Розвиток немовляти на початку життя йде семимильними кроками. Маля на очах росте, змінюється, кожен день вивчає щось нове, досліджує, запам’ятовує навколишніх, радує маму і тата.
Розуміючи, що повинна вміти дитина у 2 місяці, батьки можуть допомогти своєму малюкові у освоєнні нових навичок. Сенсорна і комунікативна стимуляція можлива у щоденному спілкуванні, іграх, під час прогулянок та процедур догляду за тілом.
Фізичний розвиток дитини у 2 місяці
У цьому віці фізичні показники – найважливіше для оцінки загального розвитку дитини. Слід мати на увазі, що вага і зріст немовляти залежать від даних при народженні та особливостей годування малюка.
Норми ваги | Норми сну | Норми зросту |
Дівчатка: 5,1—6,0 кг | Всього за добу: 15-17 годин | Дівчатка: 58,4-61,2 см |
Хлопчики: 5,1—6,0 кг | Нічний сон: 7-8 годин | Хлопчики: 60,1-62,8 см |
Денний сон: 8-9 годин |
Психічний розвиток дитини у 2 місяці
Через 8 тижнів після народження життя немовляти складається не лише з годування, сну, купання та гігієнічних процедур. Дитина відкриває для себе великий кольоровий світ, виявляє перші емоції, часто плаче, деякі 2-3-місячні малята вже вміють сміятися.
Смоктання пальців. Малюк захоплює своїми губами власні пальчики, коли йому потрібно заспокоїтися і зняти напругу.
Сконцентрований погляд. Значним досягненням цього віку є тривале концентрування на нерухомому предметі або на обличчі співрозмовника під час спілкування. Дитина подовжено спостерігає за рухливою іграшкою або дорослим, їй це дуже подобається.
Соціальний розвиток дитини у 2 місяці
Батьки і малюк вчаться пристосовуватися один до одного. У 2 місяці малюк все більше перетворюється на “соціальну особистість”. Він розвиває нові форми поведінки, поступово у нього формуються суб’єктивні уявлення, засновані на самосприйнятті та ставленні до інших людей. Однак у цьому віці цей процес на початковому етапі, поки дитина ще не розпізнається в плані соціальної взаємодії.
Посмішка. Перші схожі мімічні явища можна спостерігати навіть у новонароджених, але вони не підкріплені емоціями. А в два місяці маля може свідомо відповідати посмішкою на звернення дорослого, особливо матері та близьких членів сім’ї.
Розуміння. Дитині цього віку подобається слухати звернені до неї голоси близьких людей. Поки маля реагує не на зміст мови, а на інтонацію. Слова, сказані м’яким, тихим голосом, викликають хороший настрій, грубі оклики та підвищений тон – лякають.
Дотики. Для загального розвитку і соціалізації дуже важливий особистий тактильний контакт і обійми. До дитини потрібно доторкатися руками, обличчям, відкритою шкірою. Не рекомендується тривале перебування в автокріслі або переносці.
Мовленнєвий розвиток дитини у 2 місяці
Немовля чудово чує мову, але, звісно, не може відповісти вам словами. Вміння говорити ще повинне сформуватися, тому перші місяці життя називають премовним розвитком.
Однак у 2 місяці дитина вміє видавати різні звуки: крім плачу, батьки можуть чути буркотання та гукальки. У цей час з’являється співоче гулькання. У спокійному стані малюк з задоволенням видаватиме продовжені голосні: а, у, е, і, и. Іноді у поєднанні з приголосними г, х, к.
Здоров’я дитини у 2 місяці
На плановому прийомі педіатр вимірює вагу, зріст, оглядає шкірні покриви, оцінює рухову активність і задає питання батькам, наприклад, про реакцію немовляти на звуки і вміння посміхатися.
Зір. Двомісячне немовля бачить людей і предмети на відстані до 40-50 см. Щоб воно розглянуло ваше обличчя, ви повинні підійти досить близько.
Сон. Період нічного відпочинку триває 10-12 годин, проте немовлята сплять непостійно. Діти на грудному вигодовуванні прокидаються кожні 3-4 години, щоб поїсти. Вдень крихітка спить 5-6 разів, при цьому бадьоріння між сном триває від 50 хвилин до 1 години 20 хвилин.
Слина. У 2 місяці малюк ще не може ковтати слину, тому навколо рота дитини завжди волого. Зайвий виділ слини також спричинений бажанням дитини все спробувати на смак – це додатково подразнює слинні залози. Розповзання – При смоктанні материнської груди або пляшечки до шлунка потрапляє невелика кількість повітря. Харчовий сфінктер, який відділяє шлунок від стравоходу, поки що слабкий, не завжди може утримати їжу всередині шлунка, тому крихта розповзає після прийому їжі.
Щоб зменшити проблему, після годування потрібно кілька хвилин тримати малюка “стовпом”. Можна покласти голову дитини собі на плече і легко похлопати по спині, щоб вийшов повітря.
Як розвивати дитину двомісячну дитину
Кожні батьки бажають, щоб їхній малюк повноцінно та легко розвивався. Пам’ятайте: у всьому, що вміє немовля у 2 місяці, є заслуга його мами і тата.
Як допомогти малюкові? Для цього потрібно приділяти йому багато часу: частіше гуляти на свіжому повітрі, розмовляти про щось приємне, змінюючи інтонацію голосу, грати, робити масаж у вигляді легеньких погладжувань всього тіла, читати йому казки та вірші, включати спокійну музику.
Вивчати навколишній світ та тренувати певні навички дитині також допомагають розвиваючі іграшки. Наприклад, можна давати йому перші гремучки або підвісити мобіль над ліжечком, вкладати його на розвиваючий килимок. Все це необхідні складові здорового розвитку малюка, в якому участь батьків відіграє вирішальну роль.
Що повинно насторожити у поведінці немовляти у 2 місяці
Молодим батькам складно не переживати за свого малюка, і це нормально. Проте будь-які тривоги мають бути обгрунтованими. Ми вже розповіли, як себе поводить здорова дитина. Тепер перерахуємо особливості поведінки крихти, на які варто звернути увагу та обов’язково проконсультуватися з фахівцем:
- малюк мало їсть, що може негативно вплинути на фізичний розвиток;
- малюк не намагається тримати головку;
- погано зосереджується погляд і не слідкує за рухливою іграшкою;
- не реагує на звук.
Профілактичні щеплення
Якщо немає протипоказань, з 2 місяців починають робити щеплення проти вірусного гепатиту B (ВГВ). Дітям цього віку роблять комбіновану вакцину проти дифтерії, кашлюку, правця (КДС), проти гемофільної інфекції (ХІБ), поліомієліту (ІПВ) та пневмококової інфекції. Усі щеплення, включені в Національний календар, – безкоштовні. Тобто потрібну вакцину можна отримати у поліклініці, до якої прикріплений дитина.