За даними ВООЗ, у світі понад 420 млн осіб страждає на цукровий діабет (ЦД). Одним із важливих методів лікування даного захворювання є дієта. Її мета – запобігти або відстрочити виникнення ускладнень та продовжити життя людини.
Загальні принципи дієти при цукровому діабеті
Харчування при цукровому діабеті є найважливішою складовою лікування. При легких формах цукрового діабету іноді однієї дієти буває досить, щоб досягти цільового рівня глюкози в крові. У більш важких випадках на допомогу приходить медикаментозна терапія (пероральні цукрознижувальні засоби, інсулін).
Загальні правила дієти при цукровому діабеті:
- Харчування має бути частим та дробовим (5-6 разів на день), малими порціями. Це допоможе уникнути великих стрибків рівня глікемії.
- Прийом їжі слід здійснювати в один і той же час. Це ж стосується прийому цукрознижувальних засобів та ін’єкцій інсуліну.
- Суворі дієти та голодування заборонені.
- Переважними є такі способи приготування страв як: тушкування, варіння, готування на пару та запікання.
- Слід виключити з їжі вуглеводи, що легко засвоюються (цукор, мед, кондитерські вироби, варення, хлібобулочні вироби, з білого борошна).
- У їжі повинна міститися велика кількість клітковини, тому що такі вуглеводи повільніше засвоюються і не так різко підвищують цукор у крові.
- Обмежити вживання тваринних жирів (вершкове масло, сало, жирні сорти м’яса).
- Бажано, щоб калораж їжі та кількість вуглеводів був приблизно однаковий у різні дні, це особливо важливо при доборі дози інсуліну.
Основні правила харчування при цукровому діабеті 1 типу
Основний метод лікування людей із цим діагнозом – це замісна інсулінотерапія. Тут дієта при цукровому діабеті використається допоміжно. Оскільки введений інсулін “не може знати”, в який час і в якому обсязі людина буде їсти, діабетик сам повинен стежити за тим, щоб дія препарату відповідала його харчування. Для цього необхідно знати, які продукти можуть підвищити рівень цукру у плазмі крові.
Білки і жири не мають цукропідвищувальної дії. Тому люди з ЦД 1-го типу можуть споживати їх у такій кількості, що і без даного діагнозу, за умови нормальної маси тіла і відсутності інших медичних протипоказань.
Вуглеводи ж мають реальну цукропідвищуючу дію. Але це не означає, що їх треба обмежувати. Якщо пацієнт не має проблем із зайвою вагою, вуглеводи слід лише враховувати, щоб зробити правильний розрахунок дози препарату з інсуліном.
Традиційна дієтотерапія при цукровому діабеті 1-го типу рекомендує їжу 6-7 разів на день невеликими порціями (включаючи другий сніданок). Така схема спрямована те що, щоб пристосувати харчування до дії інсуліну продовженого действия. Це необхідно, оскільки, якщо людина пропустить прийом їжі, можлива гіпоглікемія, а при споживанні великої кількості вуглеводів – пікове підвищення цукру в крові, покрити яке дією продовженого інсуліну неможливо. Медицина рекомендує пристосувати інсулінотерапію до свого раціону, а чи не навпаки.
Основні правила харчування при цукровому діабеті 2 типу
Мета діабетичної дієти для пацієнтів з 2 типом захворювання – нормалізувати рівень глюкози в крові, запобігти її збільшенню вище допустимих меж і не допустити розвитку ускладнень у внутрішніх органах.
Принципи правильного харчування:
- дрібне споживання їжі – маленькі порції через кожні 2-3 години, не допускати тривалих перерв між прийомами їжі;
- їжу готувати тільки за допомогою варіння, запікання в духовці,тушкування або пару;
- виключити смажені страви, наваристі супи, бульйон використовувати вторинний;
- пити до 2 л води на добу, за умови нормальної роботи нирок та серця;
- повне вилучення цукру з раціону (замінюється натуральними підсолоджувачами – сорбент, ксиліт), мінімізація солі.
Для схуднення та контролю ваги стіл №9 підходить ідеально, так як багато діабетиків 2 типу страждають на ожиріння. Дієтичне харчування дозволяє налагодити жировий обмін, скоригувати нормальну вагу. При підвищеному інсуліні важливо стежити за добовими калоріями не більше 1400 ккал.
Дієта при цукровому діабеті 1 та 2 типу підбирається та проводиться індивідуально, під контролем лікаря та дієтолога з урахуванням загального стану здоров’я, стадії діабету, особистих потреб, рівня фізичної активності та медичних рекомендацій. |