Розвиток дитини в 1 місяць

Перший місяць складний і для новонародженого, і його батьків. Дитина звикає до життя поза материнським організмом, а мама відновлюється після пологів, вчиться годувати немовля і доглядати його. За цей час у його організмі відбуваються значні зміни. Вони неозброєним поглядом помітні оточуючим, а педіатр за цими змінами оцінює, чи нормально росте і розвивається малюк.

У першому півріччі життя дитина росте особливо швидко. Протягом першого місяця діти в середньому збільшуються на 2-3 см у зрості і на 600-700 г у вазі, але варіанти норми значно ширше, оскільки кожна дитина має свої темпи розвитку. Приріст у зрості і вазі буде залежати від статі дитини (хлопчики зазвичай набирають більше ваги, ніж дівчатка), від особливостей будови тіла, від спадковості, від методу годування.

Всесвітня організація охорони здоров’я пропонує такі критерії оцінки ваги дітей у 1 місяць:

  1. Важливо оцінювати не просто зріст, вагу, і їх збільшення, але й те, як вони співвідносяться між собою.
  2. Крім ваги і зросту, на контрольному огляді у місяць педіатр оцінить розвиток дитини за обсягом її голови та грудної клітки. У нормі в 1 місяць обсяг голови становить 35-38 см, грудної клітки – 33-38.

Якщо до народження молода мама не мала справи з немовлятами, то вид новонародженого малюка стане для неї сюрпризом. Новонароджені мало схожі на пухкі ангелочки з рекламних фотографій та тих немовлят, яких показують у фільмах. Скоріше за все, його можна сприйняти як прибульця: з непропорційно великою головою дивної форми, синюватою або червоною шкірою, розфокусованим поглядом туманистих очей, затиснутими до тіла тоненькими ручками та ніжками.

До 1 місяця він виглядає вже зовсім по-іншому. Ознаки обличчя стають більш виразними, щоки округлюються, шкіра набуває нормального для немовляти біло-рожевого відтінку. Руки та ноги дитини також стають більш округлими і пухкими, а от гіпертонус вони все ще зберігають: маля звично приймає “позу ембріона”.

Самостійно тримати голову у місяць малюк ще не може. Він здатний лише до спроб підняти її, коли лежить на животі. Якщо в такому положенні в місяць дитина тримає голову впевнено – це привід звернутися за консультацією до лікаря, можливо у малюка підвищений внутрішньочерепний тиск.

Зоровий апарат дитини все ще не досконалий, але зблизька він впізнає обличчя мами й навіть може посміхнутися. Він може зацікавитися яскравими контрастними деталями в інтер’єрі й ненадовго сфокусувати на них погляд.

Плаче дитина у цей період ще без сліз. Якщо ви помітили, що в одному або обох очах дитини “стоїть” сльозка, це може бути ознакою непрохідності слізного каналу, так званого дакріоциститу новонароджених. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

Іноді мама може помітити, що малюк косить. Для місячного малюка це нормальне явище, не варто панікувати. До трьох місяців, рідше до півроку фізіологічна косоокість малюків, спричинене слабкістю очних м’язів, зазвичай проходить самостійно. В будь-якому випадку у місяць дитину має оглянути офтальмолог, щоб переконатися, що з зором крохи все в порядку, або якомога раніше розпочати лікування, якщо виявляться які-небудь проблеми. У місяць дитина розрізняє всі звуки, але помітно реагує лише на голоси близьких, особливо мами, а також на голосний шум. Монотонне гудіння побутових приладів, приглушений звук телевізора, тиха розмова не заважають йому спати солодко, і навіть навпаки – служать заспокійливим білим шумом.

Травлення малюка поступово дозріває, але у 3 тижні можуть стартувати коліки – періоди вираженого неспокою. Це не захворювання, а налаштування роботи шлунково-кишкового тракту. До трьох місяців коліки зазвичай проходять самостійно, але якщо вони завдають малюкові сильних мук, обговоріть з лікарем, як допомогти йому під час нападу.

На місяць дитина продовжує часто мочитися і бруднити підгузок, іноді навіть після кожного годування – до 5-7, а то й 12 разів на добу, якщо вона перебуває на грудному вигодовуванні. Діти, які отримують суміш, какають рідше, зазвичай 1-2 рази на добу.

У перший місяць життя малюка про будь-який розклад молодим батькам доведеться тільки мріяти. Як ми пам’ятаємо, цей період – час адаптації дитини до зовнішніх умов. Його організм адаптується до самостійного життя, і всі процеси наразі є хаотичними.

Чіткої різниці дня і ночі у малюка ще немає.

