Профілактика нової коронавірусної інфекції

Нова коронавірусна інфекція (COVID-19) відноситься до групи гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ). Вона, безумовно, має ряд значущих особливостей, що відрізняють її від інших захворювань цієї групи, але багато ознак, включаючи деякі методи профілактики, є загальними для всіх ГРВІ.

Джерело інфекції – хворі з клінічно вираженими, стертими формами хвороби та безсимптомні вірусоносії. Найбільшою небезпекою є люди в останні два дні інкубаційного періоду (перед появою симптомів) та безсимптомні вірусоносії, оскільки вони не знають, що хворі, і продовжують вести звичайний спосіб життя, активно спілкуючись і «ділитися» вірусом з оточуючими. Контагійність (заразність) вірусу дуже велика у перші дні хвороби.

Мінімізація контактів з іншими людьми:

  • За можливості працюйте і навчайтеся, не виходячи з дому (використовуючи онлайн-технології).
  • Слід максимально обмежити відвідування громадських місць (зокрема магазинів, ринків, аптек, банків, поштових відділень і т. д.). Робіть максимум необхідних покупок і справ за мінімуму виходів з дому. Добре рішення – оплата покупок або послуг дистанційно.
  • Зберігайте відстань – необхідно дотримуватися відстані не менше 1 метра від хворих осіб (тих, хто кашляє або чхає).
  • Якщо ваші близькі або знайомі повернулися з-за кордону, обмежте контакти з ними на період не менше 14 днів, навіть у випадку відсутності у цих осіб ознак захворювання.
  • Відмовтеся від поїздки в країни і регіони з несприятливою епідеміологічною обстановкою з приводу коронавірусу нового типу. Пам’ятайте, що наразі в більшості країн світу є випадки зараження коронавірусом.

У зв’язку з підвищеним ризиком ускладнень коронавірусної інфекції у осіб старше 60 років, рекомендується людям цієї вікової групи залишатися вдома.

Дотримання особистої гігієни:

  • Мийте руки з милом не менше 20 секунд під проточною водою після повернення з вулиці, поїздки в транспорті, чхання і кашлю, після контактів з упаковками з магазинів, перед приготуванням їжі. Миття з милом видаляє віруси з поверхні шкіри.
  • кщо немає можливості помити руки з милом, використовуйте спиртовмісні або дезинфікуючі серветки, шкірний антисептик. Найбільш ефективні відносно вірусу антисептики з вмістом етилового спирту 60% і більше.
  • Не торкайтеся брудними руками обличчя, рота, носа, очей – це може призвести до зараження коронавірусом.
  • Регулярно дезинфікуйте поверхні (столи, стільці, дверні ручки, вимикачі, кнопки, клавіатури) та предмети, які були з вами в громадському місці (гаджети, ключі, карточки для проїзду в громадському транспорті, сумки, книги та ін.).
  • Здоровим людям захисні маски слід носити лише при близькому контакті з потенційно зараженими або хворими людьми (при догляді за хворим, наданні медичної допомоги). Маску не слід носити на відкритому повітрі або поза контактом з іншими людьми.

Якщо носити маску, то правильно:

1.Перед тим, як надіти маску, обробіть руки антисептиком або помийте їх милом під проточною водою;

2.Маска повинна тщільно прилягати, закривати рот і ніс, не залишаючи щілин;

3.Під час використання маски не торкайтеся її поверхні. У разі контакту обробіть руки антисептиком або помийте їх милом;

4. Вологу або пропитану маску слід замінити новою, сухою. Максимальний час ефективного використання однієї маски – не більше 2 годин;

5. Одноразову маску не слід використовувати повторно;

6. Використану одноразову маску слід відразу викидати у сміття.

Одним із основних методів профілактики є вакцинація від коронавірусної інфекції. Вакцинація показує високу ефективність у запобіганні важким формам хвороби та смертності, що рятує багато життів. Хоча можливі випадки зараження після вакцинації, ризик важких наслідків та госпіталізації значно зменшується. Дослідження показують, що вакцини створюють стійкий імунітет, який довгий час залишається ефективним.

Вакцинація визнається ключовим чинником у подоланні пандемії та відновленні соціального та економічного життя.