Показання при Дієті 2 – хронічний гастрит із секреторною недостатністю при нестрімкому загостренні, гострі гастрити, ентерити та коліти під час загострення, хронічні ентероколіти, всі загострення при відсутності інших супутніх захворювань.
Лікування гострого ентериту є комплексним і спрямоване на боротьбу з збудником, відновленням водно-мінерального складу, виведення токсичних продуктів життєдіяльності інфекційного агента, ліквідацію інтоксикаційного синдрому та відновлення порушених функцій ЖКТ в період вилікування. Дієта при гастроентериті є важливою складовою лікування на всіх етапах захворювання і спрямована на забезпечення організму хворого необхідними поживними речовинами, щадження слизової ЖКТ, нормалізацію процесів травлення, відновлення біоценозу кишкової мікрофлори та підтримання імунітету.
Особливо важливий стає раціон при гастроентериті у дітей молодшого віку, що обумовлено різною ступенем неповноцінності імунітету та недостатністю ферментативної секреції системи ЖКТ.
Приготування та прийом їжі при дієті №2
Страви можуть бути відварні, тушені, запечені, смажені без грубої скоринки (не обсмажувати в сухарях і борошні), продукти бажано роздрібнювати.
Рекомендується приймати їжу 4 рази на день в одні й ті ж часи.
Дозволені продукти при дієті №2:
Напої: слабкий чай або какао, кава на воді,в тому числі з молоком.
Соки: овочеві, ягідні, розведені водою, відвари шипшини.
Хлібні вироби: пшеничний хліб білий і сірий вчорашньої випічки, булочні вироби і печиво, сухий бісквіт.
Молоко і молочні продукти: молоко з чаєм і іншими напоями та в складі різних страв, сухе і згущене молоко в напоях і стравах, кисломолочнийсир, сирки, кефір, ацидофільне молоко, кефір та інші кисломолочні напої, тертий або ломтями сир, сметана до 25 г на страву, молоко або вершки додають у страви та напої.
Яйця: яйця взбиті, омлет без грубої скоринки або приготований на пару.
Жири: масло вершкове, топлене, рослинна олія, краще оливкова.
Закуски: сир негострий тертий, вимочена скумбрія, риба, м’ясо та язик заливні, салати зі свіжих помідорів, варених овочів з м’ясом, рибою, яйцями, ковбаса дієтична, докторська і молочна, шинка нежирна, паштет із печінки, ікра овочева, ікра осетрових.
Супи: на слабкому обезжиреному м’ясному, рибному, грибному бульонах та на овочевому відварі з дрібнорубленими або протертими овочами, протерті крупи (суп-пюре, суп-крем), борщі.
М’ясні та рибні страви: різні вироби у вигляді котлет з нежирної яловичини, телятина, свинина, баранина, птиці, рублені вироби з риби, можна смажити (без паніровки в сухарях); шматочки м’яса та рибу відварювати.
Овочі та зелень: пюре з різних овочів, пудинги, овочеві котлети, варені, тушені, у вигляді пюре, запіканок або шматочками, картопля, кабачки, гарбуз, морква, буряк, кольорова капуста; при переносимості – білоцвітна капуста, зелений горошок, дозрілі помідори; дрібно шинкована зелень додається в страви.
Крупи та макаронні вироби: каші протерті, напівгусті, пудинги запіканки, котлети з круп, смажені так, щоб не утворювалась груба скоринка, макарони дрібно нарубані, відварені, відварна вермішель, каші готуються на воді або з додаванням молока.
Фрукти, ягоди, солодощі: дозрілі фрукти і ягоди у вигляді протертих компотів, пюре, киселів, желе, мусів. Цукор, мед, цукерки, варення. Яблука запечені, при переносимості – мандарини, апельсини, кавун, виноград без шкірки.
Соуси: на слабких м’ясних, рибних, грибних і овочевих відварах.
Напої: чай з лимоном, кава і какао на воді та з молоком, соки овочеві, ягідні, розведені водою, відвари шипшини та відрубів.
Заборонені продукти при дієті №2:
Вироби з теплого дріжджового тіста, смажене м’ясо і рибу, обсипані сухарями, жирні сорти м’яса і риби, копченості, маринади, м’ясні і рибні та ін. закусочні консерви, холодні напої, морозиво, сало свиняче та кулінарні жири, гірчицю, хрін, шоколад, кремові вироби, інжир, фініки, ягоди з грубими зернами (малина, червона смородина) або грубою шкіркою (агрус), виноградний сік, квас; з овочів – цибуля, редька, редис, огірки, брюква, гриби, солодкий перець, бобові.
Медична дієта призначається тільки лікарем, який повністю володіє інформацією про історію хвороби конкретного пацієнта. |