Бабезіоз

Бабезіоз – протозойне захворювання людини. Його розвиток в організмі починається з потрапляння в нього найпростіших роду Babesia. Після потрапляння в організм вони починають активно паразитувати в клітинах еритроцита. Характерно те, що цей найпростіший організм паразитує лише у осіб з ослабленим імунітетом. Зовні дане захворювання проявляється як вірусне.

Збудник бабезіозу відносять до класу простіших. У людини захворювання викликають три види бабезій: в Америці – Babesia microti, в Європі – Babesia divergens, rodhaini.

На сьогодні в світовій літературі було описано лише приблизно 100 випадків бабезіозу у людини, більшість з них мали летальний наслідок.

Вразливішими до захворювання є особи з гострими порушеннями в роботі імунної системи, зокрема ВІЛ-інфіковані та люди після спленектомії. У людей з нормальною функцією імунної системи бабезіоз може протікати безсимптомно.

Симптоматика бабезіозу зовні схожа на прояви грипу. Зазвичай пацієнти відзначають підвищення температури тіла, лихоманку, озноб, головні болі, мігрені, м’язові спазми, нудоту, блювоту, запори, поноси, порушення апетиту, слабкість.

Оскільки дане захворювання відзначається у пацієнтів дуже рідко, діагностувати його дуже складно. Зазвичай початковий діагноз звучить як геморагічна лихоманка, СНІД, сепсис. Проте після взяття товстого мазка крові можливо встановити точний діагноз.

Добрий лікувальний ефект при бабезіозі проявляють беренил, акаприн, гемоспоридин, наганин, тіарген, альбаргін та інші.

Хворим тваринам необхідно забезпечити повний спокій, забезпечити соковитим і зеленим кормом.

При важких формах бабезіозу у людини застосовують комбінації хініну і кліндамицину, або атоваквона і азитроміцину. У дуже складних випадках може знадобитися переливання крові. У випадку відсутності адекватного лікування летальний наслідок можливий у приблизно 50-80% випадків.

При своєчасно наданій медичній допомозі прогноз бабезіозу переважно сприятливий.