Протягом останніх трьох місяців малюк збільшив свою масу більш ніж в 1,5 рази. Шкіра стала менш вразливою, і можна використовувати всі методи масажу. Почали функціонувати потові і сльозні залози, з’явилися перші сльозинки. Змінився характер плачу, сформувалися нові навички. Випорожнення стає більш регулярним. Період колік минув!
Фізичний розвиток дитини в 3 місяці
Від народження до 3 місяців дитина продовжує активно рости. Кожен місяць вона збільшується приблизно на 2-3 см в зрості і на 750-800 г у вазі. У 3 місяці дитина повинна важити 5-6 кг. Хлопчики зазвичай важать більше, ніж дівчатка.
Батьки можуть самостійно оцінювати ці параметри, але також їх обов’язково вимірює медсестра під час планового медичного огляду. Крім зросту і ваги, вона визначає обхват голови і грудей. Голова дитини у 3 місяці досягає розміру 38-39 см. Обхват грудної клітки також становить 38-39 см.
Важливо, щоб ці показники були в межах норми. Якщо є відхилення в будь-якому напрямку, потрібно розібратися, чому це відбувається.
При оцінці фізичного розвитку дитини важливо знати не лише те, скільки вона важить або якого вона зросту, а й наскільки гармонійно відбуваються ці процеси. Слід пам’ятати: немовля не зростає рівномірно. Найбільше воно набирає в вазі і зрості у внутрішньоутробному періоді. Відразу після народження відбувається природна втрата маси тіла, пов’язана з адаптацією до нових умов існування. Потім малюк знову продовжує рости, але темпи набору зросту і ваги вже не будуть такими значними.
Щоб правильно виміряти зріст дитини, потрібно покласти її на тверду рівну поверхню, трохи натиснути на коліна і обережно зафіксувати голову. Довжина тіла вимірюється від макушки до п’яток. В одиночку зробити це складно – краще взяти помічника. Вагу немовляти вимірюють на спеціальних вагах в горизонтальному положенні.
Основні показники фізичного розвитку у дівчаток:
- Довжина тіла (зріст) – 59,8 см (від 57,7 см до 61,9 см)
- Вага-5,8 кг (від 5,2 кг до 6,6 кг)
- Окружність голови-39,5 см (від 38,3 см до 40,8 см)
Основні показники фізичного розвитку у хлопчиків:
- Довжина тіла – зріст) – 61,4 см (від 59,4 см до 63,5 см)
- Вага-6,4 кг (від 5,7 кг до 7,2 кг)
- Окружність голови-40,5 см (від 39,3 см до 41,7 см)
Зір в цьому віці розвивається досить активно. Малюк може тривалий час розглядати предмети, що знаходяться навколо нього. При цьому його увагу привертають не лише статичні, але й об’єкти, що швидко рухаються. Для кращого розгляду навколишнього світу він часто перебуває у положенні лежачи на животі і періодично піднімається на передпліччя.
У малюка проявляється різноманіття звуків, які він здатний видавати. Окрім голосних, починають з’являтися й приголосні. Крихітка часто перебуває в гарному настрої й може довго гуляти. Характерною особливістю поведінки малюка у 3 місяці є великий вибух емоцій. Поява мами викликає бурхливу реакцію. Також він виражає сильні емоції під час спілкування з нею. Оживлення в його поведінці часто відбувається в ситуації, коли дорослий співає. Під час звучання музичних інструментів або показу іграшок він стає збудженим. Якщо у дитини є незадоволення чимось, можна почути гучний плач. Крім цього, у малюка починають розвиватися психомоторні навички.
Зазвичай поява негативних емоцій у дитини у такому віці відбувається, коли закінчується її спілкування з мамою або улюблена іграшка раптово зникла.
Зміна емоцій з позитивних на плач може відбутися в разі, якщо:
- змінилася оточуюча температура;
- малюк обмежений у русі;
- відчуває болі. У цьому віці дитина поступово починає випробовувати світ на смак.
Моторний розвиток малюка у 3 місяці
Рухова активність, м’язовий тонус і рефлекси в 3 місяці
М’язовий тонус дедалі більше ослаблюється.
Рухи у 3 місяці стають різноманітнішими. Маля вже добре тримає голову, лежачи на животі намагається підніматися, опираючись на передпліччя, краще утримує іграшку в кулачку. З’являються перші спроби повернутися на бік і дотягнутися до іграшки.
Рефлекси в 3 місяці
Зникають рефлекси новонароджених: пошуковий, хоботковий, рефлекс Моро і Бабкіна. Якщо вони залишаються у дитини в 3 місяці, потрібна консультація спеціаліста. Також тривожним знаком у 3 місяці є відсутність спроб піднімати і утримувати голову.
Харчування малюка у 3 місяці
На третьому місяці життя малюк все ще перебуває на грудному вигодовуванні. Якщо у мами достатньо молока, вона годує ним немовля — і не додає нічого більше.
За рекомендаціями ВООЗ, введення прикорму в цьому віці ще не рекомендується. Його починають вводити лише тоді, коли грудного молока стає недостатньо для задоволення потреб дитини. Як правило, це вік близько 6 місяців.
Розклад дня в 3 місяці
Ви та малюк вже встигли познайомитися один з одним та адаптуватися. З’явилися звички і навіть ритуали, деякі моменти стали передбачуваними. За поведінкою малюка можна зрозуміти, що він голодний або втомився і хоче спати.
Згідно зі Світовою організацією охорони здоров’я:
- Сон у перші 3 місяці життя має складати 14-17 годин на добу (усього за день і ніч)
- Тривалість фізичної активності у дітей від народження до року повинна бути не менше 30 хвилин на день
- До року важливо повністю утримувати дитину від контакту зі смартфонами, телевізорами та іншими гаджетами з екранами
- Не залишати дитину від народження до року в положенні обмеження рухливості більше 60 хвилин підряд (у кріслах, люльках, рюкзаках, переносках та інших утримувальних пристроях).
Загальні вправи для розвитку та масажу
Перед тим як вирушити з малятком на водні процедури, краще всього зробити для нього легкий масаж. Такий догляд позитивно відобразиться на його стані. Процедуру слід розпочати з легких погладжувань. Після цього можна переходити до розтирання, масаж різних частин тіла слід виконувати по черзі.
Найкраще розпочати з ніжок, а потім перейти на ручки. Масажисти не рекомендують виконувати масажні дії на грудній клітці малюка, щоб не завдати йому шкоди. Для профілактики плоскостопості, на стопі можна “малювати” пальцями цифри сім і вісім. Як додатковий засіб при проведенні процедури варто використовувати дитяче масажне масло.
Коли дитині три місяці, розвиток може включати виконання корисних для тіла вправ. Сам він ще не здатний цим займатися, але це може робити мама. Педіатри рекомендують виконувати комплекс суглобової гімнастики, до якого можна додати елементи легкого масажу.
Самі вправи зводяться до виконання легких поворотів, ненав’язливих згинань і розгинань всіх кінцівок. Найкраще, якщо спочатку подивитися, як це потрібно робити правильно, виконання професійного масажиста. Отримавши такий невеликий досвід, потім можна вміло проводити необхідні маніпуляції без чужої допомоги в домашніх умовах.
У 3 місяці слід грати зі своєю дитиною, використовуючи для цього не лише дзвіночки, але й інші різноманітні предмети. Наприклад, гарним вибором будуть фігурки тварин, ляльки, розвиваючі килимки. Обилиця кольору, форми й матеріалів у використовуваних предметів — важливий фактор, який забезпечить крихті різноманіття зорових образів.