Баррандівськадієта

Найбільше загадкове в “Баррандівській дієті” – назва, достовірних відомостей про її походження виявити не вдалося. Основний же її принцип простий – різке обмеження добової калорійності раціону, при цьому основну частину продуктів потрібно споживати у першій половині дня.

Баррандівська дієта суперечить сучасним принципам дробного харчування і передбачає лише трьохразовий режим прийому їжі, при цьому ситний сніданок з сиру, солодощів, злаків дає великий заряд енергії на весь день, а отримані вуглеводи не запасаються, а спалюються. Обіди і вечері розписані на весь тиждень, вони переважно білкові і дієтичні. Воду і напої без калорій (чорний кава, безалкогольний мохіто, чай) можна споживати без обмежень.

Суворо дотримуючись всіх правил, режиму і меню баррандовської дієти протягом двох тижнів можна скинути 5-7 зайвих кілограмів. Якщо дієта переноситься легко, то її можна продовжити до 3 тижнів, повторити програму можна через півроку, а взяти на озброєння споживати вуглеводи на сніданок – на все життя.

  1. Добова калорійність раціону – 800 ккал.
  2. Солодощі споживати можна лише дозволені (нежирні, не дуже калорійні) і до полудня.
  3. Термічна обробка продуктів проводиться дієтичними способами (варіння, запікання, тушування, обробка паром, приготування на грилі).
  4. Потрібно дотримуватись питного режиму – щоденно випивати 1,5 л чистої води.

Через занадто низьку калорійність раціону велика ймовірність швидкого повернення скинутих кілограмів, тому виходити з дієти слід поступово, не менше двох тижнів, продовжуючи дотримуватись обмежень за об’ємом порцій і не споживаючи висококалорійну їжу.

“Баррандівська дієта” за два тижні надає можливість позбутися від 5-7 кг зайвої ваги. Дієта дозволяє звикнути до невеликих порцій їжі та розміреного режиму харчування, а також зменшити об’єм шлунка.

Раціон має дуже низьку енергетичну цінність, що загрожує відхиленням, крім того, дотримання дієти може супроводжуватися слабкістю, підвищеною втомлюваністю, роздратованістю, коливаннями настрою, порушеннями сну. Уникнути безсоння, яке іноді супроводжує низькокалорійні дієти, допоможуть прогулянки в трохи більш активному, ніж звичайно, ритмі за годину-дві до сну. Дієта протипоказана при будь-яких захворюваннях, майбутнім і годуючим матерям, дітям і підліткам, літнім і ослабленим людям, а також тим, чий спосіб життя передбачає підвищені фізичні або розумові навантаження.

Найбільший вибір продуктів дозволяє “баррандовська дієта” на сніданок:

  • можна обирати свої улюблені низькокалорійні натуральні солодощі, до них відноситься халва, пастила, зефір, желе, сухофрукти, цукати, мармелад, фруктове морозиво та сорбет, гіркий шоколад, рахат-лукум, нуга та інші східні ласощі, приготовлені без використання тіста та білого цукру-піску;
  • відлежані сорти сирів – так звані справжні сири, які пройшли всі етапи ферментації та витримки;
  • тостові хлібці та солоні крекери – доповнюють сніданок, вони можуть бути зроблені з будь-якого борошна, головне – не пшеничного, відрубного, житнього, цільнозернового – більш корисні, багаті мікроелементами, поліпшують роботу ШКТ, діють як ентеросорбент і виводять токсини.

У решту прийомів їжі в раціоні: багато овочів та фруктів, переважно корисних для схуднення огірків, зелені, редиски, помідорів, яблук та апельсинів; відварні яйця та пісне м’ясо, яке, за бажанням, можна замінити на нежирну варену ковбасу; обезжирена кисломолочна продукція.

Щоб схуднути швидко та безпечно, в продуктах не повинно міститися:

  • алкоголю;
  • консервантів;
  • тваринного жиру;
  • барвників;
  • підсилювачів смаку;
  • рафінованого цукру та аспартаму;
  • крохмалу;
  • швидких вуглеводів.

Кожен день дієти розписаний, суворо вказані як інгредієнти, так і розміри порцій. Відхилення від режиму означає лише одне – гірший результат на вагах.

Варіанти меню “Баррандівської дієти”:

СніданокВаріант1: 2 тости з сиром, зефір.
Варіант 2: 150 г сиру із домашнім варенням.
Варіант 3: 200 г йогурту, 40 г фруктового мармеладу.
Варіант 4: 2 тости з скибочками яловичини, чай зі шматочком пастили.
Варіант 5: 2 шматочки твердого сиру, мед, яблуко.
Варіант 6: фруктовий салат із йогуртом, 1 тост.
ОбідВаріант 1: 200 г яловичини, 2 огірки.
Варіант 2: 200 г кефіру, апельсин та яблуко.
Варіант 3: 200 г курячого філе, 2 огірки.
Варіант 4: 150 г адигейського сиру або моцарели, апельсин та яблуко.
Варіант 5: 200 г натурального йогурту, апельсин та яблуко.
Варіант 6: 150 г сиру, апельсин та яблуко.
ВечеряВаріант 1: 400 мл молока, 120 г сиру.
Варіант 2: 150 г сиру, варене яйце, 2 огірки.
Варіант 3: 70 г курячого філе, паровий омлет із 2 яєць, салат з огірка та помідора. Варіант 4: 2 варені яйця, 150 г тушкованих овочів.
Варіант 5: 150 г сиру, 200 мл молока.
Варіант 6: 130 г курячого філе, салат зі свіжих овочів.