Базаліома, або базальноклітинний рак, є одним з видів злоякісних новоутворень шкіри, яке розвивається з атипічних клітин базального шару епідермісу. За рахунок базальних клітин відбувається оновлення інших шарів шкіри – з них утворюються нові клітини з часом відмирання старих. Базаліома відноситься до немеланомних типів раку шкіри, тобто вона не розвивається з меланоцитів (клітин шкіри, що виробляють пігмент меланін).
Симптоми базаліоми шкіри
Хвороба протікає у поверхневій формі. Симптоми базаліоми шкіри на перший погляд можуть бути непомітними, тому є складнощі в розпізнаванні її на початковій стадії. На початку свого розвитку базаліома має невеликі розміри (не більше 1 см у діаметрі) і виглядає як невеличкий прищ на обличчі або на шиї. Потім це вже вузлики, жовтувато-сірі або матово-білі, безболісні, які можуть спричиняти незначний свербіж. Декілька таких вузликів, що зростають разом, утворюють базаліому. Протягом багатьох років вузлики можуть повільно зростати і розвиватися, не завдаючи вам незручності. Але результат завжди один – височезне над поверхнею шкіри новоутворення базаліоми.
Воно може мати кілька видів:
- Вузликовий. Має невеликі розміри, трохи свербить і може кровоточити.
- Поверхневий. Виглядає як гладка рожева блискуча базалиома, яка легко піддається лікуванню.
- Плоский. Червонувата ділянка з твердими чіткими краями, схожими на рулон. Поверхня базалиоми лусочкова, шорстка. При відшаровуванні луски можливе виділення незначної кількості крові.

Базаліома у вигляді чорної шишки на шкірі

Вузликове ураження
Важливо знати, що базаліома зростає дуже повільно, але в особливо запущених випадках вона може руйнувати навколишні тканини, включаючи хрящі та кістки, що може призвести до сильних болей. Зазвичай базалиому успішно лікують одним з наведених нижче методів.
Класифікація та стадії розвитку базаліоми
Класифікація базальноклітинного раку за клінічними проявами:
Нодулярна (вузлова) форма. Вважається “класичною” і становить три чверті всіх випадків базаліоми. Утворення може мати різні розміри (від кількох міліметрів до 2-3 см), восковидного або напівпрозорого кольору з включеннями червоних і синіх точок (судинних “зірочок”). Відрізняється повільним зростанням і частіше виникає на голові або шиї.
Виразковий прояв базаліоми можна розглядати як результат природного розвитку вузлового варіанта. Розростання опухольових клітин у центральній зоні призводить до руйнування опухольового осередку з формуванням виразки. Вона представляє собою пляму, покриту гноєно-некротичними корками. Зазвичай, виразкова форма є прогресованою стадією раку шкіри.
Поверхнева базаліома має плоскі восковидні краї, може бути різних відтінків червоного кольору. Може існувати на тілі людини десятиліттями, оскільки локалізується в зонах, менше вразливих до інсоляції (дуже рідко на обличчі), і не викликає дискомфорту. Характеризується повільним зростанням.
Плоска базаліома, або склеродермоподібний базальноклітинний рак, характеризується агресивним перебігом з можливим розростанням в м’які тканини. Даний варіант рідко кровоточить і практично не виразковується. За симптоматикою може нагадувати псоріаз або екзему.
Інфільтративна форма пов’язана з прогресуванням вузлового і поверхневого варіантів раку. Для цього варіанту характерний високий ризик швидкого розвитку у глибину, метастазування і схильність до виникнення рецидивів після проведення лікування.
Метатиповий варіант пухлини поєднує в собі ознаки базальноклітинного і плоскоклітинного раку (пухлини кератиноцитів — кліток верхнього шару епітелію). У такому прояві базальноклітинний рак є найбільш агресивним. Він може рости і метастазувати в віддалені органи і тканини.
Фіброепітеліома Пінкуса — дуже рідка форма базальноклітинного раку. Зазвичай локалізується на шкірі поясничного відділу. Виглядає як фіброзний поліп на ніжці плоскої або напівсферичної форми.
