Третій триместр вагітності – час, коли ви спостерігаєте, як живіт росте неймовірними темпами. Це здебільшого пов’язане з інтенсивним ростом дитини. На початок третього триместру плід виглядає як новонароджений, за винятком того, що він дуже маленький і худенький.
Розвиток плода в третьому триместрі вагітності
З кожним тижнем плід набирає вагу ще швидше – на III триместрі він стає на 2-3 кг важчим. Головний мозок та інші внутрішні органи практично повністю сформовані і можуть функціонувати, забезпечуючи життєздатність немовляти в разі передчасного народження.
28-29 тижні
- Плід дихає самостійно.
- Періодично піднімає віки, відкриваючи очі.
- Кількість звивин в корі великих півкуль збільшується.
- Вдосконалюються органи чуття: маля розпізнає голос мами серед інших, мружить очі від яскравого світла, визначає смак околоплідних вод.
- В матці стає все тісніше, рухи плоду обмежені.
30-31 тижні
- Росте м’язова маса та товщина підшкірної жирової клітковини – тіло плоду приймає круглі форми.
- Шкіра стає товще, рівніше.
- Очі малюка відкриті, коли він не спить, і закриваються під час сну.
- Якщо підсвітити живіт яскравою лампою, він поверне голівку на світло і замружиться.
32-33 тижні
- Довжина тіла становить 40-45 см, вага – 1,5-2 кг.
- Жировий шар під шкірою збільшується.
- Кількість нервових клітин зростає геометрично, кількість зв’язків між ними також збільшується – удосконалюються всі нервові процеси.
- Формується імунітет.
34-35 тижні
- М’язова маса стрімко збільшується.
- Легені повністю готові виконувати дихальну функцію.
- Кістки насичуються кальцієм, стають все міцнішими.
- Виросли нігті.
- Розвивається смоктальний рефлекс, необхідний для новонародженого.
- Кишечник наповнюється першородним калом – меконієм.
- Можуть з’явитися тренувальні перейми.
36-37 тижні
- Вага плоду становить 2500-2700 г.
- Рухи дуже відчутні, але маляті в матці стає все тісніше, тому обсяг його рухів значно обмежений.
- Він вже знаходиться в положенні, в якому народжуватиметься.
- Розвивається жировий підшкірний шар на обличчі – воно заокруглюється.
- Повністю готове виконувати свої функції після народження серце.
- Кістки міцні, хрящі ущільнені.
- Вагітність наближається до завершення, можливі успішні термінові пологи.
38-39 тижні
- Остаточно визначено положення плоду в матці, те, в якому він увійде в пологові шляхи матері.
- Активність маляти, здається, зменшується – йому просто нікуди рухатися.
- Росте волосся на голові, досягаючи 2 см у довжину.
- Формуються різні рефлекси.
- Печінка накопичує залізо, яке буде потрібне організму новонародженого.
- Поступово розкривається шийка матки.
40-42 тижні
- Плід пройшов усі стадії розвитку.
- Довжина його тіла – 48-55 см, вага – 2500-4000 г.
- Це найпізніший термін природного вирішення пологів.
- У випадку, якщо родова діяльність на даному етапі все ще відсутня, застосовують стимуляцію пологів.
Відчуття майбутньої мами
Організм жінки в III триместрі вагітності випробовує колосальне навантаження, пов’язане з великими розмірами матки, яка стискає внутрішні органи, та збільшеним об’ємом циркулюючої крові (ОЦК). Деякі зміни в її стані вважаються фізіологічними і самостійно проходять після пологів, а інші можуть бути загрозливими для життя матері і/або плода та вимагають невідкладної медичної допомоги.
Вага жінки стійко зростає. Це нормально, оскільки плід та плацента також поступово збільшуються. У середньому майбутня мати набирає у цьому триместрі від 5 до 8 кг, проте темп набору ваги є строго індивідуальним і залежить від багатьох факторів, тому його слід оцінювати лікарем. Росте живіт та молочні залози. Груди готуються до лактації, а живіт розтягується зростаючою маткою. Щоб знизити ризик появи розтяжок на шкірі, скористайтеся спеціальними зволожувальними кремами, які підвищують її еластичність.
З’являються набряки. ОЦК збільшується, зростає кількість навколоплідних вод, організм намагається утримати рідину, щоб потім використовувати її для синтезу молока. Молозиво виробляється все більше – жінка регулярно помічає на нижній білизні та іншому одязі вологі плямочки. При думках про малята молозиво виділяється з грудей – це результат роботи гормону пролактину.
Майбутню маму турбує одишка, яка виникає через тиск зростаючої матки на діафрагму – об’єм рухів цього м’яза зменшується, внаслідок чого жінці важко дихати, вона дихає частіше і поверхневіше.
Збільшено сечовипускання. Матка тисне на сечовий міхур, провокуючи виклики до його опорожніння; нирки працюють інтенсивно, оскільки виводять продукти обміну відразу двох організмів – матері та дитини; підвищений рівень пролактину в крові розслабляє стінки сечового міхура, спричиняючи недоутримання сечі при гострих рухах, кашлі чи сміху.
Жінка відчуває дискомфорт або недовготривалі, неінтенсивні тягучі болі внизу живота, а також болі в поперековому відділі та суглобах, пов’язані з підвищенним навантаженням на м’язи та хребет. Слід відзначити, що за кілька тижнів до початку пологової діяльності можуть з’явитися так звані тренувальні перейми Брекстона-Гікса. Це неінтенсивні болі в животі, що свідчать про те, що матка готується до пологів.
