- Плюси та мінуси експрес-дієти
- Протипоказання до експрес-дієт
- Варіанти експрес-дієти на три дні
- Вихід із швидкої дієти
Експрес-дієта — також відома як напівголодна або екстремальна дієта — передбачає короткострокове дотримання принципів харчування з низьким (1200-800 ккал) або дуже низьким (800 ккал або менше) щоденним споживанням енергії з їжею. Такий режим харчування розглядається як спосіб втратити від 3 до 5 кг ваги за короткий проміжок часу, зазвичай не більше 10 днів, за умови високої мотивації до швидкого схуднення.
Існує багато різновидів експрес-дієт: монодієти (кефірна, яблучна, м’ясна, рисова, фруктова, кавунова і навіть шоколадна), різке обмеження вуглеводів або жирів, різні овочеві та фруктові смузі. Усі вони мають спільне — порушення принципів здорового зниження ваги.
Плюси та мінуси експрес-дієти
До плюсів експрес-дієти можна віднести такі моменти:
- Можливість швидко позбутися від 3–7 кілограмів зайвої ваги (залежно від виду дієти та індивідуальних особливостей організму);
- Якщо експрес-дієта складається з продуктів рослинного походження з мінімальною тепловою обробкою та кисломолочних продуктів, то це можливість очистити організм від шлаків, що позитивно впливає на здоров’я;
- Можливість переглянути свій раціон харчування. Часто відгуки про експрес-дієти свідчать, що вони спонукають зрозуміти, наскільки неправильно був складений повсякденний раціон, скільки в ньому було зайвих продуктів, таких як солодощі, і непотрібних перекусів.
До мінусів експрес-дієти часто відносять наступне:
- Незбалансованість. Всі експрес-дієти відносяться до жорстких екстремальних дієт з великими обмеженнями, через що надходження багатьох необхідних для нормальної життєдіяльності речовин є недостатнім. Тому максимальний термін, протягом якого рекомендується практикувати такий спосіб харчування — це три дні. Експрес-дієта за три дні не здатна завдати серйозної шкоди здоров’ю, але зі своїм завданням справляється успішно;
- Зниження ваги відбувається за рахунок втрати води, а не жиру. Це ще один значний недолік експрес-дієт. Водночас, на відміну від жиру, вода організму вкрай необхідна. Тому під час експрес-дієти лікарі настійно рекомендують стежити за своїм питним режимом, споживаючи не менше півтора літрів чистої води, щоб зменшити зневоднення організму;
- Експрес-дієти погано переносяться психологічно. Вони є стресом для організму, що проявляється у пригніченому стані, порушенні сну, підвищеній втомлюваності та нервозності. Знижується працездатність, погіршуються пам’ять та концентрація уваги. Не рекомендується поєднувати експрес-дієти з інтенсивними фізичними або розумовими навантаженнями;
- Швидке повернення втрачених кілограмів. Це, мабуть, головний мінус експрес-дієти. Організм людини пристосований до накопичення запасів на випадок голоду. Експрес-дієту він сприймає як нестачу харчування та при першій нагоді починає накопичувати енергію з подвоєною силою. Це означає, що навіть якщо під час експрес-дієти вдалося стримати апетит, після неї виникають сильні напади голоду. Це пов’язано з підсвідомими механізмами біологічного виживання, які важко контролювати. Саме тому експрес-дієти для схуднення не рекомендуються — їхній ефект часто є незначним або навіть протилежним очікуваному, а втрачені кілограми повертаються з лишком;
- Можливість загострення хронічних захворювань. Експрес-дієти не рекомендуються людям із хронічними захворюваннями, особливо ендокринними або захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Їх не можна застосовувати під час вагітності та лактації, а також вони категорично протипоказані людям з онкологічними захворюваннями.
Протипоказання до експрес-дієт
Швидка дієта корисна для очищення травної системи. Її часто радять людям, які зловживають фастфудом та іншою шкідливою їжею. Однак будь-який дієтичний режим має протипоказання, і експрес-дієта не є винятком.
Основні протипоказання:
- дитячий вік (до 18 років);
- серйозні гормональні порушення;
- захворювання шлунково-кишкового тракту (наприклад, виразка шлунка);
- вагітність (будь-який триместр) і період лактації.
Також при нещодавно перенесених захворюваннях, таких як ГРВІ, слід утриматися від швидкої дієти на 7–10 днів.
Порада! За наявності будь-яких хронічних захворювань рекомендується проконсультуватися з дієтологом щодо експрес-харчування і вибору продуктів, які найкраще підходять конкретній людині.
Варіанти експрес-дієти на три дні
Пропонуємо кілька варіантів експрес-дієти на три дні, які, за відгуками, є досить ефективними та безпечними.
- Фруктово-овочева сироїдська дієта. Протягом трьох днів необхідно харчуватися тільки свіжими овочами та фруктами. Таку експрес-дієту бажано практикувати наприкінці літа або на початку осені, у період достатку овочів та фруктів. Варіантів сироїдської дієти на три дні кілька. Один із них – монодієта, коли кожен день присвячується одному фрукту або овочу, будь-якому та в будь-якій кількості. Наприклад, перший день – це кавун, другий день – огірки або помідори, третій – груші або персики. Сироїдська експрес-дієта за три дні дозволяє позбутися від 5–7 кг ваги, очистити організм від накопичених токсинів і усунути застійні явища в кишечнику. Вона також позитивно впливає на шкіру – шкіра очищується, розгладжується, стає більш пружною. Практикувати таку дієту можна досить часто, але не частіше одного разу на два тижні.
- Кисломолочна експрес-дієта. Відмінні відгуки має експрес-дієта на основі вживання кисломолочних продуктів. Приблизне меню: перший день – тільки кефір, не обов’язково низьковідсотковий, у кількості трьох літрів, розподілений на рівні порції протягом дня. Другий день – на сніданок склянка кефіру, на обід півпачки сиру жирністю не більше 5% і зелений чай, на вечерю на вибір: або залишок сиру, або дві склянки кефіру. Третій день – 300 г питного йогурту на сніданок, півпачки сиру на обід, склянка кефіру на вечерю. Така експрес-дієта дозволяє втратити близько 4–5 кг ваги, але підходить не всім: наприклад, людям із підвищеною кислотністю шлунка вона протипоказана.
- Експрес-дієта з низькокалорійними продуктами та обмеженням солі. Приблизне меню: на сніданок – одне яйце та дві столові ложки вівсянки; на обід – салат зі свіжих сезонних овочів (влітку – огірки, помідори, болгарський перець, взимку – капуста, морква, редька), заправлений столовою ложкою рослинної олії та соком четвертини лимона; на вечерю – склянка кефіру. Дозволяється пити зелений чай без цукру протягом дня. Будь-які приправи, включно з сіллю, виключені.
Вихід із швидкої дієти
Вихід із експрес-дієти важливо здійснювати обережно та поступово, щоб не повернути втрачені кілограми та не нашкодити шлунку. Продукти, звичні для організму, рекомендується додавати в раціон невеликими порціями. Слід уникати шкідливої їжі, як-от жирних і солоних продуктів, фастфуду, кондитерських виробів. Можна дотримуватися наступного плану: в перший день після закінчення дієти їсти лише фрукти та овочі, на другий день – крупи (варений рис або гречку), а на третій день – продукти з високим вмістом білка, як-от сир і м’ясо. Через 4 дні можна повертатися до звичного раціону.