Гастрит – запалення слизової (внутрішньої) оболонки шлунка. Хвороба розвивається при інфікуванні органів шлунково-кишкового тракту, аутоімунних процесах, при закиданні жовчі в шлунок, а також при прийомі деяких медикаментів. Протікати захворювання може у гострій чи хронічній формі.
При гастриті необхідно дотримуватися принципів правильного харчування та враховувати кислотність шлунка та стан тканин. Раціон харчування при гастриті має бути спланований таким чином, щоб мінімізувати або запобігти загостренню.
Без дотримання правильної дієти практично неможливо вилікувати повністю гастрит. Тому до питання про правильне харчування слід підходити відповідально та серйозно.
Дієта при хронічному гастриті
Дієта при гастриті передбачає включення до раціону інгредієнтів, загальна енергетична цінність яких становить не менше 3000 калорій на день. Важливо контролювати кількість речовин, що надходять: білків, жирів, вуглеводів.
Головні принципи дієти при хронічному гастриті:
- вживання їжі 6 разів на добу;
- вживання лише подрібнених, варених, парених продуктів;
- обмежене вживання солі;
- виключення спиртних напоїв;
- відмова від страв, що важко засвоюються – грибів, хлібобулочних виробів, насичених грубою клітковиною;
- вилучення з раціону гострих, копчених, солоних продуктів, спецій, приправ, прянощів;
- виключення надмірно гарячих, холодних страв.
Для швидкого відновлення функцій травної системи до раціону харчування слід включати білкову їжу, а також вітаміни Е, В12 і B6, які містяться в різноманітних крупах, яйцях ,молочних продуктах, нежирних сортах м’яса і риби, овочах з темно-зеленим листям.
При хронічному гастриті важливо вживати свіжі фрукти, ягоди та овочі, які сприяють підвищенню секреції травних соків та покращенню ферментативної активності. Вживання м’яса та риби у поєднанні з овочами сприяє їхньому кращому засвоєнню. Зі спецій дозволяється використовувати петрушку та кріп в подрібненому вигляді. При приготуванні супів рекомендується використовувати овочеві бульйони замість м’ясних. Крупи найкраще розварювати або додавати до овочевих супів.
Дієта при гастриті з підвищеною кислотністю
Пацієнтам призначається спеціальна дієта, яка допомагає усунути чи полегшити симптоми. Дієта вимагає відмови від свіжих хлібобулочних виробів, газованих напоїв, алкоголю, деяких фруктів та овочів (цибуля, томати, редиска, цитрусові), оскільки вони можуть підвищити рівень лужності.
Головні принципи дієти при гастриті з підвищеною кислотістю:
- у раціоні повинні бути перші та другі страви, різні гарніри, закуски, салати, природні жири у вигляді олій, фрукти та допустимі десерти, щоб організм отримував усі необхідні мікроелементи, незважаючи на дієту;
- обсяг і частоту прийому води визначає лікар;
- харчуватися потрібно невеликими порціями (не більше своєї долоні за обсягом) нерідко, 5-6 разів на добу, навіть за відсутності апетиту;
- останній прийом їжі повинен бути не раніше і не пізніше ніж за 4 години до сну, щоб уникнути неприємних відчуттів і проблем під час відпочинку;
- повільно та ретельно пережовувати їжу, щоб уникнути переїдання та полегшити переробку їжі шлунком;
Між їжою рекомендується пити спеціальну воду, яка нейтралізує рівень кислотності, приблизно за 20 хвилин до їжі і не раніше, ніж через 40 хвилин після.
Страви також повинні бути приготовлені за допомогою пароварки, мультиварки або звичайного варіння до готовності та з обмеженням жиру.
Дієта при атрофічному гастриті
Атрофічний гастрит характеризується запаленням слизової оболонки шлунка, при якому кількість залоз секреції зменшується, а окремі ділянки оболонки стають тонкими, та вважається передраковою формою захворювання.
Тому важливо дотримуватися правильного харчування під час розвитку цього захворювання і стежити за тим, щоб їжа не викликала додаткового подразнення запаленої слизової оболонки.
Головні принципи дієти при атрофічному гастриті:
- основу дієти при гастриті цієї форми складають вівсяна та гречана каші, нежирні риба та м’ясо;
- їжа не повинна підвищувати рівень кислотності шлункового соку, а повинна стимулювати його продукцію;
- при атрофічному гастриті температура їжі не повинна перевищувати 50 градусів;
- рекомендується споживати до 3000 ккал на день. Денне меню має включати близько 400 гр. вуглеводів, 100 гр. білка і таку ж кількість жирів;
- не можна вживати продукти, що містять грубу клітковину: ячна, перлова крупи, вироби з борошна грубого помелу, гриби, бобові, горіхи, висівки, багато сирі фрукти, овочі, пшоно, сухофрукти.
Для відновлення нормального вироблення шлункового соку при атрофічному гастриті слід ретельно слідкувати за харчуванням
Дієта при ерозивному гастриті
Ерозивний гастрит – різновид запалення слизової оболонки шлунка, що відрізняється появами ерозій (виразок) на стінках.
Коли на запаленій слизовій оболонці з’являються ерозивні осередки, шлунок піддається постійному стресу, незалежно від того, є в ньому їжа чи ні. Агресивна дія соляної кислоти у місцях ураження викликає больовий синдром на голодний шлунок.
Поряд із медикаментозною терапією дієта при ерозивному гастриті виконує важливу лікувальну функцію. Дотримуючись принципів лікувального харчування, можна досягти стійкої ремісії і забути про хворобу.
Головні принципи дієти при ерозивному гастриті:
- при ерозивному гастриті їсти потрібно маленькими порціями і часто (хворий не повинен відчувати голод, а тому рекомендується вживати їжу через кожні 3 години, всього 5-6 разів на день);
- звичний обсяг їжі необхідно скоротити в 2-3 рази, орції повинні становити 200-250 г їжі за прийом;
- велике значення має температура їжі, тому що вона впливає на кровообіг у стінках епігастрію, лкувальна дієта передбачає вживання теплої, максимально комфортної для шлунка їжі;
- виключається вживання будь-яких консервів, кислих ягід, фруктів, свіжовіджатих соків, міцного чорного чаю, алкоголю, гострих і смажених страв, дріжджового тіста;
- корисними будуть страви, здатні обволікати слизом стінки епігастрію та захищати їх від кислоти, а також молочні та кисломолочні продукти, кондитерські вироби, дієтичні сорти м’яса, слизові круп’яні супи, каші, які можна заправляти вершками, вершковим маслом, парові котлети, тефтелі, пудинги, суфле.
Дієта під час гастриту підбирається індивідуально і є невід’ємною частиною лікування. Окрім дієтичного харчування, пацієнт із будь-якою формою гастриту потребує медикаментозної терапії, тому при ознаках ураження органів шлунково-кишкового тракту потрібно обов’язково звернутися до гастроентеролога, який не лише поставить правильний діагноз, а й призначить дієту та необхідні препарати. |