Все про пологи

Пологи – природний фізіологічний процес, що завершує вагітність і полягає в 
появі переймів, відходженні навколоплідних вод, розкритті шийки матки, зміни
головки, просуванні плода по родовому каналу і його виході разом з послідом.
Плід може бути вилучений із матки штучно шляхом операції кесаревого розтину.

 

 

Варіант розродження: Вагінальні (фізіологічні) пологи; Кесарів розтин.

 

Нормальними вважаються пологи, які розпочинаються у термін 37-41 тиждень. Пологи, які відбуваються до 37 тижнів, називаються передчасними. Після повних 42 тижнів говорять про переношену вагітність і пологи називають запізнілими.

Перші пологи зазвичай починаються на терміні 40-41 тиждень, проте можливі й інші варіанти. Багато залежить від віку жінки, перебігу вагітності, стану плода та наявності ускладнень. Другі та наступні пологи, як правило, починаються на 1-2 тижні раніше за попередні.

У більшості жінок ще до початку пологової діяльності з’являються передвісники пологів:

    1. Тягучі болі внизу живота і в поясниці. Вони нерегулярні — приходять через різні проміжки часу, майже не заважають вести звичайне життя і не призводять до скорочення шийки матки.

    1. Опущення дна матки. Головка плоду опускається до входу в таз, і разом з цим опускається живіт. Майбутній матері стає легше дихати, адже тепер матка не натискає так сильно на діафрагму. Слабшає печія, але зате з’являється бажання в туалет — через те, що матка натискає на сечовий міхур. Можуть бути розтягуючі болі в проміжності.

    1. Відходження слизової пробки. Шийка матки розм’якається і скорочується, і слизова пробка виходить. Якщо це стається одночасно, жінка може помітити виділення білувато-жовтого комка зошиття. Іноді пробка виходить частинами, і тоді жінка помічає лише посилення природних виділень.

Такі симптоми у жінок, що народжують вперше зазвичай з’являються за декілька тижнів до майбутніх пологів. При других і наступних пологах передвісники можуть з’явитися за декілька днів до початку пологової діяльності.

Кожна жінка з нетерпінням, тривогою і хвилюванням чекає завершення терміну вагітності. Як насправді відбуваються пологи? Що чекати?

Перший період пологів Пологи починаються зі слабких потягувань, переймів. На початку вони не викликають сильного дискомфорту. Інтервали можуть досягати 30 хвилин. Дістатися на огляд до пологового будинку можна своїм транспортом або викликавши швидку допомогу. При надходженні майбутню маму оглядає лікар і констатує, чи настане дійсно цей момент.

Початковий період пологів можна розділити на три стадії за переймами:

    • латентна (слабкі раз в 10-20 хвилин);

    • активна (помірні або сильні з інтервалом 2-10 хвилин);

    • перехідна (дуже сильні з інтервалом 1-2 хвилини).

При оформленні документації також здійснюються необхідні аналізи. Медсестра приймає обмінну карту. Потім переводять в передпологову палату.

Основна мета першого періоду – дочекатися розкриття шийки матки. Таке очікування може бути активним або пасивним. При нормальному перебігу вагітності легше переносити скорочення в русі. Але бувають ситуації, коли вставати заборонено лікарями.

Чим менше стає інтервал між переймами, тим сильніші вони стають. За медичними показниками можуть провести крапельниці з окситоцином для кращого розкриття, а також амніотомію (прокол плідного міхуря). Останнє є безболісною процедурою. Після амніотомії прослуховують за допомогою КТГ серцебиття дитини.

У першому періоді пологів за показаннями можлива епідуральна анестезія. Однак її відсутність допоможе жінці відчувати повністю процес. Саме тіло буде підказувати, коли потрібно напружуватися.

Другий період Коли матка повністю розкривається, пацієнтку з передпологової палати переводять в пологовий зал, починається найскладніший період потуг. У цей час необхідно слухати поради акушерки, щоб уникнути ускладнень. Слід дихати точно за командами. Бувають ситуації, коли лікареві потрібно провести процедуру епізіотомії, щоб уникнути розривів.

За відчуттями жінок, які пройшли через природні пологи, здається, що сил залишилось вже не залишилося, терпіти неможливо. І в самий пік на світ з’являється малюк. Дитину демонструють мамі, після чого, якщо її і його стан дозволяє, прикладають до грудей. Після забирають на необхідні обробки, виміри, огляд неонатолога.

Третій період пологів На цьому процес родорозрішення ще не завершено. Існує третій період пологів. Має відійти послід (плацента і оболонки плоду). Після цього, якщо потрібно, накладаються шви, проводять обробку. Лікарі чекають, коли матка скоротиться. Через дві години після пологів при задовільному стані молоду маму відвозять в післяпологову палату, де вона може відпочити і поспати. Після цього при спільному перебуванні до неї приносять новонародженого.