Розвиток дитини в 4 місяці

До 4 місяців дитина повинна подвоїти свою масу від народження. Діапазон рухів та активність збільшуються. Слюнні залози починають працювати активніше, і слюни можуть текти “рікою”. Готуються прорізуватися зубки. Малюк починає виявляти інтерес до їжі для дорослих.

Малюк росте і набирає вагу, з кожним днем він стає все активнішим.

У 4 місяці хлопчики важать 6,2—7,8 кг при зрості 61,8—66,0 см,

відповідні показники для дівчаток: 5,6—7,2 кг і 59,9—64,3 см.

Найбільш “швидкі” діти вже намагаються самостійно рухатися: вони намагаються повзати, лежачи на животику і допомагаючи собі руками, або приймають позу жаби і відштовхуються ніжками. Трапляється, що малюкам простіше відступати назад, і вони не відразу навчаються повзти вперед. Багато дітей вміють перевертатися з животика на спинку або навіть зі спинки на животик.

Дитина активно користується руками, досліджуючи навколишній світ. Вона тягнеться до предметів і захоплює їх долонями. Пальчики рук у неї ще недостатньо вправні.

Нову іграшку або інший предмет дитина повинна всебічно дослідити: схопити, покласти в рот, розглянути з усіх боків. Відтак вона може зрозуміти, як з ними грати.

Якщо раніше дитина чітко бачила предмети, які знаходилися на відстані до 30—40 см, то тепер вона може фокусувати свій погляд в залежності від того, ближче чи далі знаходиться цікавий об’єкт. Малюк краще розрізняє кольори і навіть може побачити відмінності в різних відтінках одного кольору. Він радісно реагує на появу нових предметів і зміну обстановки.

У цьому віці дитина розрізняє всі основні звуки і відтворює деякі з них. Вона може імітувати міміку мами і тата і повторювати деякі склади, наприклад, “ба-ба”. Ще більше їйподобається відтворювати кашель, бренькання, пронизливий крик, і вона повторює їх знову і знову, то знижуючи, то підвищуючи голос. Тепер під час активностей дитина вже не потребує вашої постійної присутності поруч, даючи мамі перерву на кілька хвилин.

Вона може грати своїми ручками і ніжками протягом деякого часу, повторюючи одні й ті самі рухи кілька разів. Це абсолютно природно, адже у цьому віці малюки зазвичай повторюють всі дії кілька разів, щоб освоїти їх, перш ніж перейти до засвоєння нової навички. Наприклад, маля може говорити склад “так-так-так-так” кілька днів, не намагаючись розширити свій словниковий запас, а потім також довго повторювати “бу-бу-бу-бу”.

Основним навиком є здатність утримувати голову вертикально на руках дорослого.

Чек-лист цього місяця:

  • реагує на своє ім’я;
  • відрізняє голоси близьких;
  • чітко виділяє матір серед дорослих;
  • шукає і виявляє джерело звуку поглядом;
  • часто гукає;
  • голосно сміється;
  • перевертається зі спини на бік або живіт;
  • захоплює кистю розташовану поруч іграшку;
  • лежачи на животі, активно опирається на передпліччя, піднімаючи груди;
  • активно досліджує своє тіло, включаючи рот (особливо пальці ніг);
  • використовує будь-яку можливість, щоб узяти вертикальне положення.

Зір. Стає більш чітким для предметів не лише у близькому, але і у віддаленому полі зору. Малюк довго може розглядати об’єкти, краще розрізняє їх деталі.

М’язи очей зміцнюються, і завдяки цьому:

  • поступово зникає косоокість;
  • малюк легко переводить погляд з об’єкта на об’єкт;
  • дитина утримує погляд на об’єкті навіть при його руху по колу.

4 місяці-вік, коли діти «знаходять» свої не тільки руки, але і ноги. Виявивши їх, дитина починає пильно вивчати свої кінцівки і вже цілеспрямовано ними користуватися.

Слух. Практично сформований. Малюк чудово знаходить і ідентифікує джерело звуку, повертаючи голову в його бік. При погляді на того, хто говорить, уважно слідкує за губами і мімікою, вивчаючи і намагаючись повторити. Відрізняє голоси значущих дорослих і звуки, з якими він вже мав змогу ознайомитися.