При діагностиці базальноклітинного раку в області голови і шиї використовується класифікація Американського об’єднаного комітету з раку (American Joint Committee on Cancer — AJCC). Вона складена на основі загальноприйнятої міжнародної системи TNM (tumor, nodus і metastasis):
- T — tumor — первинна пухлина (її діаметр, глибина проростання та інші характеристики):
- N — nodus — наявність/відсутність ураження регіональних лімфатичних вузлів;
- M — metastasis — наявність/відсутність віддалених метастазів. Виділяють п’ять стадій.
Стадія 0 | Tis-пухлина знаходиться в самому поверхневому шарі шкіри, 1 рівень інвазії (проникнення в інші шари) по Кларку N0-пухлинні клітини не поширилися в лімфатичні вузли M0 – відсутні віддалені метастази |
Стадія 1 | T1A, T1b — товщина пухлини Бреслоу менше 1 мм, 2-5 рівні інвазії Кларка або виразка пухлини T2a-товщина по Бреслоу 1-2 мм, без виразки N0 M0 |
Стадія 2 | T2b – товщина пухлини по Бреслоу 1-2 мм, з виразкою T3a, T3b-товщина по Бреслоу 2-4 мм, з виразкою або без T4a, T4b-товщина по Бреслоу більше 4 мм, з виразкою або без N0 M0 |
Стадія 3 | T-будь-яка N1, N2, N3-різна ступінь поширення пухлинних клітин в регіонарні лімфатичні вузли M0 |
Стадія 4 | T-будь-яка N-будь-яка M1 – є віддалені метастази |
Діагностика базаліоми
Успіх лікування базаліоми залежить від того, наскільки своєчасно буде встановлено діагноз захворювання. Діагностика раку шкіри, зокрема базаліоми, у більшості випадків не представляє складнощів. Достатньо дерматологові провести візуальний огляд та зібрати анамнез.
При підозрі на рак шкіри для постановки точного діагнозу спеціаліст призначає дерматоскопію. Це може бути оптична та цифрова дерматоскопія. Оптичний огляд лікар проводить за допомогою дерматоскопа. Інструмент здатний збільшувати зображення вдесятеро, що дозволяє детально вивчити різні шари шкіри. На шкіру наноситься іммерсійна олія, яка запобігає блиску та робить зображення більш чітким. Цифрова дерматоскопія дозволяє добре розглянути великі ділянки шкіри, скласти карту родимок. Таке дослідження проводиться автоматично за допомогою пристрою FotoFinder Bodystudio ATBM. Результати обстеження зберігаються в базі даних, що дозволяє відстежувати найменші зміни під час регулярних оглядів. Для відстеження динаміки зростання родимок достатньо одного обстеження на рік.

Оптична дерматоскопія
Також при підозрі на наявність патології проводиться загальноклінічне обстеження, яке включає загальний та біохімічний аналізи крові. У процесі постановки діагнозу необхідно дослідити регіонарні лімфатичні вузли та виключити наявність віддалених метастазів.
Основу діагностики складають цитологічні (дослідження клітин) та гістологічні (дослідження тканин) лабораторні аналізи. Матеріалом для них є зразок тканини — скребіння з поверхні пухлини. Дослідження цього зразка є високоінформативним методом, який у 99% випадків дозволяє встановити точний діагноз.
Якщо при пальпації або за допомогою методів візуалізації (оптична та цифрова дерматоскопія) спеціалісту вдалося виявити відхилення від норми, пацієнту призначають біопсію, а саме сторожову біопсію лімфатичних вузлів. Ця діагностична процедура дозволяє виявити метастази в найближчих до новоутворення лімфатичних вузлах, які ще називають сторожовими. При поширенні пухлини вони поражаються першими, а потім злоякісний процес переносяться далі. Це дослідження допомагає уточнити діагноз та провести адекватне лікування на ранніх стадіях розвитку раку шкіри.
Всім хворим до початку лікування проводять рентгенографію грудної клітки. Вона дозволяє виявити метастази в легенях. В якості додаткових досліджень можуть бути призначені:
- комп’ютерна томографія — для обстеження органів грудної клітки, живота та області таза;
- магнітно-резонансна томографія — для виявлення метастазів у головному та спинному мозку;
- позитронно-емісійна томографія — для діагностики тих пухлинних осередків, які не вдалося виявити за допомогою інших досліджень. Під час такої процедури пацієнту внутрівенно вводять спеціальний радіофармпрепарат, який накопичується в ракових клітинах. Потім виконуються знімки, на яких метастази стають добре видимими.
