Нова коронавірусна інфекція COVID-19 – гостре респіраторне захворювання, яке спричиняє новий коронавірус SARS-Cov-2. Лабораторна діагностика COVID-19 спрямована на виявлення збудника SARS-Cov-2 і підтвердження перенесеної інфекції – наявність гуморального імунітету.
Які аналізи потрібно здати для перевірки коронавірусу
Основні види:
- ПЛР чи молекулярна діагностика;
- ІФА – виявлення специфічних антитіл до збудника коронавірусної інфекції;
- Експрес-тести;
- RBD – виявлення антитіл, які пов’язують рецептор-зв’язуючий домен білка S.
Є ще генетичний аналіз. Але для масового використання він недоступний, його застосовують епідеміологи, вчені, які вивчають коронавірус. Схожий на ПЛР, але більш точний і дорогий. Точність майже 100%. Додатково дає змогу відстежити мутації вірусу, оцінити небезпеку нових штамів.
ПЛР тест
ПЛР тест на коронавірус, рекомендується проводити в перші дні захворювання, коли тільки з’явилися симптоми – це може бути нездужання, невелика закладеність носа, біль у горлі. Для аналізу беруть мазок із ротоглотки.
Його рекомендує ВООЗ, як основний метод діагностики для встановлення діагнозу, хоча ймовірність хибнонегативних результатів – 5-40%.
ПЛР тест проводять і надалі, для спостереження за перебігом захворювання. Позитивний результат РНК SARS-Cov-2 може визначатися приблизно 10 днів з моменту захворювання. При тяжкому перебігу хвороби вірус виявляється довше.
Підготовка до тесту на коронавірус методом ПЛР
Від того, наскільки правильно людина напередодні буде підготовлена до тестування, залежить достовірність її результату. Що для цього потрібно робити:
- утриматися від вживання алкоголю не менш як за дві доби до забору матеріалу;
- мінімум за 3-4 години постаратися не полоскати дезрозчинами рота, звідки доведеться брати зразок;
- години за три відмовитися від куріння, прийому їжі та води;
- заздалегідь звільнити носову порожнину від надлишкового слизу (якщо вона є);
- у день здавання не капати в ніс краплі, не застосовувати мазі;
- перед тим, як здавати мазок, не чистити зуби, не розсмоктувати таблетки з антисептичними властивостями;
- до того, як буде братися біоматеріал, не використовувати будь-які освіжаючі порожнини рота спреї та декоративну косметику для губ;
Аналіз на антитіла типу M, G – ІФА
Дослідження на антитіла до SARS-Cov-2 проводяться за допомогою імуноферментного аналізу (ІФА) із сироватки крові. Під час інфекції COVID-19 в організмі виробляються імуноглобуліни М і G до різних антигенів коронавірусу: N – нуклеокапсидного білка, S-білка або білка «шипа» рецептор-зв’язуючого домену (RBD-домена). На початку захворювання починають вироблятися Ig M, потім їхня концентрація швидко збільшується і досягає максимуму в гострий період захворювання. Для COVID-19 характерне тривале, приблизно до 3 міс, збереження імуноглобулінів М у крові.
Можливі варіації результатів:
- IgM+, IgG-. Може свідчити про гостру стадію ковіда. Але не дає точної інформації про наявність чи відсутність збудника інфекції у крові. Необхідно додатково зробити ПЛР. Якщо результат є негативним, це може бути ознакою пізньої стадії хвороби. Потрібно пройти повторне обстеження за 2-4 тижні. При позитивному ПЛР у людини гостра стадія ковіда, вона є джерелом зараження.
- IgM-, IgG +. Наявність специфічної імунної відповіді після перенесеного захворювання. Ризик повторного зараження знижений.
- IgM+, IgG+. Наявність імунітету після перенесеного захворювання. Для оточуючих людина безпечна.
Експрес-тести
Показують лише наявність чи відсутність коронавірусу у крові людини, але з їхньою допомогою неможливо визначити кількість вірусу. Одні види тестів виявляють наявність білкової оболонки збудника, інші – наявність імуноглобулінів IgM, IgG.
Для аналізу потрібна кров із пальця або мазок із ротоглотки. Результат можна отримати за півгодини. При позитивному результаті необхідно зробити ПЛР.
Експрес-тести мають специфічність практично 100% — вони виявляють тільки збудників ковіда. Але точність трохи більше 71%.
RBD – виявлення антитіл, які пов’язують рецептор-зв’язуючий домен білка S
Показує силу імунітету до коронавірусу, застосовують для оцінки ефективності вакцинації.
Призначають пацієнтам з антитілами типу G у крові, що перехворіли; для визначення статусу імунітету до ковіду.
Позитивний результат свідчить про те, що імунна система надійно захищає людину від коронавірусу.
Аналізи для виявлення хвороби та імунітету до коронавірусу
Щоб визначити, хвора чи заразна людина, можна зробити такі тести:
- Для первинної діагностики за відсутності симптомів – ІФА або експрес-тест на виявлення антитіл типу M, G. Якщо будь-який з цих аналізів показав негативний результат, людина не хвора, для оточуючих не небезпечна.
- При виявленні антитіл IgM за допомогою експрес-тесту або методом ІФА потрібно зробити ПЛР навіть за відсутності клінічних проявів.
- За наявності ознак коронавірусу – ПЛР та ІФА.
Про наявність імунітету після перенесеного захворювання свідчить наявність імуноглобулінів типу G. При цьому в крові не повинно бути антитіл IgM, ПЛР тест має бути негативним.
Важливо вчасно виявити хворобу та розпочати лікування – це може допомогти уникнути серйозних ускладнень.
Інформація є узагальненою та надається з ознайомлювальною метою. За перших ознак хвороби зверніться до лікаря. Самолікування небезпечне для здоров’я! |