. Симптоми гастроентериту у дітей при цій формі зазвичай виражені витерто, нагадуючи хронічну форму патології. Захворювання реєструється протягом всього року;
Алергічний гастроентерит (еозинофільний) – розвивається при підвищеній чутливості до деяких продуктів харчування, які виступають у ролі алергенів. Найчастіше це яйця, злаки, молочні продукти. Алергічна реакція супроводжується міграцією еозинофілів в слизову оболонку кишечника та шлунка, що призводить до її запалення, утворення інфільтратів та порушення функцій; аліментарний – спричинюється помилками в харчуванні, вживанням їжі, що не відповідає віку. Триває 1–2 дні. За особливостями клінічного перебігу гострого гастроентериту у дітей виділяють три ступені важкості захворювання:
Симптоми гастроентериту у дітей

У дитини з гастроентеритом може бути блювота, яка зазвичай швидко проходить, та коричнево-зеленуватий водянистий стул (діарея), який триває понад тиждень. Також може бути легка лихоманка.
При бактеріальному гастроентериті також будуть проявлятися наступні симптоми:
- висока температура тіла та тривала лихоманка.
- слиз або кров у рідкому стулі.
- сильні болі в животі.
Інші симптоми гастроентериту включають:
- дегідратацію (на яку вказують сухість губ, відсутність сльоз при плачі, рідкі сечовиділення, темний колір сечі, блідість шкіри або ввігнутий пуповинник у немовлят);
- поганий апетит;
- роздратованість;
- головні болі;
- легкі симптоми шлунково-кишкового тракту проходять без ліків;
- блювота, як правило, проходить протягом двох днів, але діарея від гастроентериту може тривати до двох тижнів.
Діагностика
Діагностика гострого гастроентериту у дітей здійснюється на основі характерної клінічної картини захворювання та результатів лабораторних досліджень:
- загальний аналіз крові;
- гематокрит;
- серологічні дослідження;
- копрограма;
- загальний аналіз сечі;
- бактеріологічне дослідження калу з антибіотикограмою.
Гастроентерит у дітей може бути як самостійним захворюванням, так і синдромом, який формується на тлі гострих інфекційних кишкових інфекцій (сальмонельоз, холера). При підозрі на хронічний гастроентерит застосовують не тільки лабораторні, але й інструментальні методи діагностики:
- ФГДС;
- УЗД органів черевної порожнини;
- внутрішлункова рН-метрія.
Лікування
Перед початком лікування гастроентериту у дітей важливо визначити вид збудника. Однак тривалість інкубаційного періоду та проведення лабораторних аналізів можуть трошки затримати лікування.
Терапія гастроентериту передбачає наступні заходи:
Лікування гострого захворювання з першого дня починається з напоювання дитини водою, чаєм, соками протягом 8-12 годин. Годувати дитину не можна, варто вживати не солодкий чай, негазовану воду, розчин Регідрона (кожні 10 хвилин по 2 ковтки). Також при певних показаннях може знадобитися очищувальна клізма, промивання шлунка. По закінченню цього часу призначається дієтичне харчування, використовуються м’які для травного тракту продукти.
Лікування важкої стадії гастроентериту здійснюється в лікарні, оскільки небезпечне захворювання може швидко призвести до обезводження. Тут може знадобитися в/в інфузійна терапія з введенням розчинів глюкози, електролітів.
При бактеріальній формі призначаються антибіотики (Амоксицилін, Азитроміцин).
При алергічному гастроентериті необхідно усунути алерген, часто цього достатньо для нормалізації стану.
Хронічний гастроентерит вимагає певної дієти. Терапія лікарськими засобами у дитячому віці здійснюється відповідно до походження. При підвищеній кислотності шлунка застосовуються антацидні препарати, інгібітори протонної помпи. У випадку, якщо запалення слизової викликане інфекцією, призначається антибактеріальне лікування. Крім цього, лікування гастроентериту іноді включає:
- препарати від рвоти – для зменшення прагнення до блювання;
- ферменти – для кращого перетравлення продуктів харчування;
- НПЗП – при підвищеній температурі тіла;
- спазмолітики – для усунення болю;
- антигістамінні препарати – для зняття алергічної реакції;
- ентеросорбенти – для ліквідації токсичних сполук;
- пробіотики, пребіотики – призначаються з метою поповнення корисних бактерій.
Навіть на першому етапі розвитку гастроентериту, особливо у дітей до трьох років, виникає дефіцит біологічно активних речовин в організмі. Дуже важливо провести додаткове лікування мікроелементами, вітамінами.
Дієта
Не вдасться усунути бактеріальний, вірусний гастроентерит, не дотримуючись лікувального харчування. Для відновлення функції травного тракту призначається дієта при гастроентериті у дітей:
- в перший день інфікування необхідно голодування;
- на 2 день дозволені подрібнені овочеві супчики, запечене яблуко;
- на 3 добу – фрикадельки, котлети на пару (з нежирних сортів м’яса);
- на 2 день – можна рибу, яйце, галетне печиво;
- з 5 дня – дозволяється поступово входити в звичайний раціон, обмежуючи молоко, жирні, смажені страви. Харчуватися бажано маленькими порціями, але часто (4-6 разів на день). При гастроентериті у немовляти голодування не знадобиться, продовжуйте як раніше годувати маля груддю.
Можливі наслідки та ускладнення
Гострий гастроентерит у дітей може призводити до розвитку серйозних ускладнень:
- порушення водно-електролітного балансу;
- гіповолемічний шок;
- інфекційно-токсичний шок;
- гостра ниркова недостатність;
- поліорганна недостатність.
Особливо небезпечний гострий гастроентерит у дітей перших років життя, оскільки у них швидко розвивається обезводження, тяжка форма якого може призвести до летального випадку.
Прогноз
При своєчасно розпочатому лікуванні прогноз в цілому сприятливий. У більшості випадків гострий гастроентерит у дітей закінчується одужанням протягом 7–10 днів. При хронічному гастроентериті правильне харчування і проведені проти рецидивні курси терапії (осінь і весна) дозволяють досягти стійкої ремісії.
Профілактика
Профілактика гастроентериту у дітей включає:
- ретельне миття рук;
- дотримання технології приготування та зберігання страв;
- використання для пиття та приготування їжі лише водопровідної або бутильованої води;
- ізоляцію хворих із інфекційними формами гастроентериту та проведення в осередках інфекції дезінфікуючих заходів.
Інформація є узагальненою та надається з ознайомлювальною метою. За перших ознак хвороби зверніться до лікаря. Самолікування небезпечне для здоров’я! |