COVID‑19 належить до групи коронавірусних інфекцій. Це віруси, які, як правило, викликають гострі респіраторні симптоми (тобто зачіпають ніс, горло, глотку, трахею і бронхи), загальну інтоксикацію, іноді вони впливають ще й на шлунково-кишковий тракт, нервову систему. Багато коронавірусів дійсно небезпечні і можуть стати причиною запалення легенів з розвитком дихальної недостатності. До таких відноситься і COVID-19. Тому особливо важливо вчасно виявити хворобу та розпочати лікування – це може допомогти уникнути серйозних ускладнень.
Лікування COVID-19 відповідно до протоколів цих рекомендацій проводиться у підтверджених та ймовірних випадках захворювання.
У межах надання медичної допомоги необхідний моніторинг стану пацієнта, виявлення ознак погіршення його клінічного стану. Пацієнти, інфіковані SARS-CoV-2, повинні отримувати підтримуючу патогенетичну та симптоматичну терапію.
Лікування супутніх захворювань та ускладнень здійснюється відповідно до клінічних рекомендацій, стандартів медичної допомоги за даними захворюванням.
Як визначається схема лікування
Вибираючи, як саме лікувати пацієнта, лікарі також орієнтуються на методичні поради. Вірус змінюється, з’являються нові штами. Тому постійно змінюються та доповнюються і рекомендації щодо лікування коронавірусу у дорослих. Зараз у них можна знайти:
- 4 схеми для амбулаторного лікування при легкій формі та 1 при середньотяжкій;
- 1 схему для лікування в стаціонарі при легкій формі, 2 – при середньоважкій, 4 – при важкій і вкрай важкій.
Вибираючи конкретну схему, лікар враховує стан людини, хронічні хвороби, які має, і багато інших чинників. Якщо один із варіантів лікування недостатньо ефективний, використовується інший.
Більшість випадків перебігу коронавірусної інфекції не потребує будь-якої медикаментозної терапії. Хворим на легкі та середньотяжкі форми хвороби (в т. ч. і новий COVID-19) потрібно лише спокій (домашній режим без виходу на вулицю мінімум на 7 днів), відпочинок, раціональне харчування (не переїдати, не змушувати себе їсти через силу) і велика кількість пиття (вода, морс, компоти). Повітря в приміщенні спальні, де знаходиться хворий, має бути помірно прохолодним (18-20 ° С) і вологим (40-60 %). Це дозволяє не пересушувати слизову оболонку респіраторного тракту, зберігаючи її імунологічну та очищувальну функції. За наявності кашлю застосовуються засоби, що відхаркують і розріджують мокротиння, при першінні в горлі – полоскання і зрошення розчинами антисептиків.
При важких формах хвороби (в основному COVID-19) і потенційно високому ризику ускладнень (у літніх людей із супутніми захворюваннями, імунодефіцитних хворих і людей з цукровим діабетом, онкологією, серцево-судинною та бронхологічною патологією) показана госпіталізація в інфекційний стаціонар, який оснащений апаратом вентиляції легень та засобами невідкладної терапії. При розвитку супутньої бактеріальної пневмонії або інших ускладнень показано призначення антибіотиків (при коронавірусній інфекції без бактеріальних ускладнень застосування антибіотиків безглуздо – вони не впливають на вірус). У безвихідній ситуації при загрозі несприятливого результату в умовах реанімації можливе призначення засобів, які не мають достатньої доказової бази, наприклад, деяких препаратів для лікування малярії та перспективних противірусних засобів загальновірусного спектру.
Лікування в домашніх умовах
Щодо осіб з низьким рівнем ризику госпіталізації проводити якусь противірусну терапію ВООЗ не рекомендує. Такі симптоми, як лихоманка та больовий синдром, як і раніше, можна купірувати за допомогою анальгетиків, наприклад парацетамолу.
Інформація є узагальненою та надається з ознайомлювальною метою. За перших ознак хвороби зверніться до лікаря. Самолікування небезпечне для здоров’я! |