Дієта 7

Головна мета дієти №7 полягає у відновленні нормального кров’яного тиску, виправленні набряклості (її усуненні) та відновленні функції нирок, включаючи прискорення виведення токсичних речовин та шлаків з організму пацієнта.

Такий варіант харчування підходить усім пацієнтам, які страждають на гломерулонефрит (у період одужання), хронічний гломерулонефрит (під час усунення загострення) або при нефропатії у жінок у період вагітності.

  • обмеження споживання білка та солі в раціоні;
  • обмеження кількості рідини, що вживається, протягом дня;
  • виняток із щоденного раціону продуктів, які можуть чинити подразнюючу дію на нирки та нервову систему;
  • калорійність харчування становить від 2700 до 3200 ккал на добу; їжа подається в тушкованому або відвареному вигляді, також допускається невелике обсмажування відварених продуктів;

Дієта 7 повністю не виключає м’ясо та рибу, їх можна їсти, але тільки після ретельної термічної обробки. Спочатку їх потрібно відварити, а потім приготувати будь-яким іншим способом: відварити, тушкувати, пекти. Приблизно половина екстрактивних речовин виходить у бульйон, його їсти не можна, допустимі лише легкі “другі” бульйони та овочеві відвари. Рибу та м’ясо після варіння можна використовувати для дієтичного меню – до 150 г на день.

Прийом їжі на дієті має відбуватися мінімум чотири рази на день. Додаткова механічна обробка страв (подрібнення) не є обов’язковою. Готувати можна будь-яким способом (смажене бажано вживати помірно). Температура подачі страв не встановлюється: можна холодні напої, гарячі супи та друге.

Виділяють два типи дієтичного харчування №7 – стіл №7а та стіл №7б. Стіл №7а призначають, якщо у людини гострий гломерулонефрит із тяжким перебігом. Дієта починається після розвантажувальних днів. Також це дієтичне харчування рекомендовано при цьому захворюванні середнього ступеня тяжкості. У такому разі дієта рекомендується від початку перебігу хвороби. Також стіл №7а необхідний при хронічному гломерулонефриті з недостатністю нирок. Як результат, харчування щадно діє на нирки, розвантажує білковий обмін, усуває набряки, покращує виведення азотистих шлаків, створює хороші умови для нормального кровообігу та зменшення артеріальної гіпертензії. З харчування виключаються сіль та продукти, які збуджують центральну нервову та серцево-судинну системи.

Аналогічний вплив має дієта №7б. Її рекомендують при гострому гломерулонефриті та загостренні його хронічної форми протягом дієти №7а. При такому харчуванні їжу, як і раніше, не солять під час приготування, але дають людині сіль для підсолювання страв до смаку. Однак кількість солі строго обмежена.

  • Перший сніданок: яйце некруто, каша гречана, чай.
  • Другий сніданок: печені яблука.
  • Обід: борщ вегетаріанський зі сметаною (1/2 порції), відварене м’ясо зі смаженою картоплею, компот із сухофруктів.
  • Полудень: відвар шипшини.
  • Вечеря: биточки морквяно-яблучні запечені, локшина з сиром, чай.