Вірус SARS-CoV-2 передається від людини до людини двома шляхами: повітряно-крапельним та контактно-побутовим. Що це означає? При повітряно-крапельній передачі вірус «долітає» від хворої людини до здорової у складі дрібних крапель при чханні, розмові, кашлі. Раніше вважалося, що це відбувається на близькій відстані, проте сьогодні доведено, що можна заразитися від хворого, який знаходиться за 4 метри від вас.
При контактно-побутовій передачі вірус потрапляє на слизові після того, як людина торкнулася «брудної» поверхні (ручки в метро, рушники, будь-які предмети, на які могла потрапити SARS-CoV-2), а потім доторкнувся до обличчя: очей, рота , носа.
Перші симптоми COVID-19
Симптоми COVID-19 на сьогоднішній день вже вивчені та описані. Ознаки та його інтенсивність залежить від форми захворювання і може мати як легкий характер, так і важкі прояви, які можна вилікувати лише у стаціонарі.
Інкубаційний період COVID-19 становить від 5 до 7 діб (в інтервалі від 2-14 діб). До переліку найбільш характерних симптомів входять:
- Підвищення температури – у 90% випадках.
- Кашель, найчастіше сухий – у 80% випадках.
- Порушення нюху з наступною тимчасовою його втратою (аносмія) – у 60% випадках. Нерідко супроводжується втратою смаку (агевізією).
- Патологічна стомлюваність, як описують самі хворі “Поїв – вже втомився” – у 40% випадках.
- Задишка, утруднене дихання – у 30% випадках, найчастіше виходить на пік на 6-8 день з моменту зараження.
- Відчуття «забитості» всередині грудної клітки – у менш ніж 20% випадках.
Також пацієнти відзначають і інші прояви хвороби:
- Болі у м’язах (міалгія) – 11%.
- Головний біль – 8%.
- Сплутаність свідомості – 9%.
- Діарея – 3%.
У хворих похилого віку може розвиватися атипова картина COVID-19 – без температури, задишки та кашлю. Але при цьому можуть з’явитися сплутаність свідомості, марення, кон’юнктивіт, зниження артеріального тиску, тахікардія, людина може почати падати, що називається, на рівному місці, виявляється нездатною виконувати якісь звичні дії.
Основні ознаки коронавірусу у дорослого при середньотяжкій та тяжкій формах хвороби
Найчастіше у дорослих людей, які перенесли ковід у середньотяжкій або тяжкій формі, зустрічаються такі симптоми:
- затруднене дихання;
- сильний кашель з харкотинням;
- кашель з кров’ю (кровохаркання);
- повна втрата апетиту;
- сплутаність свідомості;
- почуття «закладеності» у грудях, відчуття здавлення у цій області;
- стійке підвищення температури тіла.
Симптоми коронавірусу у людини по днях:
1-3 дні. Пацієнт відчуває легке нездужання, трохи піднімається температура. Також може «закласти ніс», з’являються біль у м’язах. Клінічна картина подібна до такої при звичайному грипі або ГРВІ.
3-5 день. Температура підвищується, з’являється маленький кашель. Іноді раптово зникає нюх, змінюються смакові відчуття. З боку шлунково-кишкового тракту можуть бути розлади у вигляді діареї та ін.
5-10 день. Переломний період, протягом якого симптоматика або йде на спад, що призводить до одужання (спостерігається у 80% випадків), або розвивається більш важка клінічна картина. У другому варіанті у людини з’являється сильний кашель, озноб, біль у м’язах, задишка.
10-12 день. Задишка посилюється, з’являються біль у грудях, значна слабкість, блідість шкірних покривів, розвивається запальний процес. Дефіцит кисню в органах та тканинах потребує негайного стаціонарного лікування. Цей стан лікарі характеризують як середньоважкий.
