Штам – це нові варіації вірусу, які характеризуються ключовими змінами в структурі його геному і надають патогену нові властивості. Одні мутації вбивають вірус, інші навпаки роблять його контагіознішим (від латів. contagiosus — заразний), невидимим для імунної системи людини, змінюють тяжкість захворювання у пацієнтів.
Кожні кілька місяців у світі з’являються нові штами коронавірусу. Він почав з альфи і вже дійшов до омікрона – кожен новий штам називають літерою грецького алфавіту. У зону особливої уваги потрапляють штами, що мають підвищену заразність, здатні обходити імунний захист або викликати більш тяжкий перебіг захворювання.
Патогенні для людини штами коронавірусу відносяться до роду Betacoronavirus. Серед них:
Цілорічні штами, що викликають симптоматику легкого ГРВІ: HCoV-229E, HCoV-NL63, HCoV-OC43 та ін.
Небезпечні штами, що призводять до поразки нижніх дихальних шляхів: MERS-CoV, SARS-CoV, SARS-CoV-2.
До штамів, що вражають тварин відносяться Beaudette (вірус пташиного інфекційного бронхіту), BCoV-ENT (бичачий коронавірус), MHV-A59 (гепатит мишей) та ін.
Вважається, що нова коронавірусна інфекція SARS-CoV2 передалася людині від кажана, яка заразила в Китаї цим вірусом тварину, яку вживає людина в їжу.
На сьогодні відомо кілька епідеміологічно значущих штамів SARS-CoV-2. Штами, які викликали найбільше занепокоєння у ВООЗ :
- Alpha (α) (B.1.1.7) – “британський”,
- Beta (β) (B.1.351) – “південноафриканський”,
- Gamma (γ) (P.1) – “бразильський”,
- Delta (δ) (B.1.617.2) – “індійський”;
- Omicron (?) (B.1.1.529) – “новий південноафриканський”;
- Pirola (BA.2.86)
Використання літер грецького алфавіту для офіційного позначення штамів коронавірусу з червня 2021 пов’язане з політикою недопущення дискримінації громадян країн, де вперше було виявлено інфекцію.
Британський штам (варіант альфа)
Вперше штам виявили у графстві Кент, згодом він широко поширився у Великій Британії та інших європейських державах.
Симптоми при альфа-штамі такі ж, як і за інших версій ковіда: пацієнти страждають від високої температури, сухого кашлю, втрати смаку. Відмінності є в їхній частоті та інтенсивності.
При варіанті альфа:
- заразність на 90 відсотків вища порівняно з первісним, китайським вірусом;
- кашель та біль у горлі виникають частіше у третини випадків;
- нюх та смак пацієнти втрачають рідше на 39 %;
- частота госпіталізацій вища на 64 %, серйозніший і ризик смертельних наслідків.
Південноафриканський штам (варіант бета)
Було виявлено приблизно в той же час, що і британський штам. Визнаний домінуючим у Дубаї, ОАЕ та на території всього південноафриканського континенту. Виявлено і в інших країнах у зв’язку з розвиненими туристичними та професійними контактами. Штам B.1.351 характеризується змінами в геномі, через які йому вдається уникати імунної відповіді та захисної дії вакцин.
Особливість бета-штаму:
- він краще чіпляється до клітин і утримується ними, тому його частіше підхоплюють молоді люди;
- він заразніший від багатьох інших мутацій і більш стійкий до ліків. Через постійні зміни вірусу антитіла не завжди його «бачать», їх ефективність знижується.
Бразильський штам (варіант гама)
Про бразильський штам заговорили у січні 2021 року. У новорічні свята до лікарні потрапили чотири громадяни Японії, які проводили відпустку в бразильському штаті Амазонас. У столиці штату Манаусе гамма-вірус спричинив сплеск захворювання. І це при тому, що дві третини жителів раніше перехворіли на китайський варіант інфекції і мали досить високий рівень антитіл.
