Лікувальні столи (дієти) за Певзнером – це система дієт, створена професором М. І. Певзнером, одним із основоположників дієтології та гастроентерології в СРСР. Система дієт включає 15 лікувальних столів, відповідно певним групам захворювань.
Показання до призначення лікувальних столів:
- Дієта №1, 1а, 1б – виразка шлунка та дванадцятипалої кишки;
- Дієта №2 – атрофічний гастрит, коліт;
- Дієта №3 – запори;
- Дієта №4, 4а, 4б, 4в – хвороби кишечника з діареєю;
- Дієта №5, 5а – захворювання жовчних шляхів та печінки;
- Дієта № 6 – сечокам’яна хвороба, подагра;
- Дієта №7, 7а, 7б, 7в, 7г – хронічний та гострий нефрит, хронічна ниркова недостатність;
- Дієта №8 – ожиріння;
- Дієта №9 – цукровий діабет;
- Дієта №10 – захворювання серцево-судинної системи;
- Дієта №11 – туберкульоз;
- Дієта №12 – захворювання нервової системи;
- Дієта №13 – гострі інфекційні захворювання;
- Дієта №14 – хвороба нирок з відходженням каменів із фосфатів;
- Дієта №15 – захворювання, які не потребують спеціальних дієт
Медична дієта 1:
Показання: виразка шлунка та дванадцятипалої кишки.
Дозволено вживати протерті супи, страви, приготовані на пару або зварені. Білий черствий хліб, молоко та молочні продукти, киселі. Серед заборонених у цій дієті продуктів червона та білокачанна капуста, цибуля, часник, редис, ріпа, редька, бруква, шпинат, щавель, гриби, сирі яйця, м’ясні, грибні, рибні відвари, чорний хліб, здобна випічка, боби, горох, сочевиця , квасоля, пшоно.
Медична дієта 2:
Показання: атрофічний гастрит, коліт.
Кулінарна обробка їжі різноманітна, але страви подаються у подрібненому вигляді і температурою від 15 до 60°С. Заборонені продукти: жирна риба та м’ясо, сало, морозиво, гарячі та холодні напої, тепла здоба, шоколад, вироби з кремом, інжир, фініки, бобові, редька, редька, болгарський перець, гриби, часник, цибуля, ягоди з грубою шкіркою та зернами, виноградний сік, квас, маринади та соління, копченості, консерви.
Режим харчування: 4-5 разів на день без не великими порціями.
Медична дієта 3:
Показання: запори.
Їжу готують в основному неподрібненою, варять у воді або на пару, запікають. Овочі вживають як у сирому, так і у вареному вигляді. Їжа переважно має складатися з овочів, свіжих та сушених плодів, хлібопродуктів, круп, кисломолочних напоїв.
Винятками цього дієт столу є киселі та слизові супи, міцний чай, какао, хліб з борошна вищих сортів, листкове та здобне тісто, жирні сорти м’яса та риби, консерви рибні та м’ясні, рис та манну крупу обмежити.
Медична дієта 4:
Показання: хвороби кишечника з діареєю
Приймати їжу рекомендується чотири рази на день, в один і той же час. Дотримуючись цієї дієти потрібно споживати продукти з низьким вмістом вуглеводів та жирів. Також заборонено вживати їжу, яка викликає процеси гниття та бродіння у шлунково-кишковому тракті. Обмежуються жири та вуглеводи, кухонна сіль до 8-10 г та рідина до 1,5-2,0 л.
Медична дієта 5:
Показання: захворювання жовчних шляхів та печінки.
Список дозволених продуктів включає пісне м’ясо, курку, рибу, приготовлену на пару або варену. Також можна їсти йогурт, молоко або сир, але не більше 200 гр на добу. Дозволяється щодня їсти хліб, макарони, пудинг . Хворий може споживати зелень та овочі, ягоди та фрукти, сік, кава і чай з молоком та олією. Категорично забороняється вживати алкоголь та гостру їжу, смажене, надмірно жирне м’ясо або рибу, печінку, овочі, часник, гриби та редиску.
Медична дієта 6:
Показання: сечокам’яна хвороба, подагра.
Режим харчування: 4-6 р. на день.
Рекомендовані продукти: вегетаріанські супи та борщ, хліб, м’ясо, молоко, птиця та риба (лише ті, які не містять багато жиру). Різні зернові, овочі, зернові та фрукти в необмеженій кількості також дозволено; висівки та сухофрукти, соки, різні чаї, вершкове та рослинне масло. Збільшення споживання рідини до 2-2,5 л.
Заборонено їсти: бульйони, ковбаси та соління, хлібобулочні вироби, консервована ікра та овочі, сало, какао та кава. Обмежене вживання яєць, 1шт на день.
Медична дієта 7:
Показання: хронічний та гострий нефрит, хронічна ниркова недостатність.
Режим харчування: 4-5 р на день.
Рекомендовано вживати такі продукти: пісний суп, не солі, що містять борошняні вироби; м’ясо та птиця; молоко та йогурт; різні крупи, яйця, овочі після термічної обробки, вінегрет без солінь; томатний чи молочний соус; освіжаючий чай або кава, фруктові соки або овочевий бульйон, шипшина, не солоне масло.
