Щадна дієта

  1. Суть щадної дієти
  2. Показання до дієти
  3. Технологія приготування їжі при щадній дієті
  4. Переваги та недоліки дієти

Щадна дієта передбачає спеціальне лікувальне харчування, яке м’яко впливає на органи травлення. Така дієта містить достатню кількість поживних речовин і базується на основних принципах раціонального харчування, яке є повноцінним і легко засвоюваним.

Щадна дієта розрахована на досить тривалий період, оскільки асортимент продуктів, що використовуються в ній, досить широкий. Головний секрет цієї дієти полягає в технології приготування страв. Страви, які застосовуються в цій дієті, повинні бути легкими.

Система харчування, відома сьогодні під назвою «Дієта ЩД», була розроблена гастроентерологом доктором Певзнером. Лікувально-відновлювальне харчування за Певзнером існує сьогодні в кількох варіантах, кожен з яких має назву «стіл» та порядковий номер для зручності класифікації. Залежно від наявності тих чи інших захворювань і особливостей організму пацієнта складається його оптимальний раціон харчування.

Всі види щадних дієт об’єднують прості вимоги:

  • відмова від напівфабрикатів і фастфуду;
  • вживання легких для засвоєння продуктів, максимально подрібнених, відварених або оброблених парою;
  • уникання надмірно гарячої і занадто холодної їжі;
  • зниження споживання солі, спецій та смакових добавок;
  • повне виключення продуктів, що збуджують ЦНС (алкоголь, енергетичні напої, кава, міцний чай);
  • заборона на борошняні та кондитерські вироби; дрібне харчування 5-7 разів на день.

Щоб їжа стала дійсно ліками, потрібно розуміти, що голодування не вирішує проблем зі здоров’ям та зайвою вагою.

Суть щадної дієти полягає в тому, щоб скласти індивідуальне меню з мінімальним навантаженням на шлунково-кишковий тракт і організм в цілому.

Мета дієти – знизити вагу за мінімального навантаження на травну систему. Але щадний раціон також допоможе краще почуватися при інших захворюваннях, пов’язаних не лише з конкретними органами та системами.

Показання до щадної дієти для схуднення:

  1. захворювання шлунково-кишкового тракту;
  2. ниркова недостатність;
  3. застудні захворювання;
  4. шкірні захворювання (дерматит, дерматоз, екзема).

Таке харчування допоможе зміцнити імунітет, слугуватиме профілактикою захворювань шлунково-кишкового тракту, сприятиме загоєнню виразок, відновленню слизових оболонок. Покращення самопочуття можна помітити вже через тиждень.

Обмеження шкідливих, жирних страв і збалансоване харчування позитивно вплинуть на стан шкіри, зменшать кількість вугрів, чорних цяток, гнійничкових утворень.

Щадної дієти можна дотримуватися навіть під час вагітності. Збалансований раціон буде корисним під час лактації, адже складається виключно з корисних та правильно приготованих страв. Проте в цьому випадку його слід відкоригувати, оскільки деякі продукти можуть викликати в немовляти коліки, алергічну реакцію.

З усіх відомих у світі технологічних процесів, які використовуються для приготування їжі, у цьому виді харчування підходять лише три: тушкування, запікання та варіння. Головна особливість приготування страв полягає в тому, щоб вони під час вживання не чинили жодного теплового, механічного або хімічного впливу на органи травлення. Шкідливий механічний вплив можуть спричиняти великі шматки їжі, свіжі фрукти та овочі зі шкіркою, тверда їжа, жорстке м’ясо, сухожилля тощо. Щоб їжа стала достатньо м’якою, її потрібно довго тушкувати або варити. М’ясо, наприклад, краще приготувати в духовці або на парі. Щадна дієта при гастриті категорично забороняє вживання хімічних подразників, до яких відносяться різні прянощі, сіль, дистиляти, чорна кава, міцні бульйони, смажена їжа та м’ясні соуси. Обов’язковою умовою при дотриманні цієї дієти є уникнення температурних подразників. Це передбачає відмову від їжі з екстремальною температурою, оскільки вона негативно впливає на слизову оболонку шлунка. Краще замінити гарячу їжу на теплу, а також відмовитися від морозива та іншої дуже холодної їжі.

Основним плюсом є те, що жир йде повільно, поступово, без стресів для організму, які часто провокують популярні швидкі дієти для схуднення. Стан здоров’я з кожним днем лише покращується.

Переваги дієти:

  • Позитивно впливає на травну систему, запобігає появі болю та рецидивів. Можна сміливо сказати, що така дієта має лікувальний характер.
  • Вага не повертається. Повільне зниження ваги не призводить до різкого її набору після завершення щадної дієти. Якщо трапився зрив, не варто очікувати приросту на 1-3 кг, як це буває при дотриманні напівголодних і строгих систем. Потрібно лише повернутися до раціону і продовжувати.
  • Простота і доступність. Усі страви прості, не складні, готуються з доступних інгредієнтів. Але за бажанням можна замінювати прості продукти дорожчими в межах дозволеного списку, змінювати раціон відповідно до своїх смаків.
  • Різноманіття. Список дозволених продуктів великий, немає строгих обмежень, можна готувати різноманітні перші та другі страви, напої.
  • Щадна дієта досить збалансована, не потребує додаткового прийому вітамінів. Збалансоване харчування посилює дію багатьох лікувальних препаратів, сприяє швидшому одужанню, особливо корисне при серцево-судинних, ендокринних захворюваннях.

До недоліків можна віднести складність перших днів. Не завжди легко відвикнути від солодких та смажених страв, перебудувати харчування. Труднощі можуть виникнути у працюючих або студентів, тому потрібно заздалегідь продумувати меню, брати обіди та перекуси із собою.