Відмінності гамма-версії:
- вона втричі заразніша за первісний варіант;
- штам здатний долати дію антитіл у хворих;
- до гами вразливі молоді люди та вагітні.
Коронавірус гама широко поширився США, повідомили в Центрі контролю та профілактики захворювань. Але найбільше від нього постраждали бразильці.
У регіоні зареєстровані не лише спалахи зростання захворюваності, а й випадки повторного зараження.
Індійський штам (варіант дельта)
B.1.617.2 відноситься до домінуючих у всьому світі штамів. Вірусологи виявили у нього вісім мутацій білкового шипа. Він поширюється так само швидко, як і британський штам, а можливо і швидше. Крім того вірус частково уникає імунної відповіді.
Для штаму дельта характерні:
- величезна швидкість поширення в порівнянні з оригінальним вірусом;
- своєрідність симптомів та підвищений ризик утворення тромбів.
Так, при легкому перебігу хвороби пацієнти скаржаться на головний біль, дискомфорт у горлі, підвищення температури, нежить із кашлем.
При середньотяжкому перебігу у хворих відзначають біль у животі та суглобах, розлад шлунка, втрату слуху, підвищення температури, проблеми зі слухом, плутану свідомість, навіть гангрену.
На відміну від оригінального вірусу, дельта-штам не призводить до втрати нюху. Але через нього може губитися слух, а у разі утворення тромбів страждають кінцівки.
Новий південноафриканський (варіант омікрон)
На даний момент B.1.1.529 є найменш вивченим штамом коронавірусу. Характеризується великою кількістю мутацій білкового шипа або пепломери (ліпопротеїнова оболонка у формі сонячної короні). Від вихідного варіанту «Омікрон» відрізняють близько 50 мутацій, 30 з яких торкаються структури білкового шипа.
При зараженні омікроном пацієнти та лікарі описують прояви, які більше схожі на застуду, часто легку. Є й менш відомі ознаки – на шкірі, губах та нігтях. Вони стають блідими, сірими чи синіми – залежно від загального тону шкіри людини. Така зміна кольору, за словами медиків, може вказувати на низький рівень кисню у крові (сатурації).
На «Омікрон» можуть вказати такі симптоми:
- ви почуваєтеся жахливо втомленим;
- у вас висока температура;
- з’явилася ломота у тілі;
- ви стали страждати від головного болю;
- ви стали пітніти ночами;
- з’явився нежить;
- ви стали помічати незвичайний біль у горлі – відчуття, що його «дряпають».
Ще один симптом – це “ковідні пальці”, незвичайного синього або фіолетового кольору. У пацієнтів із COVID-19 спостерігається запалення пальців ніг, схоже на обмороження. Пальці набувають фіолетового кольору. Такий стан може тривати місяцями і зазвичай минає сам. Ймовірно, він пов’язаний з локальною запальною реакцією на інфекцію, або із проявом закупорки судин.
Варіант Пірола
“Пірола” – це варіант “Омікрона”, названий вірусологами штамом BA.2.86. Вперше він був виявлений 24 липня 2023 року, а 17 серпня Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) віднесла «Піролу» до категорії «під спостереженням» (VUM). Головна відмінність нового штаму коронавірусу в тому, що «Пірола» має кілька мутацій і більш заразна навіть у порівнянні з небезпечним «Омікроном».
У його генетичному коді виявили високу кількість мутацій — на 34 більше, ніж у самого «омікрону»,
Симптоми «Піроли» такі ж, як і при зараженні попередніми штамами коронавірусу, і схожі на ознаки звичайної застуди: у хворих підвищується температура тіла, з’являються кашель, слабкість, головний біль. Однак, новий штам більш заразний, ніж попередні.
Інформація є узагальненою та надається з ознайомлювальною метою. За перших ознак хвороби зверніться до лікаря. Самолікування небезпечне для здоров’я! |