12-14 день. ¾ пацієнтів із пневмонією, яку викликав COVID-19, йдуть на одужання. Решті, у кого наростає симптоматика, нерідко потрібне посилення різних видів терапії.
2 тижні – 1 місяць. Багато хто вже знає, що навіть після повного одужання довгий час у людини може залишатися прискорене дихання, а слабкість та інші симптоми можуть триматися до кількох місяців.
Класифікація COVID-19 за ступенем важкості
Легка форма
Температура тіла < 38 °C, кашель, слабкість, біль у горлі;
Відсутність критеріїв середньоважкого та важкого перебігу.
Середньоважка форма
Т тіла > 38 °C;
ЧДД > 22/хв
Задишка при фізичних навантаженнях;
Зміни при КТ (рентгенографії), типові вірусного ураження;
SpO2 < 95%; СРБ сироватки >10 мг/л.
Важка форма
ЧДД > 30/хв;
SpO2 ≤ 93%;
PaO2 /FiO2 ≤ 300 мм рт.ст.;
Зниження рівня свідомості, ажитація;
Нестабільна гемодинаміка (систолічний АТ менше 90 мм рт.ст. або діастолічний АТ менше 60 мм рт.ст., діурез менше 20 мл/год);
Зміни у легенях при КТ (рентгенографії), типові для вірусного ураження;
Лактат артеріальної крові >2 ммоль/л;
qSOFA > 2 бали.
Симптоми наслідків коронавірусу
За час пандемії лікарі накопичили значний досвід у діагностиці та лікуванні наслідків коронавірусної інфекції. Було виявлено кілька характерних симптомів, які об’єднали в так званий “посткоподібний синдром” або “лонг-ковід”. Сьогодні вважається, що постковід – це продовження хвороби після виходу людини із гострої фази.
Перше, що потрібно пам’ятати, постковідний синдром проявляється далеко не у всіх хворих. Все-таки більшість переносить коронавірусну інфекцію у легкій формі. І друге – чим важче протікала хвороба, тим яскравіше виражена симптоматика постковіда.
Часто спостерігаються психосоматичні симптоми після перенесеної COVID-19 інфекції, а також посттравматичний стресовий розлад, коли потрібна допомога психотерапевта або психіатра.
Як відрізнити коронавірус від ГРВІ
Зниження нюхової та/або смакової чутливості – поширена ознака ковіда. Аносмія трапляється приблизно у 35% пацієнтів. Вірусні частинки вражають слизову оболонку та рецептори, що відповідають за зовнішню чутливість. Також фахівці не виключають можливість поширення коронавірусу по нервових волокнах у головний мозок з подальшим руйнуванням нейронів у відповідних за обробку запахів та смаків відділах ЦНС. Грип та застуда викликають такі порушення набагато рідше.
Інші можливі відмінності:
Температура тіла. Грипозна інфекція характеризується лихоманкою, коли температура вища за 38,5 ˚C. Ковид може супроводжуватися незначним підйомом температури (трохи більше 37 °C), сильною лихоманкою або повною відсутністю такого симптому. Якщо при грипі пропасниця спостерігається хоча б протягом 2-3 днів, то при ковіді такий симптом може виникнути лише один раз.
Порушення дихання. Задишка – поширений симптом ковіда, що вказує на ураження альвеол легеневої тканини. При застуді та грипі важка пневмонія, що зумовлює задишку та зниження рівня кисню в крові, зустрічається рідше.
Шлунково-кишкова симптоматика. Звичайна ГРВІ рідко зумовлює діарею та біль у животі. Деякі штами коронавірусної інфекції в першу чергу вражають систему травлення. Респіраторні прояви в таких випадках виникають пізніше.
Важливо вчасно виявити хворобу та розпочати лікування – це може допомогти уникнути серйозних ускладнень.
Інформація є узагальненою та надається з ознайомлювальною метою. За перших ознак хвороби зверніться до лікаря. Самолікування небезпечне для здоров’я! |