Лікування базаліоми шкіри
Важка ступінь базаліоми небезпечна тим, що вона руйнує глибокі шари шкіри і, дістаючись до кісток, викликає біль. Сучасна медицина пропонує багато методів лікування базаліоми. Вам лише потрібно проконсультуватися з вашим лікарем, щоб визначити серед усіх методів найбільш ефективний з урахуванням стадії та будови новоутворення. Виділяють декілька способів лікування пухлин, включаючи лікування базаліоми:
- Променевий. Цей метод передбачає опромінення ураженої ділянки шкіри короткофокусними рентгенівськими променями в поєднанні з дистанційною гамма-терапією та застосовується для лікування базаліоми лише на початковій стадії.
- Лазерний. Цей спосіб вважається одним з найпрогресивніших і ефективних. Він абсолютно безболісний і добре переноситься людьми похилого віку.
- Хірургічний. Видалення базаліоми хірургічним шляхом на сьогоднішній день є найпопулярнішим, і серед спеціалістів воно користується найбільшим довір’ям. Варто пам’ятати, що цей метод лікування можна застосовувати лише при невеликих розмірах базаліоми або на ділянках, де післяопераційні шрами не будуть бросатися в очі.
- Медикаментозний. Вам можуть призначити цитостатичні, тобто протипухлинні препарати. Використовуйте їх лише після консультації з лікарем і не займайтесь лікуванням базаліоми самостійно!
- Кріогенний. На базаліому впливають рідким азотом, таким чином, заморожуючи її. Ця процедура безболісна і швидка, тому буде достатньо лише однієї процедури і без анестезії. Ще однією перевагою цього методу є маловидимі шрами.
Лікування базаліоми в домашніх умовах не існує просто тому, що це ракове захворювання.
Ускладнення базаліоми
Серед ускладнень базаліоми можна виділити ризик рецидиву. Є випадки, коли базальноклітинний рак повторюється навіть після успішного лікування. Також поява базаліоми може збільшити ймовірність розвитку інших типів раку шкіри, наприклад, плоскоклітинної карциноми (пухлини кератиноцитів).
Описані випадки метаплазії, коли базальноклітинний рак змінюється і перетворюється в плоскоклітинний. З цієї причини базаліома може бути небезпечною для життя, оскільки плоскоклітинний рак метастазує.
Базаліома, яка поширюється за межі шкіри (метастазує), може уражати навколишні тканини. Ускладнення до летального результату виникають, коли процес затрагує кістки, вуха, очі, оболонки головного мозку. У рідких випадках, якщо протягом кількох років ігнорувати базаліому і не лікувати її, вона може інвазивувати глибокі м’які тканини і може блокувати шляхи лімфовідтоку, в цьому випадку виникає лімфостаз.
Прогноз. Профілактика
Базальноклітинний рак рідко розповсюджується на інші частини тіла, тому лікування майже завжди є успішним, особливо якщо вдається виявити захворювання на ранній стадії.
З огляду на фактори ризику, найбільш обґрунтованою профілактичною мірою є захист від ультрафіолетового випромінювання, тому рекомендується:
- Менше перебувати на вулиці, коли сонце в зеніті.
- Регулярно використовувати засоби захисту під час перебування на вулиці. Наносити їх знову кожні дві години.
- Коли сонце найбільш активне, носити закритий одяг і головні убори, наприклад, шапку з широкими козирками. Одяг – найкращий захист від УФ-випромінювання.
- Відмовитися від штучного засмагання в солярії, альтернативою можуть бути косметичні засоби з автозагаром.
- Використання індивідуальних засобів захисту шкіри необхідно під час роботи з хімічними реагентами та джерелами випромінювання. Також важливо уникати багаторазового ушкодження шкіри і не забувати про регулярний огляд шкіри на предмет появи новоутворень.
Інформація є узагальненою та надається з ознайомлювальною метою. За перших ознак хвороби зверніться до лікаря. Самолікування небезпечне для здоров’я! |