Цукровий діабет – ендокринна патологія, що нерідко провокує різні серйозні ускладнення. Виникнення цієї хвороби пов’язане з порушенням вироблення інсуліну, що викликає стан гіперглікемії (підвищення рівня глюкози).
Дієта при цукровому діабеті – це правильне харчування, якого треба дотримуватись на постійній основі після встановлення діагнозу. Основна мета цієї дієти полягає в тому, щоб допомогти людям з діабетом підтримувати стабільний рівень цукру в крові.
Хворим із цукровим діабетом для підтримки нормального рівня глюкози потрібно знати:
- глікемічний індекс продуктів;
- які продукти підвищують глюкозу крові
Калорійність дієти при цукровому діабеті:
- Щоб підтримувати оптимальну масу тіла, хворому на діабет важливо отримувати стільки ж калорій, скільки він витрачає.
- Загальна кількість калорій може змінюватись від 1500 до 2500 ккал на день, залежно від індивідуальних потреб пацієнта, але зазвичай становить 2300-2500 ккал.
- Якщо у хворого на діабет немає надмірної маси тіла, то суворої потреби враховувати калорійність їжі також немає.
Вуглеводи в дієті при цукровому діабеті:
- Глюкозу крові підвищують вуглеводи, тому, при діабеті, важливо навчитися визначати наявність вуглеводів у продуктах.
- Вуглеводи мають становити – 300-350 гр, це близько 45-60% від загальної кількості калорій.
- Вуглеводи містяться у крупах, молоці, овочах, фруктах, кефірі, хлібі та інших продуктах. І всі ці продукти збільшують рівень глюкози крові.
Часто на продуктах зустрічаються написи: “без цукру” або “діабетичний”. До таких написів потрібно ставитися з обережністю. Якщо на упаковці написано “Без цукру”, це зовсім не означає “без вуглеводів” і не означає, що цей продукт не підвищить глюкозу крові. Чим більше вуглеводів, тим більше підвищиться глюкоза. Дивитися кількість вуглеводів можна на упаковках продуктів у розділі «Харчова цінність».
Для планування меню можна використовувати два способи: спосіб тарілки та підрахунок вуглеводів.
Метод тарілки дозволяє контролювати розміри порцій, які вживає хворий. Він зручний тим, що рятує вас від підрахунку калорій. Використовуйте блюдо 23 см. На половину тарілки викладіть некрохмалисті овочі, на чверть тарілки – білок (м’ясо, риба) , на чверть тарілки, що залишилася крохмалисті овочі або крупи.
Ціль методу підрахунку вуглеводів відображається у його назві. Підрахунок вуглеводів, отриманих з їжею протягом дня, допоможе контролювати рівень глюкози та підібрати дозування інсуліну. А також ви зможете планувати прийоми їжі.
Вуглеводи бувають прості (швидкі) та складні (повільні).
Швидкі вуглеводи швидко всмоктуються та швидко підвищують глюкозу крові. Вони мають бути обмежені при цукровому діабеті (трохи більше 10% добової калорійності). Щоб вживати такі вуглеводи при інсулінотерапії, потрібно вміти їх компенсувати. До швидких вуглеводів відноситься цукор, здоба,, мед, фруктові соки, солодкі напої, виноград та інші солодкі фрукти, сухі сніданки та ін.
Повільні вуглеводи – це каші (гречка, перлівка, цільнозернова вівсянка (не пластівці), бурий рис, макарони із твердих сортів пшениці.
Ступінь, у який продукти підвищують глюкозу у крові, називається глікемічним індексом. Глікемічний індекс показує, з якою швидкістю цей продукт перетворюється на глюкозу і з’являється в крові. За точку відліку (ГІ-100) у деяких випадках береться білий хліб, а в деяких – глюкоза. Щодо цих величин і розраховується ГІ решти продуктів.
Чим вищий глікемічний індекс, то швидше підвищиться глюкоза крові. Розрізняють продукти з низьким, середнім та високим глікемічним індексом. Низький ГІ – 55 і менше, середній – 56-59, високий – 70 і більше. Швидкі вуглеводи – це продукти з високим глікемічним індексом. Низький ГІ мають більшість овочів (але, наприклад, ГІ буряків та моркви високий).
Залежно від способу приготування, ГІ одного і того ж продукту можуть відрізнятися. Наприклад, ГІ гарячої відвареної картоплі до 80, відвареної картоплі з холодильника – 50, смаженої картоплі – 60-75, а картопляного пюре – 85-95.
Цукрозамінники
Ці речовини мають солодкий смак, але не впливають на рівень цукпу в крові. Розрізняють штучні та натуральні цукрозамінники.
- Штучні цукрозамінники: сахарин, аспартам, ацесульфам К, цикламат, неотам, сукралоза. Вони не підвищують глюкозу крові та не містять калорій.
- Натуральні цукрозамінники: стевія, фруктоза, цукрові спирти (ксиліт, сорбіт, ізомальт, мальтит, маніт, еририт та лактит).
Штучні цукрозамінники не рекомендується вживати при вагітності та дітям до 3 років.
Алкоголь при цукровому діабеті не рекомендується. Він знижує глюкозу крові, що може призвести до гіпоглікемії. Це відбувається через те, що алкоголь блокує викид глюкози печінкою.
Пиво, солодке вино можуть збільшувати глюкозу в крові (залежно від кількості їжі, фізичного навантаження).
Режим харчування
- Регулярність: харчування 5-6 разів на день.
- Не допускати переїдання, контролювати розмір порцій.
- Контроль глікемічного індексу продуктів.
- Збалансований раціон.
Дієта при цукровому діабеті підбирається та проводиться індивідуально, під контролем лікаря та дієтолога з урахуванням загального стану здоров’я, стадії діабету, особистих потреб, рівня фізичної активності та медичних рекомендацій. |