- Скільки людина може прожити без їжі, лише на воді?
- Що відбувається при голодуванні на воді?
- Різновиди голодування на воді
- Основні правила
- Результати голодування на воді
- Протипоказання
- Користь та шкода
Тим, хто прагне почуватися більш бадьорим і здоровим, а також позбутися зайвих кілограмів, сучасні медики та прихильники нетрадиційної медицини пропонують багато різних методик. Одна з них — голодування на воді, яке також називають вологим голодуванням.
Водне голодування – це процес, коли людина на тривалий час відмовляється від споживання будь-якої їжі, але при цьому п’є воду в необмеженій кількості. Досі тривають суперечки щодо того, наскільки ефективний цей метод і чим корисне голодування на воді. Але численні відгуки свідчать, що при правильному підході до цього процесу можна отримати відчутну користь.
Скільки людина може прожити без їжі, лише на воді?
На цей рахунок існує декілька думок. Деякі джерела стверджують, що без їжі людина здатна протриматися близько восьми тижнів. Терміни значною мірою залежать від індивідуальних особливостей здоров’я, початкової ваги, віку та клімату.
Але це не означає, що після такої тривалої голодовки організм зможе відновитися і повернутися до нормального стану. Вчені запевняють, що через тиждень після відмови від їжі починається інтенсивне руйнування м’язової тканини, а ще через 14 днів — тканин внутрішніх органів.
Голодування тривалістю в три тижні з метою оздоровлення може виявитися небезпечним для життя.
Що відбувається при голодуванні на воді?
Суть лікувального голодування зводиться до поступового очищення організму. Перш за все від токсичних речовин очищується шлунково-кишковий тракт. Прихильники цього методу стверджують, що енергія, яку організм витрачає на перетравлення їжі, в періоди голоду сприяє активації прихованих функцій. За рахунок цього організм оздоровлюється і омолоджується. Існує також думка, що таким шляхом можна значно покращити роботу імунної системи.
Відмовляючись від їжі і вживаючи виключно воду, людина змушує свій організм забезпечувати потреби в енергії за рахунок накопичених резервів. В умовах відсутності їжі починають використовуватися запаси глікогену та жирів, а через деякий час і білків з тканин. Кілька днів без їжі призводять до синтезу жирної кислоти кетону, висока концентрація якої шкодить організму.
Голод призводить до руйнування цінних білків, що небажано. Голодування на воді потребує постійного контролю за станом здоров’я, його практикують як у лікувальних, так і у профілактичних цілях.
Відмова від їжі стає стресом для організму. Медики радять голодувати не більше 5 днів.
Відмова від їжі зазвичай практикується напередодні та після хірургічного втручання. Він актуальний для людей, які страждають на харчову алергію та гострий панкреатит.
Якщо говорити про триваліші періоди голоду, то їх можна практикувати лише в особливих умовах, щоб можна було провести реанімаційні заходи у разі необхідності. Зменшити стрес для організму можна шляхом каскадного голодування, яке передбачає чергування днів без їжі та з їжею.
Оптимальним терміном голодування на воді вважають 2 доби, новачкам достатньо 1 дня.
1 день
Одноденна відмова від їжі допоможе організму очиститися і оздоровитися. У такому випадку важливо врахувати можливі протипоказання. Під час одноденного голодування органи травлення отримують перепочинок, активуються очищувальні процеси.
У таких умовах гинуть патогенні мікроорганізми і починають оздоровлюватися корисні молочнокислі. Завдяки цьому в кишечнику починають вироблятися біоактивні компоненти.
Підготовка до одноденного голодування має розпочинатися приблизно за тиждень. З раціону слід виключити шкідливі продукти, скоротити споживання білкової їжі, особливо м’яса, оскільки воно важко перетравлюється.
Вперше голодування на воді краще практикувати у вихідний день. Це пояснюється тим, що новачкам складно поєднувати голодування з трудовою діяльністю. У цей день бажано поставити клізму.
2 дні
Дводенне голодування на воді практично не відрізняється від одноденного – принцип той самий. Плюс цієї методики полягає в тому, що почуття голоду виражено не так сильно, як при низькокалорійних дієтах. Повна відмова від їжі багатьом дається легше, ніж недоїдання.
3 дні
Якщо після 1-2 днів голодування самопочуття нормальне, можна збільшити цей термін до 3 днів. До тривалішої відмови від їжі потрібно переходити плавно, набравшись досвіду та обов’язково підготувавшись.
Триденне голодування на воді призводить до синтезу соляної кислоти в шлунку, утворення білків та ненасичених жирів, стимуляції жовчоутворення, придушення почуття голоду.
Організм переходить до самостійного харчування, процеси травлення уповільнюються, починається розщеплення власних жирів. За цей період реально скинути кілька кілограмів, щоб вага не повернулася, з голодування потрібно виходити правильно, дотримуючись порад дієтологів.
Різновиди голодування на воді
- З точки зору цілей процесу утримання від їжі розрізняють: лікувальне та профілактичне голодування.
- З точки зору прийому рідини розрізняють: повне утримання від їжі з необмеженим споживанням води та комбіноване – з чергуванням водного та сухого голодування.
- З точки зору тривалості розрізняють: коротке – 1-2 дні, середнє — 3-7 днів, тривале – від 8 діб.
Основні правила
Тим, хто цікавиться, як правильно голодувати на воді, слід знати важливі правила та враховувати всі рекомендації.
