Целюліт – природний стан шкіри, оскільки він є у більшості жінок. Але це не означає, що його не потрібно боротися. Часто від дієт зникають зайві кілограми, але бугорки на стегнах, сідницях і животі залишаються. Як досягти гладкої і рівної шкіри за допомогою дієти? Антицелюлітна дієта, як випливає з назви, спрямована на зменшення проявів целюліту. Завдяки спеціальному меню, основу якого становлять фрукти, овочі, крупи і велика кількість води, вдається вивести з організму зайву рідину, яка є причиною бугристості шкіри. Продукти, які піддаються мінімальній обробці, покращують травлення, добре засвоюються, організм позбувається токсинів і шлаків. У результаті шкіра стає більш пружною, гладкою, покращуються її колір і стан.
Правила антицелюлітної дієти
Правило 1: Чергувати гарячу і холодну їжу.
Оберіть собі з рецептів, по одному гарячому і одному холодному страві на день, один сніданок і дві проміжні закуски. Холодні рецепти містять 300 калорій, гарячі – 400, сніданки – 300, проміжні закуски – по 100 калорій. Таким чином, ви отримуєте на день 1200 калорій. Цього достатньо мало, щоб поступово і делікатно схуднути на кілограм на три (залежно від стану організму), але і достатньо багато, щоб організм щодня отримував усі необхідні поживні речовини, включаючи ті, що сприяють від целюліту.
Правило 2: Їсти за бажанням або за планом.
Які з гарячих або холодних страв ви оберете, залежить від вашого смаку. Не має значення, якщо ви два дні поспіль дозволите собі в якості гарячої страви гречку, або тричі поспіль будете їсти холодну закуску з авокадо. Але кожна з страв має з’явитися на вашому столі принаймні двічі протягом дієти.
Правило 3: Триматися протягом 10 днів.
Харчуйтеся за рецептами антицелюлітної дієти принаймні 10 днів, але й після закінчення дієти намагайтеся приділяти увагу стравам з тих же продуктів, щоб закріпити досягнутий успіх або зробити його ще помітнішим. Не бійтеся вживати такі, здавалося б, анти-дієтні продукти як банани, авокадо, а іноді навіть картоплю в шкірці. Якщо ви “розкошуєтеся” ними помірно і вчасно, вони не лише не завадять антицелюлітній дієті, а й прискорять її результати.
Поради для працюючих: гарячу страву плануйте на вечерю, а холодну споживайте як обід на роботі.
Правило дієти 4: Їжте овочі скільки завгодно.
У принципі слід дотримуватися кількостей, зазначених у рецептах, щоб не порушити співвідношення поживних речовин. Однак щодо овочів, то й під час дієти ви можете споживати їх більше, ніж вказано в рецептах. Декілька зайвих грамів не обтяжать вас в прямому сенсі слова, оскільки ці кілька калорій не мають значення.
Навпаки, зайві вітаміни та мінеральні речовини будуть корисними та компенсують можливі недоліки, що виникають через недостатню свіжість продукту або його низьку якість. Овочі мають найвищу поживну плотність серед усіх продуктів, що виражає співвідношення активних речовин та вміст енергії.
Правило дієти 5: Краще вимірювати, ніж зважувати.
Щоб оцінити успіх дієти, ваги не найкращий інструмент, оскільки вага тіла залежить не тільки від того, скільки ви їсте. Наприклад, коливання гормонів у багатьох жінок обумовлюють щоденну різницю у вазі, що може сягати двох кілограмів. Крім того, ваги не розрізняють жир і м’язову масу. Якщо ви активно тренуєтесь, м’язи зростають, а вони важать важче жиру — однак ваші стегна і талія виглядають при цьому стрункіше та тонше. Тому сантиметр як засіб контролю є більш підходящим, ніж ваги. Кожен тиждень вимірюйте талію, обхват таза та стегон.
Переваги антицелюлітної дієти
Раціон антицелюлітної дієти багатий вітамінами, іншими корисними речовинами та клітковиною. Свіжі овочі та фрукти значно покращують перистальтику кишечника, сприяють травленню, виведенню шлаків та токсинів. Дієта передбачає виключення продуктів, які пройшли іншу термічну обробку, ніж варіння або приготування на пару. Фактично, антицелюлітна дієта – пом’якшена версія стаючого все більш популярним сироїдства. Споживання неперероблених продуктів зменшує навантаження на кишечник та печінку. Крім того, організм відпочиває від штучних добавок, ароматизаторів, важких для перетравлення продуктів.
Недоліки та протипоказання антицелюлітної дієти
Хоча овочі, фрукти, крупи та горіхи дуже корисні, вважається, що вони не можуть задовольнити щоденну потребу в білку. Навіть якщо не звертати увагу на спірні питання щодо користі або шкоди сироїдства і розглядати його виключно як добрий чи поганий варіант для схуднення, важливо зауважити: дієти без протеїну дійсно допоможуть скинути вагу, але разом з вагою зникнуть м’язи, а з ними – привабливі форми. Іншими словами, антицелюлітна дієта не збалансована та не може впливати на організм комплексно, забезпечуючи при втраті жирових запасів збереження м’язів. У жодному джерелі не зазначена калорійність щоденного меню при антицелюлітній дієті, але набрати необхідні калорії (за рекомендаціями ВООЗ – не менше 1500 ккал) на овочах та фруктах досить складно.
Отже, є висока ймовірність замедлення метаболізму та швидкого повернення втраченої за допомогою дієти ваги. В меню дієти мало термічно оброблених страв, тому людині, звиклій до теплого обіду та вечері, буде некомфортно.