Мова. У 4 місяці до звуків розтягування голосних звуків малюк вчиться додавати приголосні, у його мові з’являються перші склади. Також дитина починає імітувати різні звуки.

Рефлекси новонароджених продовжують згасати. Настала пора зникнути рефлексам Моро і Бабкіна, рефлекс повзання по Бауеру ослаблюється. Безумовний хватальний рефлекс перетворюється на умовний, тобто усвідомлене захоплення предметів кистю. Рефлекс виштовхування язиком з рота всього, що не є груддю матері, потрібно буде подолати при початку годування з ложечки.

Рухи в 4 місяці стають все більш вільними. Тонус відпускає верхні кінцівки, і малюк краще стає володіти руками: вміло захоплює іграшки і утримує їх в кулачку. Стають можливими повороти тулуба і перевороти зі спини на живіт (коли лідирує плечовий пояс). Опираючись на руки, дитина може повзти по-пластунськи.

Відмінності між хлопчиками та дівчатками. В основному відмінності стосуються показників фізичного розвитку (зросту та ваги). В моторному та нейропсихічному розвитку достовірних відмінностей не виявлено.

Емоції та соціальна взаємодія у 4 місяці характеризуються “комплексом оживлення” і появою попередньої орієнтовочної реакції, тобто вибірковості: не до кожного дорослого.

Поступово цей комплекс буде згасати, перетворюючись на набір реакцій, кожна з яких буде різною для різних дорослих.

У 4 місяці дитина здатна впізнавати емоції оточуючих і тон, з яким до нього звертаються.

Психоемоційний стан у 4 місяці залежить від середовища дитини та того, наскільки активно з нею спілкуються.

Загальний настрій дитини можна назвати позитивним:

  • усмішкою і/або гуленням він реагує на погляд дорослого;
  • дружелюбний до незнайомих людей;
  • голосно сміється;
  • тривало гулить, іноді наспівуючи;
  • спокійно розглядає свої руки/ноги та навколишні предмети.

Щоб правильно організувати розпорядок дня, наведемо рекомендації ВОЗ:

  1. Сон дітей віком від 4 до 11 місяців життя повинен складати 12-16 годин на добу (сумарно за день і ніч)
  2. Тривалість фізичної активності у дітей від народження до року повинна бути не менше 30 хвилин на день
  3. До року важливо повністю обмежити дитину від контакту зі смартфонами, телевізорами та іншими гаджетами з екранами
  4. Не залишати дитину від народження до року в положенні обмеження рухливості більше 60 хвилин поспіль (у кріслах, люльках, рюкзаках, переносках та інших утримуючих пристроях)

Сон. До 4-х місяців скорочується кількість і тривалість денного сну, збільшується нічний сон, нічні пробудження стають рідшими. Малюк може проспати всю ніч, не вимагаючи їжі. Не варто хвилюватися і будити його, щоб погодувати, якщо, звісно, лікар не порадить інше.

У віці 4 місяці (у когось раніше, у когось пізніше) може спостерігатися так званий регрес або регресія сну. Він пов’язаний з перебудовою біологічних ритмів, коли змінюється переважання фаз з “швидкого” на “повільний”.

Така зміна ритмів проявляється погіршенням сну і складнощами з засипанням:

  • потрібно більше часу, щоб дитина заснула
  • укачування, загортання у пеленку та інші способи перестають допомагати
  • тривалість сну може скорочуватися до 30–40 хвилин
  • вночі вона може частіше прокидатися і довше бути активною.
  1. не стежить за предметами
  2. не реагує на гучні звуки
  3. не гулить
  4. не утримує голову вертикально на руках у дорослого
  5. не хватає і не утримує предмети (іграшки)
  6. часто відригує
  7. видає одноманітні звуки
  8. монотонно плаче
  9. закидає голову

Корисні поради. Грайте з дитиною в прості ігри, наприклад, у жмурки. Приховайте обличчя за допомогою долонь або закрийтеся ковдрою, і малюк напевно почне радісно сміятися, коли ви несподівано з’явитеся перед його очима. Побудуйте невеличку картонну гірку і спускайте з неї іграшку на колесиках перед очима малюка. Це спостереження допоможе дитині у майбутньому краще зрозуміти причинно-наслідкові зв’язки між явищами.