Дитяча розеола

Розеола – гостре інфекційне захворювання дітей раннього віку, що викликається вірусом герпесу 6 та 7 типу, та протікає з температурною реакцією та шкірними висипаннями. При раптовій екзантемі послідовно з’являються фебрильна температура, потім – висип на шкірі тулуба, обличчя і кінцівок. Специфічними методами діагностики раптової екзантеми є ПЛР виявлення ВГЧ-6 та ІФА титрів IgM та IgG. Лікування, головним чином, симптоматичне (жарознижувальні засоби), можливе призначення противірусних препаратів.

У дитячої розеоли багато назв: раптова екзантема, триденна лихоманка, псевдокраснуха.

Етіологічними агентами, що викликають раптову екзантему, є віруси герпесу людини типу 6 та 7 (HHV-6 та HHV-7). Серед цих двох типів HHV6 має більшу патогенність і вважається основним збудником раптової екзантеми; HHV7 виступає другим збудником (кофактор).

HHV-6 та HHV-7 належать до сімейства Herpesviridae, роду Roseolovirus. Потрапляючи в організм, збудники стимулюють продукцію цитокінів (інтерлейкіна-1b і фактора некрозу пухлини-α), реагують з клітинними та циркулюючими імунними комплексами, викликаючи появу раптової екзантеми.

У підлітків та дорослих з HHV-6 пов’язаний безсимптомний перебіг сечової інфекції. Крім цього, реактивація вірусу, що латентно персистує в ЦНС, може викликати розвиток менінгоенцефаліту і мієліту. За наявними відомостями, HHV-6 є «винуватцем» доброякісних (лімфаденопатія) та злоякісних (лімфома) лімфопроліферативних захворювань. З HHV-7 деякі автори пов’язують синдром хронічної втоми.

  • Захворювання починається гостро, з підвищення температури до 39-40. Зазвичай, крім температури, інших симптомів немає. Як правило, захворювання збігається за термінами прорізування зубів, тому температуру дуже часто списують на зуби.
  • Температура зберігається протягом 3 діб, зазвичай погано знижується за допомогою жарознижувальних препаратів.
  • У перші 3 доби поставити діагноз практично неможливо, оскільки крім температури інших симптомів немає.
  • На 4 добу температура знижується, але на тілі з’являється висипання – на грудях, животі, спині, шиї, іноді – на обличчі, – рожева, дрібна, іноді дуже бліда, без сверблячки.
  • Висипання тримається зазвичай 1-2 дні, потім зникає.
  • Після появи висипу ці 1-2 дні дитина може бути примхливою, плаксивою, не злазить з рук.

Передається ця інфекція імовірно повітряно-краплинним шляхом, інкубаційний період 9-12 днів. Лабораторне підтвердження діагнозу не потрібно, і, як правило, жодних аналізів не проводиться. Зазвичай хворіють діти від 6 місяців до 3 років, переважно у весняно-осінній період.

Незважаючи на велику поширеність, діагноз раптової висипу своєчасно встановлюється вкрай рідко. Цьому сприяє швидкоплинність захворювання: допоки ведеться діагностичний пошук, симптоми інфекції, як правило, зникають самостійно. Тим не менш, діти з високою лихоманкою або висипом повинні бути неодмінно оглянуті педіатром та дитячим інфекціоністом.

У фізикальному обстеженні провідна роль належить вивченню елементів висипу. Для розеоли характерна наявність дрібних рожевих плям, що зникають при діаскопії, а також папул діаметром 1-5 мм. При бічному освітленні помітно, що висипання злегка піднімаються над поверхнею шкіри.

У загальному аналізі крові виявляється лейкопенія, відносний лімфоцитоз, еозинопенія, гранулоцитопенія (іноді агранулоцитоз). Для виявлення вірусу використовується метод ПЛР. Для визначення активного вірусу у крові застосовується культуральний метод. У хворих на раптову екзантему дітей за допомогою ІФА в крові виявляються IgG і IgM до HHV-6 і HHV-7.

Дитина має бути оглянута педіатром, так як висока температура може бути не тільки при розеолі, але і при інших інфекційних захворюваннях, що вимагають лікування, наприклад, при отіті, інфекції сечовивідних шляхів.

Специфічного лікування вірусу, який викликає розеолу не існує, тому лікування симптоматичне: жарознижувальні засоби при високій температурі, щоб полегшити стан дитини. Поки тримається температура, важливо стежити, щоб дитина споживала достатньо рідини. Якщо дитина відмовляється від їжі, не потрібно годувати через силу, як тільки стан покращає, апетит повернеться.

Коли з’являється висипка, змащувати її чимось або приймати протиалергічні препарати не потрібно. Плями проходять самостійно, не залишаючи слідів, можливо невелике лущення шкіри, яке так само проходить без лікування. Дитину в цей період можна купати. Після купання може відзначатись збільшення яскравості висипу через протоку крові до шкіри, це тимчасове явище, яке не погіршує перебіг захворювання.

Противірусне лікування проводять при тяжкому перебігу хвороби, як правило, у дітей зі зниженим імунітетом. При лікуванні пацієнтів з імунодефіцитом потрібна консультація дитячого інфекціоніста.

Вакцинації від розеоли не існує. Основні профілактичні заходи зводяться до ізоляції хворої дитини та попередження ускладнень.