Голодування

  1. Методика голодування за Ніколаєвим
  2. Методика голодування за Оганян
  3. Голодування за Столєшніковим
  4. Методика голодування за Бройсом

Голодування є методом альтернативної медицини і полягає у повній добровільній відмові від їжі, а в деяких випадках і від води, з наступним дієтичним харчуванням протягом кількох днів.

Залежно від методики голодування може бути повним (дозволено вживати воду), абсолютним (заборонена їжа і вода) і комбінованим (два дні без води, два дні з водою). Тривалість голодування залежить від його виду, а саме:

  • Абсолютне – 1-2 дні;
  • Комбіноване – 3-7 днів;
  • Повне – до 40 днів.

Однією з класичних методик проведення голодування є система, розроблена Ніколаєвим, яка має ряд особливостей. Тривалість методики голодування за становить в середньому 20-21 день, з можливим збільшенням до 40 днів. Така особливість має місце тому, що дана система вимагає клінічного стаціонару, де з низки причин більш тривалий термін голодування неприйнятний. Постійне спостереження медиків і перебування у середовищі однодумців допомагає не лише уникнути ускладнень, що виникають під час голодування, але й серйозніше поставитися, зрозуміти та прийняти лікування.

Весь період голодування супроводжується низкою процедур, які підсилюють його лікувальний ефект, а саме:

  • Щоденне очищення кишечника за допомогою клізм;
  • Масажі та самомасажі;
  • Різні водні процедури;
  • Фізіопроцедури.

На всіх етапах голодування дозволено вживання відвару шипшини, також важливими є щоденні багатогодинні прогулянки на свіжому повітрі. Методика голодування за Ніколаєвим дозволяє навіть за середніх термінів досягати позитивних результатів при лікуванні низки захворювань і втратити у вазі 12-18% від початкової.

Перед початком лікування кожен пацієнт проходить низку обстежень (різні аналізи), а також повинен психологічно налаштуватися на голодування, після чого шляхом особистої бесіди з лікарем, залежно від віку і на основі отриманих показників, визначається термін голодування. Після цього починається фізична підготовка організму – протягом кількох днів у обідній час дозою гіркої солі очищають кишечник. Кожен ранок пацієнта, незважаючи на повну відсутність вживання їжі, починається з очищення кишечника клізмою. Ця процедура необхідна, оскільки, починаючи з моменту переходу організму на ендогенне харчування, настає спонтанна секреція, яка призводить до засвоєння організмом власних ресурсів і переробки їх у калові маси, подібні до первородного калу у немовлят.

Після клізми настає час прийняття ванни, і пацієнту роблять масаж, після чого настає сніданок, під час якого приймаються настої з шипшини. Після сніданку – час півгодинного відпочинку і прогулянок на свіжому повітрі, під час яких пацієнти виконують комплекс дихальної гімнастики. Потім настає обід, під час якого хворі приймають той самий настій шипшини, просту воду або трохи Боржомі. Кількість споживаної за день води коливається від 1,5 до 2 літрів, проте її кількість не обмежується.

Методика голодування за Оганян включає обов’язкове очищення. Голодування починається з вечірньої очисної процедури – прийому сольового проносного розчину (англійська сіль), який запивають відваром трав з соком лимона і медом. На фоні ерозивного гастриту і виразки шлунка розчин замінюють касторовою олією або відваром трави сени. Після прийому проносного слід лягти без подушки з грілкою на область печінки (правий бік) на одну годину. Вранці за допомогою клізми потрібно провести очисні процедури за допомогою гумової кружки Есмарха.

Голодання за Оганян триває від 7 до 10-15 днів. Під час нього можна тільки пити:

  • Відвари трав з медом. Трав’яний збір складається з м’яти, меліси, душиці, подорожника, мати-й-мачухи, чебрецю, деревію, ромашки, споришу, польового хвоща, кропиви, шавлії, пустирника, кореня валеріани і квіток календули, які змішують в рівних обсягах;
  • Свіжі соки з калини, лимона, вишні, граната, кизилу або смородини.

Прийом соку і відварів можна чергувати. Також можна у відвари додавати по кілька чайних ложок свіжого кислого соку. Для очищення необхідно випивати щодня не менше трьох літрів відвару і до трьох склянок соку. Очисні клізми слід повторювати щодня під час голодування.

Голодування може супроводжуватися блюванням і нудотою. При виникненні нудоти потрібно промити шлунок, для чого випивають близько літра теплої кип’яченої води з двома чайними ложками соди і викликають блювання.

Після закінчення голодування починати їсти потрібно дуже обережно. У перші чотири дні показані тільки протерті або м’які свіжі фрукти – мандарини, яблука, апельсини, кавуни, дині. У ці дні потрібно випивати до трьох склянок відварів і соків. Після цього в раціон можна додати свіжі овочеві салати, протерті на тертці.

Метод голодування Столєшникова заснований на фактах Біблії, а саме на описаному у Старому Завіті голодуванні Мойсея. Протягом усього періоду голодування за Столєшниковим дозволяється вживання у будь-якій кількості колодязної, мінеральної або джерельної води. Тривалість цієї методики голодування визначається хворим самостійно, але вона має бути більше двох днів, оскільки у перші два дні організм використовує власний запас глюкози.

Ця методика розроблена австрійським лікарем-натуропатом Рудольфом Бройсом для лікування низки невиліковних захворювань, включаючи рак. Період голодування за Бройсом триває 42 дні, протягом яких щоденно вживається до півлітра морквяного, картопляного, бурякового або селерейного свіжовижатого соку і настої на основі шавлії, ниркового чаю або герані.

Кожен ранок починається з прийняття 125 мл холодного ниркового чаю, через годину необхідно випити 125 мл теплого настою з шавлії, меліси, звіробою і м’яти перцевої. Після ще 40-60 хвилин потрібно випити, добре полощучи рот, ковток свіжовижатого соку, а через 7 хвилин ще один ковток. Протягом першої половини дня за бажанням можна випивати від 10 до 15 ковтків соку. В обідній час необхідно знову прийняти 125 мл холодного ниркового чаю, а у другій половині дня невеликими ковтками дозволено ще трохи соку і чашку настою герані. Якщо голодування на соках і настоях переноситься важко, згідно з методикою голодування за Бройсом дозволяється вживати приготований за певним рецептом цибулевий суп, для приготування якого цибулину середнього розміру з лушпинням необхідно дрібно нарізати і підсмажити на рослинній олії до золотисто-коричневого кольору. Готову цибулю додають у півлітра холодної води з будь-яким рослинним бульйоном і варять до повного розварювання цибулі. Після приготування суп проціджують від цибулі і вживають разом із соками і настоями. По закінченні 42 днів починається вихід з голодування – спочатку напіврідкою їжею без солі, після чого в раціон поступово вводиться звична їжа.