Безглютенова дієта – єдиний безперечний метод лікування захворювання травного тракту, відомого як целіакія (аутоімунному захворюванні, що виявляється в непереносимості глютену, а також при алергії на глютен). Методика рекомендована Всесвітньою організацією охорони здоров’я і успішно використовується тисячами пацієнтів по всьому світу.
Безглютенова дієта для дітей рекомендується у віці до 6 місяців завжди, у старшому віці – лише за призначенням педіатра.
Однак її “побічним” ефектом виявилося схуднення, саме тому вона увійшла в топ популярних дієт для бажаючих скинути вагу.
Назва безглютенової дієти говорить сама за себе. Усі продукти в раціоні не містять глютену – рослинного білка, який міститься в клейковині пшениці, ячменю, жита та продуктах з них.
Останнім часом все частіше безглютенова дієта пропагується як здоровий спосіб життя. Шанувальники такої дієти говорять про поліпшення функцій травлення, підвищення розумової та фізичної активності та зміцнення імунітету. Крім того, безглютенова дієта, як і всі інші види дієт, допомагає скинути вагу. Інша сторона медалі – втрата багатьох корисних для організму поживних речовин.
Принципи безглютенової дієти
Основою дієти є відмова від споживання у їжу особливого білка, що накопичується в деяких злакових рослинах (глютену). Цей білок інакше називається клейковина. Велику кількість його виявляють у насіннях злакових рослин. Особливо багаті на глютен пшениця, жито, овес та ячмінь. Відмова від продуктів з насінням цих рослин є ключовим аспектом безглютенової дієти. Складності з дотриманням такого режиму пов’язані з тим, що у багатьох продуктах міститься глютен у прихованій формі. Також іноді глютен входить як допоміжна речовина у лікарські препарати та біологічно активні добавки.
Плюси безглютенової дієти
На жаль, до доведених плюсів безглютенової дієти можна віднести лише збереження здоров’я при целіакії та алергії на глютен. Це чисто медична дієта, а перехід до неї без призначення лікаря може завдати більше шкоди, ніж користі.
Багато прихильників цієї дієти стверджують, що відмова від глютену:
- допомагає позбавитися від печії, порушень роботи ЖКТ;
- підвищує імунітет;
- сприяє приливу сил та енергії;
- допомагає скинути зайву вагу.
Однак ці проблеми можна вирішити менш радикальним методом, який порадить лікар.
Мінуси безглютенової дієти
Відмова від глютену позбавляє нас великої кількості необхідних для організму вітамінів, амінокислот та мінералів. Крім того, клейковина – основний постачальник обезжиреної та багатої білком клітковини.
Тому мінусів у цій дієті набагато більше, ніж плюсів:
- позбавляє організм важливого джерела вітамінів групи B та D, цинку, заліза, кальцію, магнію та фолієвої кислоти;
- знижує кількість необхідної для роботи ЖКТ клітковини;
- через надлишок у раціоні жирних продуктів може призвести до підвищення рівня холестерину, порушень у роботі серцево-судинної системи та розвитку діабету;
- продукти без глютену, як правило, мають більш високу калорійність;
- потрібен ретельний контроль щодо вітамінів та мікроелементів у харчуванні;
- продукти без глютену значно дорожчі.
Які продукти доведеться виключити?
Раціон даної дієти не містить пшениці, жита, ячменя та вівса. Під забороною мука, крупи, каші з цих видів зерна. Також заборонено споживати крохмаль та солод. Ці речовини в значних кількостях входять у склад ковбасних виробів, деяких молочних продуктів (йогуртів, творогів), кетчупу, соусів, кави, соків, солодощів. Звертайте увагу на склад продукту. Багато виробників зазначають на етикетках, чи містить виріб глютен.
Що можна їсти на безглютеновій дієті?
З круп і бобових дозволені рис, гречка, горох, квасоля, кукурудза, соя, просо, амарант та квіноа. З рослинної їжі можна їсти овочі та фрукти, включаючи картоплю, будь-які горіхи. Рослинна олія з будь-якої сировини (соняшникова, кукурудзяна, соєва, оливкова), чай, натуральна кава не містять клейковину.
Продукти тваринного походження без рослинних добавок також не містять глютену. Тому тим, хто дотримується безглютенової дієти, можна їсти м’ясо, рибу, курку, яйця, вершкове масло, молоко та сири.
Пацієнти на безглютеновій дієті можуть стикнутися з дефіцитом клітковини, фолієвої кислоти, ціанокобаламіну, заліза та кальцію. Щоб компенсувати дефіцит цих речовин, в раціон потрібно ввести достатню кількість рису, молока, сиру, м’яса, овочів, включаючи картоплю.
Дорослим і підліткам іноді складно перейти на безглютенову дієту. Допомогти в такій ситуації можуть спеціальні продукти без клейковини: крупи, макарони, хліб. Придбати їх можна у фірм-виробників дієтичного харчування.
Безглютенова дієта у дітей
До певного віку глютен може бути небезпечним навіть для здорової дитини. Так, за сучасними рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, дітям до 6 місяців не варто вводити в харчування вироби, що містять пшеницю, ячмінь, овес та жито. Це означає, що така популярна при докормі манна каша безпечна лише для дітей після півроку. Якщо ви вирішили годувати дитину у віці до 6 місяців чимось крім грудного молока або адаптованої суміші, то обирайте каші без клейковини (рисову, гречану, кукурудзяну). У більш старшому віці діти стають стійкими до цього білка. Тому немає необхідності дотримання безглютенової дієти для дітей після 6 місяців життя без особливих рекомендацій педіатра.
Результати безглютенової дієти
Якщо ви віддали перевагу цій дієті з метою схуднення, вам доведеться обмежувати себе в обсягах порцій. Безглютенові страви, як правило, калорійні та містять більшу кількість жиру, тому втрата ваги – питання спірне.
Відмова від глютену у здорових людей не підвищує спортивні результати і не впливає на покращення здоров’я. Безглютенова дієта – це система лікувального харчування, призначена лікарем на підставі лабораторних аналізів.
Не забувайте, що перш ніж почати дієту, необхідно проконсультуватися з лікарем. |