COVID-19 – інфекція, яка може уражати багато органів та систем. В першу чергу страждають легені, які забезпечують організм киснем. У цьому випадку кожна клітина перебуває в умовах гіпоксії, що негативно впливає на її функції. Окрім цього, пошкоджується система згортання крові, що може призводити до утворення багатьох тромбів у судинах. Порушення мікроциркуляції додатково пригнічує роботу клітин.
Немає жодного органу, який би не страждав від COVID-19. Ця інфекція негативно впливає на роботу легенів, печінки, серця, судин і так далі.
Особливості перебігу коронавірусної інфекції
За ступенем тяжкості виділяють:
- Легкий перебіг – субфебрильна температура, слабкість, першіння в горлі, кашель.
- Середньої тяжкості перебіг – підвищення температури вище 38°С, одиночне затяжне аденоїдне дихання, головні болі, сухий кашель, болі та першіння в горлі, нежить, незначне виділення мокроти.
- Тяжкий перебіг – лихоманка, ЧСС > 30/хв, зниження рівня свідомості, зміни в легенях, біль в грудях, сильне одиночне затяжне дихання, виражена слабкість, нудота.
- Екстремально тяжкий – виражена гіпотензія, синюшність губ і носа, прогресуюче одиночне затяжне дихання, тахікардія, септичний шок, поліорганна недостатність.
Згідно з результатами дослідження, у 36,4% випадків виникають неврологічні порушення, які можуть виявлятися:
- Втрата нюху та смаку.
- Погіршення зору.
- Судоми.
- Атаксія.
- Гостра некротизуюча енцефалопатія.
- Гострі цереброваскулярні захворювання.
Відновлюватися після перенесеної коронавірусної інфекції треба навіть тим, хто перехворів у легкій формі. Недостатність функцій органів дихання не тільки погіршує самопочуття, а й призводить до тяжкого перебігу COVID-19 при повторному зараженні, ураженні тканин бронхів та легень через ГРВІ та бактеріальні інфекції.
Тривалість відновлення після коронавірусної інфекції залежить від ступеня ураження органів та тяжкості хвороби. Якщо захворювання протікало у легкій формі або без симптомів, органам дихання потрібно 4-6 тижнів. Якщо людина перенесла важку форму ковіда чи має супутні патології бронхолегеневої системи, може знадобитися 1-1,5 року.
Основними завданнями реабілітаційних програм є:
- Відновлення функцій зовнішнього дихання.
- Відновлення толерантності до навантажень.
- Відновлення психоемоційного стану.
- Відновлення працездатності та навичок самообслуговування.
- Нормалізація газообміну в тканинах, органах і системах.
Реабілітація вважається успішною, якщо вдалося:
- Усунути кашель, одуття, субфебрильну температуру.
- Подолати хронічну втомленість.
- Нормалізувати режим і сон.
- Запобігти подальшому погіршенню зору.
- Підвищити фізичну витривалість.
- Відновити працездатність.
- Стабілізувати ЧСС, ЧДД, АД.
- Збільшити об’єм легень до первинних значень (до захворювання).
- Запобігти пневмофіброзу та спаїчним процесам.
Вправи для реабілітації після коронавірусу
Оскільки новий коронавірус найбільше впливає на органи дихання, слід виконувати вправи, які покращують стан легенів, збільшують їх об’єм, допомагають очищати бронхи та насичувати кров киснем.
Перш за все, це – дихальна гімнастика. Якщо людина ослаблена, вправи можна виконувати у лежачому положенні.
– Повільно вдихайте повітря через ніс так глибоко, наскільки це можливо, рахуючи до п’яти. Затримайте дихання, на рахунок «шість» починайте повільно видихати через рот. Зробіть п’яти секундну паузу і повторіть все спочатку. Окрім покращення фізичного стану, таке дихання зменшує тривожність, допомагає розслаблятися та позбавлятися від стресу.
– Глибокий вдих з утриманням дихання на 3 секунди та короткі серії видиху через рот допомагають очищати легені та бронхи від накопиченого секрету.
– Вдихайте через ніс, а видихайте через щільно стиснуті губи, щоб повітря виходило з труднощами. Вдих на рахунок “три”, видих – 5-6 секунд. Старайтесь не “надувати” щоки.
– Дихання діафрагмою збільшує ємність легень та допомагає насичувати кров киснем. Вдихайте повільно через ніс, починаючи заповнювати повітрям тіло від області живота і до самого носа. Потім повільно видихайте повітря через рот, спочатку “довіючи” живіт, а потім груди. Зробіть паузу в 5-6 секунд і повторіть. Таке дихання не тільки тренує легені, але і зміцнює м’язи преса.
Тривалість одного заняття – 10-15 хвилин з поступовим збільшенням.
Чим раніше почати реабілітаційні заходи, тим менший ризик розвитку післяковідних ускладнень та вищий шанс повернення пацієнта до звичного життя.
Інформація є узагальненою та надається з ознайомлювальною метою. За перших ознак хвороби зверніться до лікаря. Самолікування небезпечне для здоров’я! |