Коронавірус у дітей

На початку, коли COVID-19 тільки-но з’явився, діти ним майже не хворіли. Але незабаром ситуація змінилася. Особливо багато випадків було з другої половини вересня до кінця грудня – у сезон гострих респіраторних захворювань.

Коронавірус може нагадувати симптомами ГРВІ, кишкову інфекцію або взагалі протікати безсимптомно. Але в будь-якому випадку при коронавірусі шкода організму дитини завдається, і згодом можуть виникнути ускладнення у вигляді ларингіту, бронхіту або пневмонії.

SARS-CoV-2 – це респіраторний вірус, який передається повітряно-крапельним та побутовим шляхами. Накопичений досвід спостереження за коронавірусом у дітей віком показує, що хворіють навіть новонароджені до 1 року. Дитина може заразитися вірусом від батьків чи інших дітей, із ким часто контактує.

У підлітковому віці період інкубації може коливатися від 2-3 до 9-10 днів. Діти молодшого віку ознаки інфекції виникають зазвичай через 3-4 дні після зараження.

Слід звернутися до педіатра за наступних скарг дитини:

  • підвищення температури тіла;
  • кашель;
  • уривчасте дихання;
  • нежить, закладеність носа;
  • втрата апетиту;
  • відчуття тяжкості у грудній клітці;
  • розлад шлунково-кишкового тракту;
  • загальне нездужання;
  • ломота та біль у м’язах;
  • втрата смаку та/або нюху.

Тяжкий перебіг інфекції можливий у дітей з хронічними захворюваннями, ожирінням, цукровим діабетом.

Тест проводять при підозрі на нову коронавірусну інфекцію — тобто за наявності симптомів або якщо був контакт із хворими.

Біологічні зразки хворих дітей (назофарингеальні змиви, мокротиння, бронхо-альвеолярний лаваж, зразки крові та калу) містять РНК вірусу. Для підтвердження інфекції COVID-19 застосовується метод ПЛР, що дозволяє виявити РНК SARS-CoV-2. Зразки повинні бути зібрані якнайшвидше після виявлення дитини, що підлягає діагностиці.

У більшості випадків лікування коронавірусу у дитини може відбуватися в домашніх умовах. Лікування у стаціонарі призначають за наявності супутніх хронічних захворювань або погіршення стану маленького пацієнта.

У період хвороби не варто виходити з дому, необхідно провітрювати приміщення, дотримуватись режиму прохолодного вологого повітря. Давайте дитині багато води, промивайте ніс сольовим розчином, полощіть горло. При високій температурі (вище 38,5 ° C) можна дати жарознижувальне. Якщо з’являються небезпечні симптоми: задишка, болісний сухий кашель, утруднене дихання, можливо, знадобиться інтенсивна медична допомога та спостереження в стаціонарі.

Від вірусу, навіть якщо захворювання проходить безсимптомно, можуть постраждати майже всі системи організму: дихальна, нервова, серцево-судинна, ендокринна. Більш тяжкий перебіг захворювання все частіше відзначають у дітей до 1 року та підлітків. Коронавірус часто супроводжується розвитком міокардиту (запалення серцевого м’яза) та мультисистемним запальним синдромом (ДМВС), що протікає за типом синдрому Кавасакі. Ще одна група ризику – діти, які стоять на обліку у лікаря-ендокринолога із захворюванням на цукровий діабет, а також малюки з різними захворюваннями серця.

Наслідки перенесеного коронавірусу іноді протікають важче, ніж захворювання. Особливу небезпеку становить мультизапальний синдром, який може розвинутись через кілька місяців після перенесеного ковіда.

Пізнє звернення до лікаря може призвести до серйозних наслідків. Навіть якщо здається, що у дитини звичайне респіраторне захворювання чи ознаки кишкової інфекції – краще звернутися до педіатра.

У дітей 2-5 років при «омікроні» частіше спостерігаються ураження верхніх дихальних шляхів (синусити, фарингіти), бронхіти, у дітей старше 7 років – пневмонія.

Найчастіше захворювання починається із загальної слабкості, болю в горлі, нежиті, температури, кашлю. Іноді перші дні з’являються лихоманка, діарея. У деяких дітей на тілі висипають рожеві плями, схожі на висипку при корі, або червоніють і опухають пальці. Рідше з’являються бульбашки, як при вітрянці, мереживні плями, червоні мітки на нігтях.

Загалом діти переносять «омікрон» легко, полегшення симптомів настає швидше. Найважче доводиться тим, хто має хронічні захворювання.

Вірус передається в основному повітряно-крапельним шляхом. Отже, в пікові періоди важливо уникати людних місць: замість автобуса можна пройтися пішки, замість ліфта використовувати сходи, а вихідний провести не уторговому центрі, а в парку чи лісі.

Дітям з 12 років рекомендовано носити маски. Діти з 6 до 12 років носять маски під наглядом батьків (їх треба вчасно міняти, не чіпати брудними руками). З 12 років ефективна вакцинація, після якої виробляється імунітет до захворювання.

Загалом, заходи профілактики такі ж, як у випадку з іншими респіраторними вірусними інфекціями.