Рухи дитини добре відчутні і навіть помітні візуально. Зазвичай вона активна ввечері та вночі, що часто стає причиною безсоння у майбутній мами. Нерідко вагітних турбує питанням “як спати?”, оскільки заважати їм може просто збільшений живіт. Особливо важко тим, хто звик спати саме лежачи на животі. Нажаль, зараз доведеться забути про цю позу для сну – дозволяється відпочивати в положенні на боці або, рідше, на спині.
При недостатній кількості в материнському організмі вітамінів і мікроелементів можуть виникати судоми м’язів нижніх кінцівок, особливо гомілкового відділу, переважно вночі. Це також порушує сон. Інші причини цього симптома – анемія, варикозне розширення вен і деякі захворювання внутрішніх органів.
Збільшення вен. Підвищене навантаження на вени нижніх кінцівок і зріст ОЦК призводять до застою крові в судинах гомілкового відділу, що проявляється відчуттям важкості, болю в ногах і появою під шкірою зміїстих синіх жилок, часто – з участками розширення. Це стан може бути небезпечним – необхідно повідомити про нього лікарю.
Виділення зі піхви. Невелика кількість безбарвних або трошки білуватих виділень зі статевих шляхів вважається нормою. Із кожним тижнем вагітності їх стає більше, а консистенція – водянистіше. Зелені, коричневі, кров’янисті, коричнево-жовті або білі сироподібні виділення, супроводжувані неприємним запахом, свербіжем або болем в статевих шляхах, є ознакою патології, що вимагає консультації спеціаліста.
Як і раніше, жінку можуть турбувати запори (для їх усунення слід слідкувати за харчуванням, споживати вітаміни, клітковину), перепади артеріального тиску і тахікардія. Якщо ці симптоми не впливають на загальний стан, то не варто турбуватися, просто слід тримати їх під контролем.
Надзвичайно небезпечний стан кінця вагітності – пізній гестоз. Це симптомокомплекс, для якого характерні набряки, підвищення артеріального тиску і рівня білка в сечі. Даний стан надзвичайно небезпечний для жінки та дитини, може призвести до летального результату для обох, тому вимагає постійного медичного спостереження і невідкладного розродження.
Користні поради
Третій триместр пов’язаний з підготовкою до пологів, і жінці потрібно приділяти цьому немало часу.
По-перше, бажано виконувати вправи для вагітних. Вони можуть полегшити багато симптомів, які супроводжують останні місяці перед пологами: важкість в ногах, біль у поясниці, застій крові.
По-друге, слід підібрати спеціальний одяг, зокрема компресійні чулки та бандаж, який підтримає збільшений живіт і дозволить вільно рухатися.
По-третє, дуже важливо якнайчастіше бувати на свіжому повітрі: щоденні прогулянки сприяють правильному кровопостачанню, а отже, і диханню малятка.
По-четверте, слід особливо уважно слідкувати за своєю харчовою поведінкою. Їсти потрібно часто і невеликими порціями: переповнений шлунок часто викликає задишку. Для запобігання запорам слід включити в раціон продукти, багаті клітковиною. Також має сенс приймати спеціальні вітамінні комплекси для вагітних, оскільки в третьому триместрі потреба в багатьох вітамінах і мінералах збільшується.
Багатьох жінок турбує питання: чи можна підтримувати інтимні відносини під час вагітності? Якщо вагітність протікає нормально і немає особливих проблем, то близькість дозволяється і навіть корисна, однак важливо вибрати комфортну позу, наприклад, на боці. Лікарі рекомендують обмежити активність, якщо спостерігається передчасне старіння плаценти або передлежання. Обережними слід бути і тим подружжям, які чекають двійню чи трійню. На останніх тижнях вагітності секс протипоказаний, якщо розпочалося розкриття шийки матки або відбулося відокремлення слизової пробки. Важливо пам’ятати, що в будь-якому випадку слід користуватися бар’єрними методами захисту, щоб унеможливити занесення інфекції. Крім того, в процесі, в будь-якому випадку, підвищується тонус матки, і якщо він і так вже підвищений, краще утриматися від сексу, щоб не провокувати передчасні пологи.
Вправи для вагітних: підготовка до пологів
Дуже корисною буде дихальна гімнастика для вагітних: вона дозволить регулювати дихання під час переймів і пологів, що значно полегшить процес. Також потрібні вправи для м’язів вагіни, починати їх слід задовго до пологів: вправи Кегеля дозволять зміцнити м’язи, зробити їх більш еластичними, отже, і уникнути травм під час пологів. Вправи на розтяжку, заняття з фітболом і плавання допоможуть впоратися з болем у спині і поліпшити самопочуття. Звісно, в цей період навантаження повинні бути дуже помірними, і будь-які вправи слід виконувати під контролем тренера.
Харчування в третьому триместрі
Збалансоване харчування в третьому триместрі – запорука гарного самопочуття мами і здоров’я дитини.
Потреба мами в вітамінах і мінералах в третьому триместрі змінюється. Однак найважливішими елементами залишаються залізо і фолієва кислота. Недостатність першого може призвести до скорочення червоних кров’яних тілець, які переносять кисень, і косневого голодування.
Прийом фолієвої кислоти ВОЗ рекомендує починати, якщо це можливо, якнайскоріше – бажано до зачаття – для профілактики вад розвитку нервової трубки, проте важливий статус вітаміну B9 зберігається і в третьому триместрі.
Також важливо отримувати достатню кількість вітаміну C, він необхідний для правильного формування плаценти і підтримки імунітету мами та дитини.
Для формування скелета малюка потрібні значущі дози вітаміну D3 – це означає, що майбутня мама повинна приймати близько 5 мкг вітаміну щодня.
Слід проконсультуватися з лікарем і вибрати вітамінно-мінеральний комплекс для поповнення дефіциту поживних речовин.