Цукровий діабет – група ендокринних захворювань, що розвиваються у зв’язку з порушенням процесів засвоєння глюкози та мають хронічний характер. За оцінкою ВООЗ, у світі на цю патологію страждають близько півмільярда людей. Правильне та вчасно розпочате лікування цукрового діабету дуже важливе для хворих. Воно не призводить до повного позбавлення захворювання, але дозволяє уникнути важких ускладнень і полегшити симптоми, забезпечуючи тим самим нормальну якість життя.
Причини цукрового діабету
Сьогодні діабет вважається поліетиологічною хворобою. Існує кілька теорій її виникнення, серед ключових – генетично обумовлені та аутоімунні порушення, а також патології підшлункової залози, особливості раціону харчування.
В основі розвитку патології лежить порушення вуглеводного обміну, при цьому виникає або дефіцит інсуліну, який виробляється підшлунковою залозою, або нездатність клітинних структур сприймати цей гормон, внаслідок чого виникає гіперглікемія.
Серед найчастіших причин цукрового діабету можна виділити такі фактори, як:
- спадкова схильність;
- генетичні порушення, що запускають аутоімунні реакції та викликають ураження підшлункової залози;
- дисфункції надниркових залоз;
- вірусні інфекції та вплив токсинів на підшлункову залозу;
- надмірна вага та ожиріння;
- тривалий прийом кортикостероїдів, деяких кардіологічних препаратів;
- надмірне вживання простих вуглеводів, фастфуду, трансжирів та нестачі харчових волокон;
- малорухливий спосіб життя, часті стреси.
Можливою причиною цукрового діабету може бути також травма, що пошкодила тканини підшлункової залози і порушила її функції. Крім того, до причин цукрового діабету відносять стрес та літній вік пацієнта. Імовірність захворіти збільшується вдвічі з кожним прожитим десятиліттям.
Типи цукрового діабету
Цукровий діабет має 2 основних типи, які принципово відрізняються за етіологією патологічного процесу і на початкових стадіях вимагають різного підходу до лікування:
Інсулінозалежний діабет 1-го типу – розвивається у відповідь на аутоімунну агресію організму проти бета-клітин підшлункової залози, які виробляють інсулін. В результаті рівень гормону патологічно знижується, що загрожує високими показниками гіперглікемії. Характерний для дітей та молодих людей. У людей старшого віку проявляється як наслідок панкреонекрозу при ускладненому панкреатиті. Вимагає гормонозамінної терапії інсуліном.
Інсуліннезалежний діабет 2-го типу розвивається у вигляді підвищеної резистентності організму до інсуліну із збереженням робочої функції підшлункової залози. Характерний людям старше 40 років. На ранніх стадіях коригується без гормонального лікування за допомогою дієти.
Крім 2-х основних груп розрізняють так звані ситуаційні та специфічні види діабету:
- гестаційний – оборотна патологія, характерна для вагітності, що важко протікає;
- панкреатогенний – виникає як вторинне ушкодження на фоні первинних травм та захворювань підшлункової залози;
- LADA-діабет (латентний аутоімунний діабет) – відрізняється млявою симптоматикою, але потребує ін’єкційного лікування інсуліном;
- MODY-діабет – генетична форма діабету.
Симптоми цукрового діабету
До специфічних симптомів захворювання належать:
- Часте сечовипускання (поліурія). Сеча при цукровому діабеті виділяється у великому обсязі, але безболісно та переважно у денний час;
- Перманентна спрага, спричинена зневодненням організму;
- Підвищений апетит, який на початку хвороби може виявлятися нападами. Хворих зазвичай тягне на солодку їжу, що складається із простих вуглеводів;
- Зміна ваги. На тлі надмірного апетиту хворі часто втрачають вагу внаслідок збільшеного катаболізму білків та жирів.
Цукровий діабет супроводжується і іншими симптомами:
- зниженням гостроти зору;
- онімінням кистей рук і стоп;
- сонливістю (особливо вдень), слабкістю, сильною стомлюваністю та посиленим потовиділенням навіть при несуттєвих навантаженнях;
- проблемами зі шкірою (свербіж, рани, що не гояться, поява темних ущільнень на окремих ділянках тіла);
- сухістю у роті, запаленням ясен, погіршенням стану зубів.
Діагностика цукрового діабету
Діагноз захворювання встановлюється на підставі класичних симптомів цукрового діабету та даних лабораторних тестів. У діагностиці цукрового діабету перевіряється рівень глюкози у крові пацієнта.
Відповідно до норм у здорової людини показники глюкози в крові не перевищують 6,6 ммоль/л натще і 11,1 ммоль/л після їди. Наявність цукру у сечі хворого – ще один діагностичний симптом цукрового діабету.
Слід пам’ятати, що поодинокий аналіз крові на глюкозу не дасть об’єктивного результату. Щоб визначити поточний стан, винести діагноз та призначити лікування проводять:
- тест на толерантність до глюкози;
- біохімічний аналіз крові;
- дослідження крові на електроліти;
- пробу Реберга – з метою оцінки стану нирок;
- обстеження очного дна;
- аналіз рівня ендогенного інсуліну;
- дослідження судин – УЗД, реовазографія, капіляроскопія та ін;
- УЗД органів, ЕКГ.
Лікування цукрового діабету
Методів абсолютного позбавлення від цієї хвороби поки не знайдено. Лікування націлене на стабілізацію стану хворого, зняття симптомів та недопущення ускладнень. За дотриманням усіх рекомендацій пацієнти з цукровим діабетом можуть мінімізувати вплив хвороби на повсякденне життя.
Медикаментозне лікування може включати інсулінотерапію або призначення препаратів для перорального прийому, які знижують цукор у крові. Інсулін необхідний хворим з цукровим діабетом 1 типу, оскільки він вирішує задачу компенсації вуглеводного обміну, запобігає розвитку гіпо- та гіперглікемії. При другому типі він призначається у разі неефективності інших заходів, а також за показаннями (наприклад, при вагітності, суттєвому зменшенні маси тіла, деяких ускладненнях).
Фізичні навантаження, як один із допоміжних методів лікування цукрового діабету, допомагають знизити рівень глюкози до крові, збільшити вироблення інсуліну та чутливість до нього тканин.
У комплексі з ліками використовуються інші способи лікування:
- дієта (харчування при цукровому діабеті обов’язково передбачає обмеження вуглеводів),
- посильна фізична активність,
- компенсація дефіцитів вітамінів та мікроелементів,
- регулярний контроль за рівнем цукру.
З появою ускладнень чи супутніх захворювань додатково призначається відповідне лікування. Хірургічні методи (баріатрія) також використовують у лікуванні діабету за недостатньої ефективності інших заходів.
Профілактика цукрового діабета
Основні заходи профілактики:
- контролюйте свою вагу;
- відстежуйте показники вуглеводного та ліпідного обміну в організмі;
- дотримуйтесь здорового харчування з відмовою від рафінованих продуктів, чистих цукрів, важких жирів, а також консервованих, копчених, газованих продуктів;
- регулярно практикуйте помірні фізичні навантаження;
- споживайте достатню кількість чистої негазованої води (не менше 2 літрів на добу);
- забезпечуйте організм усіма необхідними вітамінами та мінералами.
Цукровий діабет – це досить небезпечне, але й поширене захворювання. Якщо у вас з’явилися тривожні симптоми, не ігноруйте їх, а якнайшвидше відвідайте лікаря.
Інформація є узагальненою та надається з ознайомлювальною метою. За перших ознак хвороби зверніться до лікаря. Самолікування небезпечне для здоров’я! |