Обмежене вживання рідини, до 1 л; білків та кухонної солі (3-6 г на руки хворому); виключення міцного чаю, кави, екстрактивних речовин.
У період одужання при гострому нефриті та хронічному нефриті, хворий може вживати 3-6 г солі на добу, при повному приготуванні їжі без солі.
Медична дієта 8:
Показання: ожиріння.
Ціль дієти полягає у нормалізації обміну речовин та усуненні надлишкових відкладень жиру.
Режим харчування: 5-6 разів на день. За добу дозволено вживати 1-1,2 л рідини.
У раціон включені такі продукти та страви: житній чи пшеничний хліб, сирі овочі, супи, ягоди, фрукти та несолодкі фруктові напої, знежирені соуси, рослинні олії, 200 гр на день риби з низьким вмістом, жиру, 150 г на день пісного м’яса або птиці. Рекомендуються замінники цукру.
Не рекомендовано вживати при цій дієті вироби з пшеничного борошна та здобного тіста, картоплю, сири, боби, макарони, жирне м’ясо, вершки, мед, соки, какао, ковбаси, копченості, консерви, жирний сир, рис, манна та вівсяна каша, солодкі ягоди, солодощі, соуси, майонез, прянощі та спеції, жирні та гострі закуски.
Медична дієта 9:
Показання: цукровий діабет.
Режим харчування: 5-6 разів на день із рівномірним розподілом вуглеводів (1-й сніданок, 2-й сніданок, обід, полуденок, вечеря та на ніч).
Рекомендуються для пацієнтів з діабетом продукти, багаті на ліпотропні речовини, вітаміни, клітковину: сир, риба, морепродукти, овочі, несолодкі фрукти, гречана каша, замінники цукру (ксиліт, сорбіт).
З раціону виключаються цукор та солодощі, обмежуються інші вуглеводи та тваринні жири, холестерин.
Добове вживання цукру визначається лікарем, і зазвичай залежить від дози інсуліну.
Медична дієта 10:
Показання: захворювання серцево-судинної системи.
Основна мета дієти полягає в нормалізації функцій серцево-судинної системи та обміну речовин.
Режим харчування: 5-6 разів на день невеликими порціями.
У меню дозволені такі продукти: злаки, хліб, курка, індичка, яловичина, молоко або рослинна олія, всілякі фрукти та овочі, відвар шипшини. Рідини дозволено вживати до 1,2 л.
Виключаються речовини, що збуджують нервову та серцево-судинну систему: міцний чай, кава, какао, шоколад, м’ясний, рибний та грибний бульйони, гострі страви, продукти, багаті на холестерин, та продукти, що викликають метеоризм.
Медична дієта 11:
Показання: туберкульоз.
Ціль дієти поліпшення стану харчування, нормалізація обміну речовин, підвищення імунореактивності та відновлювальних процесів в органах.
Режим харчування: 4-5 разів на день.
Рекомендуються продукти, багаті тваринними білками та жирами, вітамінами, кальцієм та залізом: м’ясо, риба, печінка, молочні продукти, овочі, фрукти.Рідини дозволено вживати до 1,5 л.
Заборонені наступні продукти: пряні жири та соуси, випічка.
Медична дієта 12:
Показання: захворювання нервової системи.
Мета дієти зниження збудливості центральної нервової системи за збереження повноцінності харчування.
Рекомендується переважно молочно- рослинна їжа. Виключаються гострі страви, прянощі, міцний чай, кава, спиртні напої.
Медична дієта 13:
Показання: гострі інфекційні захворювання.
Рекомендована рідка та пюреподібна їжа, багата на вітаміни, часте питя до 2-2,5 л.
У меню можуть бути включені такі продукти: овочі (крім часнику, цибулі, редиски, бобів та капусти), макарони, крупи, супи або каші, яйця, нежирні молочні напої, варені фрукти чи ягоди або пюре, бульйон, желе, компот.
До заборонених продуктів дієти 13 відносяться: свіжий хліб та здоба, жирні супи, м’ясо та риба, копченості, консерви, сири, вершки, макарони та пшоно, шоколад, тістечка та какао.
Медична дієта 14:
Показання: хвороба нирок з відходженням каменів із фосфатів.
Мета дієти полягає у збагаченні раціону кислотами, зменшенні фосфатуричного діатезу шляхом обмеження продуктів лужної реакції, що містять фосфор та кальцій.
Режим харчування: 4 рази на день.
У меню можуть бути дозволені такі продукти: будь-який бульйон, яйця, ковбаси, житній хліб, макарони та крупи, мед, ягідне пюре.
Заборонені продукти: молоко та молочні продукти, овочів та фруктів, багаті кальцієм та фосфором.
Вживання рідини до 2,5л.
Медична дієта 15:
Показання: захворювання, які потребують не спеціальних дієт.
Дієта рекомендована при поширених захворюваннях, що не потребують спеціальних страв.
Режим харчування: 4 рази на день.
Набір продуктів практично без обмежень. Заборонено лише гостру або жирну їжу.
При повному відновленні та поверненні пацієнта до звичайного способу життя загальні принципи медичної дієти повинні дотримуватися і далі, особливо це стосується виключення заборонених продуктів, а також обмеження або повного виключення алкогольних напоїв.