Холестерин – ліпід (жироподібна речовина), основна частина якого виробляється в печінці, а решта надходить із зовнішнього середовища за допомогою продуктів харчування. Але якщо його дуже багато, підвищується ризик розвитку ішемічної хвороби серця чи інсульту. Саме тому дієта при підвищеному холестерині має важливе значення.
Функціонування організму без жиру холестерину просто неможливе. Саме він допомагає:
- Зміцнювати клітинні мембрани, робити їх еластичними.
- Виробляти різні гормони, у тому числі статеві – естроген та андроген.
- Засвоювати вітаміни А, D, Е та К.
- Продукувати жовч.
- Ізолювати нервові волокна.
Холестерин є важливим для нормальної роботи імунної, нервової та травної систем, але якщо його в крові більше, ніж необхідно для звичайної життєдіяльності, холестерин поступово відкладається на внутрішніх стінках артерій. Так утворюється атеросклеротичні (холестеринові) “бляшки” – густе утворення, яке стискає судину і знижує її еластичність. Цей процес утворення таких “бляшок” називається “атеросклероз”. Через якийсь час на місці атеросклеротичної “бляшки” може утворитися тромб, який повністю закриває судину, перекриваючи живлення життєво важливих органів. Замкнення судини, яка живить серце, призводить до інфаркту міокарда; замкнення судини, яка живить головний мозок – до інсульту.
Для нормалізації рівня холестерину була розроблена спеціальна дієтична програма. Переваги полягають у тому, що її можна використовувати не лише як інструмент для лікування вже існуючих проблем, але і в профілактичних цілях. З лікувальною метою дієтичне харчування при підвищеному холестерині може бути призначено лише лікарем-гастроентерологом або дієтологом. Також індивідуально обговорюються продукти, які слід виключити з урахуванням особливостей здоров’я кожної окремої людини.
Яким повинен бути рівень холестерину та його діагностика
Велика кількість “поганого” холестерину в організмі не супроводжується будь-якими симптомами. Тому, щоб визначити, чи всі показники у нормі, необхідно здати кров на визначення ліпідного профілю. Протягом 9–12 годин перед аналізом слід утриматися від їжі та не пити нічого, крім води.
Діагностика включає:
- Загальний холестерин – складається з холестерину – ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНП), а також холестерину – ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВП).
- ЛПНП (“поганий”) холестерин – основний джерело накопичення холестерину та закупорки артерій.
- ЛПВП (“хороший”) холестерин – допомагає виводити холестерин з ваших артерій.
- Не-ЛПВП (Non-HDL) – кількість загального холестерину мінус ЛПВП. Цей показник включає в себе ЛПНП та інші типи холестерину, такі як ЛПОНП (ліпопротеїни дуже низької щільності).
- Тригліцериди – ще одна форма жиру в крові, яка може збільшити ризик розвитку серцевих захворювань, особливо у жінок.
Високий рівень тригліцеридів у поєднанні з високим рівнем ЛПНП (“поганого”) холестерину та низьким рівнем ЛПВП (“хорошого”) холестерину сприяє утворенню бляшок на стінках артерій.
Основні принципи гіпохолестеринової дієти:
- Зменште вживання жирів до мінімуму. Повністю відмовтеся від тваринних жирів, вершкового масла, кокосової і пальмової олії. Дозволяються в обмежених кількостях кукурудзяна, соняшникова олія.
- М’ясо повинно бути нежирним – кролик, курка, телятина. Заборонено споживати жирне м’ясо, паштети, ковбаси, м’ясо качок і гусей, шкіру домашньої птиці.
- Рибу можна споживати будь-яку, включаючи жирну, не рідше двох разів на тиждень. Проте рекомендується утримуватися від смаження риби, особливо на олії, яка не рекомендується.
- Можна споживати хліб з грубого борошна, каші. Заборонені вироби із тіста, бісквіти, пироги.
- Дозволені молоко (нежирне), кефір, йогурт, нежирні сорти сиру. Обмежте споживання жирних молочних продуктів: вершків, сметани, згущеного молока, морозива.
- Спеції можна додавати будь-які нежирні.
- З напоїв віддайте перевагу сокам, мінеральній воді, рідко слабкому чаю та каві. Алкоголь заборонений.
- Як перше блюдо підходять овочеві супи, а від супів на бульйоні з жирного м’яса потрібно утриматися.
- Дозволені і необмежені овочі та фрукти. Треба обмежити фісташки, арахіс та варення, а також виключити смажену картоплю та чіпси.
- Солодощі слід зводити до мінімуму. Дозволяється трошки желе або морозиво з фруктів.
Гіпохолестеринова дієта дозволяє включати в звичайний раціон продукти, споживання яких сприяє зниженню рівня холестерину. Наприклад, до них відносяться:
- Брокколі, авокадо. Брокколі багата клітковиною, яка зменшує рівень холестерину в крові. Вся їжа, що містить грубі волокна, не всмоктується стінками кишечника, обгортає перероблену їжу і виводить її з організму. Таким чином, прискорення перистальтики кишечника дозволяє зменшувати кількість холестерину, що надходить з продуктами, приблизно на 15%. Щоденно слід споживати не менше 400 г брокколі.
- Гриби вішанки. Гриби вішанки містять у своєму складі статин, тому є аналогами лікарських препаратів. Вони зменшують синтез холестерину в організмі, припиняють утворення нових бляшок в судинах. Добова потреба в вішанках складає не менше 9 грамів.
- Оселедець. Оселедець містить велику кількість Омега-3 жирних кислот, які при зміні співвідношення білкових носіїв зменшують значення показника холестерину. Достатньо споживати протягом дня не менше 100 г оселедця для відновлення просвіту в судинах та виведення жиру і холестерину з бляшок.
Приклад меню на день: сніданок: гречана каша, заправлена оливковою олією, чай без цукру; перекус: яблуко; обід: курячий суп на 2 бульйоні, запечена риба з овочами, гранатовий сік; полудень: знежирений кисломолочний сир; вечеря: картопля варена, оселедець, чай без цукру. |
За допомогою цієї дієти ви легко зменшите вагу і мінімізуєте хронічне запалення в організмі. Якщо ж дієти виявляється недостатньо, щоб нормалізувати рівень холестерину, то лікар призначає холестериноснижуючі препарати, залежно від того, яка фракція ЛП підвищена і т.д.
Медична дієта призначається тільки лікарем, який повністю володіє інформацією про історію хвороби конкретного пацієнта. |