Історія пандемії Covid-19

Вже кілька років поспіль словосполучення «коронавірусна інфекція» змушує нервувати чи не кожного жителя нашої планети. Пройшовши всі стадії прийняття, ми адаптувалися до нових реалій життя у світі, де лютує вірус, але мало хто знає «біографію» COVID-19. Де він з’явився і як так вийшло, що він торкнувся абсолютно всіх частин світу?

Коронавіруси являють собою ціле сімейство вірусів, які вражають респіраторну систему тварин і птахів. Як виявилось, деякі несуть у собі небезпеку і для людини. При детальному розгляді під мікроскопом віруси цієї групи мають зовнішню схожість із сонячною короною, звідки отримали свою назву.

Коронавірусна інфекція COVID-19 – інфекційне захворювання, спровоковане вірусом SARS-CoV-2, яке вражає дихальну систему людини. Вірус передається повітряно-крапельним, контактним та орально-фекальним способами. Інкубаційний період становить від 2 до 14 днів.

Спалах захворюваності внаслідок інфікування новим коронавірусом вперше був зафіксований у грудні 2019 року в Ухані, Китай. 30 січня 2020 року ВООЗ визнала епідемію міжнародною надзвичайною ситуацією. 11 березня ВООЗ оголосила про пандемію захворювання, якому було надано назву COVID-19 (скорочено від Corona Virus Disease).

Дослідники висловлюють припущення, що в людський організм вірус потрапив внаслідок вживання в їжу кажана.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) на початку підтримала ідею тваринного походження вірусу, але пізніше зробила уточнення, що не виключено варіант передачі вірусу контактним шляхом від людини до людини, адже джерело covid інфекції серед тварин так і не було знайдено.

Із КНР інфекція перекинулася на інші країни. Протягом січня – лютого 2020 року в більшості держав було введено такі обмежувальні заходи, як режим надзвичайної ситуації, комендантську годину, карантин, обмеження пересування, було припинено роботу низки підприємств. Протиепідемічні заходи дозволили уповільнити поширення інфекції, проте після зняття обмежень рівень захворюваності знову пішов нагору. Протягом 2020-2021 років було зафіксовано кілька хвиль пандемії, крім того було виявлено кілька штамів коронавірусу.

Симптоми ковід захворювання дуже схожі з симптоматикою ГРВІ у дорослих (респіраторно-вірусної інфекції), більш точно діагностувати захворювання можна за допомогою ПЛР-тесту (полімеразна ланцюгова реакція) або шляхом взяття аналізу крові на наявність антитіл.

Поширені симптоми ковіда:

  • сухий кашель;
  • підвищена температура тіла;
  • ломота в суглобах та м’язах;
  • відсутність апетиту;
  • мігрень.

Спочатку вважалося, що відсутність нюху і сильний кашель є яскравими симптомами зараження, але згодом стало зрозуміло, що вірус може проявляти себе несподівано, видаючи щоразу нову симптоматику. Лікарі рекомендують насамперед звертати увагу на своє самопочуття та можливість нормально дихати, а не порівнювати наявні симптоми з будь-якими списками.

Виходячи з поширеності різних варіантів вірусу серед населення та даних про їх біологічні властивості (контагіозність, патогенність, відношення до нейтралізуючої активності антитіл), ВООЗ запропонувала виділяти варіанти, що викликають стурбованість (VOС – variant of concern), та варіанти, що викликають інтерес (VOI – variant of interest).

VOI – широко поширені у багатьох країнах світу, мають мутації, які потенційно здатні змінити їх біологічні властивості, але доказів цього зараз відсутні.

VOC – поряд з мутаціями мають біологічні властивості, що підвищують контагіозність, патогенність або знижують нейтралізуючу активність антитіл.