З самих перших хвилин свого життя дитину чекає ряд діагностичних процедур — оцінюється вага, зріст, фізичний розвиток та стан здоров’я. Оцінку найважливішого, а саме стану новонародженого організму, дозволяє провести шкала Апгар, названа на честь її творця. За спостереженнями американського анестезіолога Вірджинії Апгар деякі анестетики впливали не лише на матір, але і на новонародженого. Це й спонукало талановитого лікаря надати своїм спостереженням єдину структуру, щоб точно визначити конкретні впливи препаратів на організм дитини.
У 1952 році була офіційно представлена шкала В. Апгар, яка стала невід’ємною в практиці не лише анестезіологів, але і неонатологів. З її допомогою лікар може швидко (приблизно за 1 хвилину) і відносно точно визначити стан здоров’я малюка без допомоги поглибленої діагностики.
Розшифровка шкали Апгар
Для простоти запам’ятовування необхідних критеріїв В. Апгар запропонувала використовувати абревіатуру з літер свого прізвища:
A – appearance (зовнішній вигляд дитини)
Лікар оцінює шкіру малюка, звертаючи увагу на її колір. Найбільшу кількість балів малий пацієнт отримує лише у випадку, якщо колір шкіри всього тіла, ручок і ніжок має рожевий відтінок. Блідість шкірного покриву і/або ціаноз (синюшність) свідчать про недостатнє кровопостачання, що призводить до кисневого голодування тканин. Відповідно, балів за цим критерієм виставляється менше.
P – puls (пульс)
Підраховується частота серцевих скорочень за хвилину. Найбільшу кількість балів за шкалою Апгар отримує пацієнт з показниками 100 і більше. Все, що нижче 100 — оцінюється меншим балом.
G – grimace (гримаса)
Цей параметр фіксує рефлекторну реакцію малюка, а саме те, як дитина реагує на зовнішні подразники. У випадках, коли лікар спостерігає відповідь у вигляді гримаси, рухів, кашлю, чхання, голосного крику — це максимальний бал. Якщо у малюка зворотний зв’язок слабо виражений або відсутній, виставляється оцінка 1 або 0.
A – activity (м’язовий тонус)
Нормальний м’язовий тонус у здорової та доношеної дитини називають ембріональною позою (руки зігнуті у всіх суглобах, приведені до тулуба, кисті стиснуті в кулаки, великі пальці кистей лежать під чотирма іншими, ноги відведені у тазостегнових суглобах, зігнуті). Це сприятлива ознака і максимальна кількість балів за Апгар. На атонію (або відсутність тонусу), зазвичай, вказують вялі рухи, напівзігнуте положення ніжок і ручок. Такий стан оцінюється в 1 або 0 балів.
R – respiration (дихання)
Регулярні дихальні рухи або голосний крик сигналізують лікареві про норму. У випадку, якщо новонароджений не дихає самостійно, виставляється середній або мінімальний бал.
Розшифровка за шкалою Апгар
Підбиваючи вищезазначені ознаки в таблицю, лікар виставляє бали за кожним критерієм. Далі необхідно підрахувати їх суму.
A – Колір шкіри:
0 балів — блідість, ціаноз (синюшність) тіла і кінцівок
1 бал — рожеве тіло, але присутня блідість або акроцианоз (синюшність ручок і ніжок)
2 бали — рожева шкіра головки, тіла і ручок
P – Частота серцевих скорочень:
0 балів — повна відсутність
1 бал — <100 ударів за хвилину
2 бали — >100 ударів за хвилину
G – Рефлекторна збудливість:
0 балів — дитина не реагує
1 бал — слабко виражена реакція, переважно за рахунок гримаси або слабких рухів
2 бали — реакція у вигляді активних рухів, чихання, кашлю або голосного крику
A – М’язовий тонус:
0 балів — тонус відсутній, ручки і ніжки можуть пасивно спадати
1 бал — тонус знижений, спостерігаються деякі згини нижніх і верхніх кінцівок
2 бали — виражені активні рухи або флексорна поза (руки і ноги притиснуті до тіла)
R – Дихання:
0 балів — відсутність дихання
1 бал — нерегулярні дихальні рухи, слабкий крик, що свідчить про гіповентиляцію (або ослаблене дихання)
2 бали — дитина дихає нормально, крик голосний
Оцінка стану за шкалою Апгар
Оцінка проводиться 2-3 рази, залежно від ситуації.
- Якщо малюк отримав від 7 до 10 балів у перші хвилини появи на світ – це вважається нормою, повторна оцінка відбувається через 5 хвилин.
- Якщо новонароджений отримує нижче 7 балів – дитині потрібно обов’язкове спостереження фахівців та повторна оцінка через 5 та 10 хвилин.
- Якщо оцінка 3 і нижче – це привід, щоб розпочати необхідні реанімаційні заходи та рятувати малюка.
Результати кожного тесту фіксуються у картці новонародженого через дріб (наприклад «6/7»). Ідеальні 10 балів зустрічаються рідко.