Початківцям не слід голодувати довше, ніж один день. Голодувати протягом одного дня не буде складно навіть тим, хто робить це вперше. Для організму це буде корисно, і при цьому він не стане переживати значного стресу.
Суточна норма споживання води у літрах залежно від ваги.
Голодувати з профілактичною метою рекомендується кілька разів на рік, за умови, що людина практикує більш тривале утримання від їжі. Що стосується одноденного голодування, то його можна придержуватися частіше – один раз у 2-3 тижні.
Дуже важливий правильний вхід і, тим паче, правильний вихід з голоду. Спочатку людина повинна настроїтися на проведення цієї процедури. Для цього варто почитати авторитетні джерела і вибрати оптимальний час для такої практики. Найкраще голодувати у вихідні, щоб у цей день можна було не працювати інтелектуально і фізично, а займатися цікавими справами, які відволікають від думок про їжу.
За кілька днів до її початку варто відмовитися від споживання алкоголю, куріння та важкої їжі. Найкраще готувати легкі страви, в ідеалі – рослинні. За день до процедури можна провести очищення кишечника, поставивши клізму або випивши слабощіллячий чай.
Голодування на воді. Непосредственно в день голодування слід протягом дня пити воду кімнатної температури. Вода повинна бути мінеральною (без газу, не солоною) або дистильованою. Пити воду можна у будь-яких кількостях – стільки, скільки хочеться.
Почати процедуру найкраще з вечора. Приблизно о 18 годині слід з’їсти на вечерю легку страву, після чого повністю відмовитися від їжі на період голодування. Тобто протягом наступного дня людина п’є лише воду, а вранці наступного – починає поступовий вихід із голоду.
У процесі виходу найважливіше робити це поступово, не починаючи їсти все і одразу. Харчування повинне бути легким і дрібним. Вранці після голоду можна спочатку випити свіжий сік, трохи розведений водою. Через деякий час рекомендується з’їсти яблуко. Далі, через 2 години, можна з’їсти невелику порцію каші на воді, салат з овочів. Протягом ще трьох днів краще зведені до мінімуму сіль і не їсти білкову їжу – тоді ефект від голоду буде максимальним.
Тільки після того, як людина декілька разів проведе одноденне утримання від їжі, їй можна спробувати проголодувати 2 або 3 дні. Однак трьохденне утримання від їжі – це вже більш серйозний стрес для організму, тому до нього потрібно довше готуватися та обережніше виходити з голоду. Після трьох днів без їжі рекомендується починати повертатися до звичного харчування з розведених водою соків.
Результати голодування на воді
Причини голодування на воді можуть бути різними. Відповідно, і очікування у людей відрізняються. Хтось хоче знизити вагу, хтось – відчути бадьорість і прилив сил, а хтось сподівається перемогти хворобу або зменшити кількість необхідних медикаментів.
Щодо маси тіла голодування не є найефективнішим методом схуднення. У середньому для втрати 1 кілограма потрібно 2-4 дні. Крім того, худіючи на тлі такого сильного обмеження калорій, людина негативно впливає на обмін речовин, налаштовує організм на «ощадливий» тип метаболізму. Тобто, схуднувши, ви ризикуєте в подальшому швидко повернути кілограми і навіть набрати більше, ніж було спочатку. У кінцевому підсумку виявиться, що вже жоден зайвий шматок не пройде непоміченим для фігури.
Втім, прихильники голодування на воді у відгуках підкреслюють, що необхідно постійно дотримуватися правильного способу життя і здорового харчування. Напевно, після водного голодування легше перейти на відповідну вам систему харчування.
Результатами голодування на воді можуть також стати погане самопочуття, загострення хронічних захворювань, порушення сну і головні болі. Це може бути пов’язано як з порушенням правил голодування (використання чаю, кави замість води), так і з індивідуальними особливостями організму.
Протипоказання
Існує цілий ряд захворювань і станів, при яких ні в якому разі не можна практикувати утримання від їжі:
- недостатня маса тіла;
- онкологічні процеси;
- туберкульоз в активній формі;
- цукровий діабет I типу;
- бронхоектатична хвороба;
- хвороби системи кровообігу;
- тиреотоксикоз;
- захворювання серця, печінки, нирок;
- тромбофлебіт;
- нервове виснаження;
- вагітність, лактація;
- енцефалопатія.
Користь та шкода
При дотриманні всіх правил проведення профілактичного голоду та його регулярній практиці можна отримати значну користь. Позитивні ефекти полягають у:
- активації обміну речовин;
- покращенні роботи травного тракту;
- корекції фігури;
- зміцненні імунної системи;
- загальному оздоровленні.
Ігнорування рекомендацій лікарів та дієтологів під час голодування може мати негативні наслідки. Один з них пов’язаний з загостренням хронічних захворювань, інший – з розвитком неприємних симптомів.
Не варто забувати про ймовірність повернення зброшених кілограмів після завершення періоду голодування. Крім цього, може спостерігатися значна втрата м’язової маси, що може призвести до в’ялості шкіри.
Деякі люди скаржаться на зниження лібідо, психологічну непереносимість голоду.
Ще один ризик пов’язаний з авітамінозом, недостатністю життєво важливих мікроелементів. Іноді через голодування можуть виникати проблеми косметологічного характеру – випадіння волосся, стоншення епідермісу.
Можуть виникнути складнощі з поверненням до попередньої системи харчування.
Не забувайте, що перш ніж почати дієту, необхідно проконсультуватися з лікарем. |