Що має входити в продуктову кошик
Дієта від целюліту спрямована на зменшення набряків, зменшення виразності бугорків на шкірі та підтягнутості шкіри. При цьому ви не повинні відчувати голоду, тому намагайтеся харчуватися роздільно (5 разів на день) і не пропускати перекуси після сніданку та обіду (кілька сухофруктів, нежирний творог з ягодами, грецький йогурт).
Пийте достатню кількість води, свіжих соків, трав’яних чаїв: вода нормалізує обмін речовин та підтримує еластичність шкіри. Так, свій внесок у боротьбу з бугорками на стегнах та сідницях може внести зелений чай.
Дослідження, опубліковане в Американському журналі клінічного харчування, показало, що жінки, які пили зелений чай, втратили більше підшкірного жиру, ніж ті, хто його не вживав. При цьому обидві групи учасників займалися спортом 3 рази на тиждень і дотримувалися однакової дієти. Дослідники вважають, що вся таємниця в зеленому чаї міститься в катехінах, які мають антиоксидантну дію та сприяють окисленню жирів.
Цікаво знати! Ще більше катехінів у білому листовому чаї – це чай, який роблять з бруньок і молодих пагонів чайного куща. Він має тонкий весняний аромат і дуже м’який смак з квітковими нотками, тому обов’язково сподобається цінителям чаю.
Меню антицелюлітної дієти
У меню антицелюлітної дієти чергуються дні, коли дозволено споживати термічно оброблені овочі (парні), і дні, коли овочі та фрукти слід споживати у сирому вигляді (непарні). Розмір порцій, звичайно ж, не обмежений, проте в межах розумного.
Всі непарні дні | Сніданок: сирі фрукти. Обід: овочевий салат. Дозволяється додати горіхи, насіння, оливкову олію (не більше 2 ст. л.), лимонний сік (кількість не обмежена). Вечеря: такий самий, як обід. Можна додати фрукти, а в салат включити ростки пшениці, сої. |
Другий день | Тільки фрукти. |
Всі парні дні (крім другого) | Меню таке ж, як і в непарні дні, але частину овочів можна варити або готувати на пару. Дозволяється споживати каші, обезжирений йогурт. |
Продукти з Омега-3
Жирна риба та горіхи поєднують білки з поліненасиченими жирними кислотами. Білки допомагають сполучній тканині побудувати нові колагенові та еластинові волокна (на другій стадії целюліту вони пережимаються, твердіють), а жирні кислоти роблять її більш еластичною.
При цьому вони сприяють усвоєнню вітаміну Е, яким багаті різноманітні горіхи та насіння. Цей розчинний у жирі вітамін необхідний для пружності шкіри. Цінними джерелами Омега-3 жирних кислот є жирні види риби, устриці, червона лінза, зерна гірчиці, коричневий рис.
Продукти з фітоестрогенами
Доктор Лайонель Біссун, дерматокосметолог і автор книги про целюліт, каже, що у жінок Перу практично не буває целюліту. За словами доктора, це пов’язано з особливістю їхнього раціону, в якому багато продуктів з фітоестрогенами — рослинними речовинами, які подібні до жіночих статевих гормонів естрогенів.
Фітоестрогени містяться в насінні льону, броколі, цвітній та брюссельській капусті, сої, спаржі, часнику, гарбузі.
Продукти з калієм
Додайте до раціону продукти, багаті калієм. Наприклад, зелені листові овочі та сухофрукти. Разом із натрієм (іншими словами, з сіллю) вони нормалізують водно-сольовий баланс організму. Якщо солі в нашому звичайному раціоні достатньо, то калію, як правило, не вистачає. Це порушує баланс та провокує набряки. Проте пам’ятайте, що чернослив, курага, сушені абрикоси та інші сухофрукти калорійні, тому споживайте не більше 100 г сушених фруктів на добу.
Продукти з вітаміном С
Будь-які ягоди, фрукти, зелень та багато овочів містять вітамін С, отже, вони обов’язково повинні бути в антицелюлітній дієті.
Лона Сендон, доцент клінічного харчування університету Техасу та член Американської асоціації дієтологів, каже, що вітамін С відіграє важливу роль у утворенні колагену та еластину, що безпосередньо впливає на стан шкіри. А дослідження найбільшого у США дослідницького університету в Аризоні показало, що цей вітамін сприяє згорянню на 30% більше жиру під час фізичного навантаження.
Вітамін С добре переносить заморожування, тому взимку можна робити смузі з замороженими ягодами, наприклад, з чорною смородиною. Ще одне чудове джерело вітаміну С — шипшина, з якої можна робити смачні вітамінні варива, компоти, морси.
Вітаміном С також багата квашена капуста, тому включайте її в раціон, коли немає сезонних ягід та фруктів. Проте бажано готувати квашену капусту самостійно: так ви зможете контролювати кількість солі. Не забувайте додавати в раціон достатню кількість зелені.
Заборонені продукти при антицелюлітній дієті
Для успішної боротьби з “апельсиновою шкіркою” обмежте споживання продуктів з простими цукрами (солодкі газовані напої, хліб, великий картопель, мед, білий рис), гідрогенізованими жирами, трансжирами, схованими цукрами.
Півфабрикати, снеки та фастфуд, щедро приправлені соллю та переважно складаються з насичених жирів, шкідливо впливають на стан з’єднувальної тканини та затримують рідину в організмі, що погіршує прояви целюліту.
Корисні поради
Порада 1. Хоча під час дієти дозволено і навіть рекомендовано споживання горіхів, слід бути обережним: горіхи містять велику кількість жиру, через що можливе зниження темпу схуднення.
Порада 2. Не варто нехтувати можливістю споживати варені овочі: оброблена їжа необхідна для гарного самопочуття та більш ефективної роботи шлунка.
Не забувайте, що перш ніж почати дієту, необхідно проконсультуватися з лікарем. |