Суть дієти полягає в повній або частковій відмові від продуктів тваринного походження. Повна відмова від цих продуктів є характерною для веганів. У вегетаріанській дієті все трошки простіше. Зазвичай для покриття потреби у вітаміні B12 дозволяється вживати яйця та молочні продукти. Деякі люди продовжують споживати рибу та морепродукти. Деякі обирають цей підхід тимчасово, інші дотримуються подібного способу харчування протягом усього життя.
Також існує варіант, при якому дозволяється споживання лише сирових продуктів рослинного походження. Вибір одного з варіантів дієти або її варіацій здійснюється на підставі власного бажання, релігійних та інших вподобань. Однак перед тим, як ухвалити остаточне рішення, рекомендується проконсультуватися з лікарем-дієтологом.
Принцип дії вегетаріанської дієти полягає в тому, що через відсутність тваринних ліпідів і протеїнів організм починає розщеплювати власні жирові відкладення.
Але не варто чекати миттєвих результатів. На вегетаріанській дієті можна скинути вагу, причому, досить значну, але доведеться зачекати, оскільки основна зброя цієї дієти – прискорення обміну речовин.
Типи вегетаріанських дітей
Строгий вегетаріанець дотримується дієти, вільної від усіх видів м’яса, включаючи курку і рибу, проте існує безліч варіантів вегетаріанської діїти.
Ось сім:
- Лакто-ово-вегетаріанці їдять яйця та молочні продукти, але не їдять м’ясо, птицю чи рибу.
- Лакто-вегетаріанці їдять молочні продукти, але не їдять яйця, м’ясо, птицю чи рибу.
- Ово-вегетаріанці їдять яйця, але не їдять молочні продукти, м’ясо, птицю чи рибу.
- Пескетаріанці їдять рибу, але не їдять м’ясо чи птицю.
- Напіввегетаріанці не їдять червоне м’ясо, але їдять курку та рибу.
- Флексітаріанці більшу частину часу дотримуються вегетаріанської дієти, але іноді їдять м’ясо, птицю чи рибу.
- Вегани, найстрогші вегетаріанці, утримуються від усіх продуктів тваринного походження і побічних продуктів тваринного походження, включаючи молочні продукти, яйця, мед та продукти, приготовані з желатину.
Користь вегетаріанства
Несумнівно, правильно підібране вегетаріанське меню дозволить покращити та зміцнити організм, проте миттєвих результатів після зміни режиму харчування не відбудеться. Більше того, не варто розраховувати на те, що всі існуючі труднощі самі зникнуть. Відновлення повинно бути комплексним, а турбота про свій раціон – лише однією з необхідних умов оздоровлення. При цьому їжа, яку обирає вегетаріанець, повинна подобатися, бути не лише корисною, але й смачною, у цьому випадку ефект буде набагато відчутнішим. Відсутність задоволення від споживання страв негативно впливає не лише на травлення, але і на стан нервової системи, стаючи причиною депресії.
Якщо меню, засноване на рослинній їжі, збалансоване, воно дозволяє знизити ризик онкології та покращити стан серцево-судинної системи. За даними досліджень, при такому раціоні зменшується небезпека розвитку деменції, хвороби Альцгеймера та інших нейродегенеративних захворювань. Вегетаріанська дієта рекомендована при труднощах з шлунково-кишковим трактом.
Список дозволених продуктів
- Овочі та зелень;
- Фрукти, сухофрукти, горіхи та ягоди;
- Крупи, мука грубого помолу;
- Бобові;
- Нежирні молочні продукти та яйця;
- Чай, кава, вода, відвари трав, свіжовичавлені соки, натуральні компоти;
- Сіль, цукор, спеції, мед, рослинна олія.
Правила вегетаріанської дієти
Перед початком дотримання дієти, протягом 2 тижнів поступово зменшуйте споживання м’ясних продуктів до нуля. Спробуйте виключити з раціону смажене, занадто гостре, солене, копчене та мариноване харчування. Дотримання вегетаріанської дієти можливо від тижня до місяця. За бажанням досвід можна повторити, але не раніше, ніж через 3 тижні після її завершення. Після досягнення потрібного результату, ще протягом 2 тижнів поступово додавайте до меню дієти продукти тваринного походження. Розпочніть з жирних молочних продуктів, продовжте рибою, а потім м’ясом.
Щоденне меню дієти складається з 3 основних прийомів їжі і 1 або 2 перекусів. Ідеально, якщо сніданок потрапляє в проміжок часу між 7 і 9 годинами ранку, а вечеря не пізніше 19.00.
Меню вегетаріанської дієти
Варіант 1
Сніданок: 180 г вівсяної каші, приготованої на молоці, склянка натурального йогурту.
Обід: тарілка овочевого супу, шматок цільнозернового хліба, 150 г салату з капусти, огірка і зелені, заправленого оливковою олією.
Перекус: яблуко, кілька грецьких горіхів.
Вечеря: 200 г овочів на пару, 100 г гречки.
Варіант 2
Сніданок: яєчниця з 2 яєць, склянка кефіру, середній помідор.
Обід: 200 г овочевого супу, 1 апельсин, 180 г овочів на грилі.
Перекус: чашка зеленого чаю з медом і 1 груша.
Вечеря: 180 г овочевого рагу, 200 мл кефіру.
Варіант 3
Сніданок: 100 г творогу з 1 ст. л. меду, чашка кави, горсть ягід.
Обід: 200 г овочевого борщу, 100 г вареного коричневого рису, 1 свіжий огірок.
Перекус: 100 г крупчастого творогу, половина апельсина.
Вечеря: салат зі свіжих овочів, 1 варене яйце, склянка ряжанки.
Варіант 4
Сніданок: 200 г рисової каші, приготованої на молоці з медом, чашка зеленого чаю.
Обід: 180 г вареного картоплі з 1 ч. л. сметани і 2 свіжими огірками.
Перекус: 10–12 зерен мигдалевого горіха.
Вечеря: салат з тертої моркви і морської капусти, заправлений оливковою олією, 200 мл натурального йогурту.
Недоліки вегетаріанської дієти
Незбалансованість меню дієти. Природа визначила так, що деякі необхідні нам мікроелементи засвоюються в організмі лише в поєднанні з продуктами тваринного походження.
З рослинної їжі, як правило, можна отримати необхідні елементи, які в достатній кількості містяться в м’ясі, але для цього рослинної їжї доведеться споживати дуже багато. Тому краще під час вегетаріанської дієти розпочати прийом полівітамінного комплексу.
Протипоказання
Вегетаріанська дієта категорично протипоказана дітям та підліткам. Також людям похилого віку, вагітним і жінкам, які годують грудьми.
Крім того, не варто забувати, що здоровий, правильний процес схуднення передбачає втрату ваги не більше 1 кілограма на тиждень. Деякі люди, які мають занадто велику кількість зайвої ваги, нехтувать правилами дієти, самостійно стискуючи її рамки. В результаті з’являється постійна роздратованість, порушення травлення, слабкість та почуття апатії на тлі недостатнього результату.
Не забувайте, що перш ніж почати дієту, необхідно проконсультуватися з лікарем. |