Періоди активності поки що короткі – в середньому від 30-50 хвилин до півтори години. Деякі малюки між годуванням і активним часом спокійно сплять у своєму ліжечку, і їхні мами встигають і відпочити, і попрацювати по господарству. Іншим дістаються більш тривожні діти, які згодні спати тільки на руках або поруч з мамою. Не хвилюйтеся через це і не намагайтеся штучно встановити розклад дня. З часом він сформується сам, а від вас буде потрібно лише коригувати його. При потребі залучайте помічників і відкладайте на потім не найбільш важливі справи. У перші місяці життя потреби нового члена родини мають бути найважливішими, щоб він зростав здоровим, правильно розвивався і не відчував тривоги.

Новонароджений з’являється на світ з набором безумовних рефлексів. Їх мета – забезпечити життєздатність і захистити дитину під час пологів та у перші місяці позаматкового життя. В пологовому будинку їх одразу перевіряє неонатолог, щоб оцінити стан малятка. З віком деякі з цих рефлексів зникають, але в місяць від народження вони все ще працюють.

  1. Пошуковий рефлекс змушує дитину повертати голову, якщо доторкнутися до його щоки. При цьому малюк може широко відкривати ротик, сподіваючись знайти й зловити свою поки що основну мету: материнську грудку або замінюючу її пляшечку з дитячим сміттям. Іноді навіть запах молока досить, щоб малюк повернув голову й почав шукати грудку.
  2. Смоктальний рефлекс дозволяє новонародженому забезпечити себе молоком з материнської грудді або молочною сумішшю з пляшечки, якщо з якихось причин грудне вигодовування неможливе. У дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні, смоктальний рефлекс може не задовольнятися повністю, оскільки вони отримують пляшечку за графіком. Для таких маляток соска-пустушка може бути корисною: вона допомагає їм заспокоїтися за рахунок дії рефлексу. Для нормального грудного вигодовування – принаймні до двох місяців – пустушка, навпаки, може стати перешкодою. У дитини може сформуватися неправильна звичка смоктати, адже пустушка і грудь значно відрізняються за формою. Малюкові буде важко взяти грудь, і в кінцевому рахунку він може зовсім відмовитися від природного харчування.
  3. Захисний рефлекс проявляється обертанням голови в бік у положенні на животі. Зберігається до 1,5 місяця.
  4. Хоботковий рефлекс викликається легким дотиком до губ, через що вони витягуються в трубочку. Зберігається до 2-3 місяців.
  5. Хапальний рефлекс проявляється в тому, що малюк рефлекторно стискає пальці навколо предмета, який доторкнувся до його долоні. Якщо дорослий доторкнеться до неї пальцем, то малюк тісно за нього хапається. Ця дія здається обдуманою, але ні, дитиною керує рефлекс. Зберігається до 6-12 місяців.
  6. Рефлекс опори можна перевірити, піднявши малюка вертикально під пахвами. Спочатку він стисне ноги, а почувши внизу тверду поверхню – розправить і притулиться до неї підошвами. Зберігається до 3 місяців.
  7. Рефлекс ходьби проявиться, якщо дозволити малюкові у вертикальному положенні впереться ступнями об опору й трохи нахиливши його вперед. Він почне відштовхуватися і робити рухи, схожі на кроки. Захоплюватися його демонстрацією не варто, як і не м ожна ставити малюка на опору так, щоб вага йоготіла припадала на ноги. Ні хребет, ні м’язи крихти до такого навантаження не готові. Мине не менше півроку, поки вони зміцніють, і тоді дитина самостійно встане на опору. Не потрібно поспішати подіями і “вчити” малюка стояти або ходити. Він навчиться всьому сам тоді, коли його організм буде готовий. Зберігається до 3-4 місяців.
  8. Рефлекс автоматичного повзання підштовхує малюка прагнути вперед, якщо його покласти на живіт. Дозвольте дитині в такому положенні впертися ступнями до вашої долоні – він почне відштовхуватися і намагатися підтягнути тіло за руками. До справжнього повзання ще далеко, але його механізм вже закладений.

Є ще кілька цікавих рефлексів, які отримали назви за іменами вчених, які їх відкрили:

  1. Рефлекс Бабкіна, також називається долонно-ротовим, можна побачити, якщо натискати на долоню дитини: він відкриє рота, може висунути язик і закрити очі.
  2. Рефлекс Бабинського дитина продемонструє, якщо провести пальцем по зовнішньому краю його стопи від п’ятки вгору. Пальці стопи розійдуться віялом, великий палець при цьому випрямиться і відійде від інших у бік.
  3. Нижній хапальний Веркома рефлекс можна викликати, натиснувши на випинання стопи під 2-3- пальцями. Відповідно до натискання відбувається згинання пальчиків.
  4. Рефлекс Моро полягає в тому, що відповідно на різкий звук або дію, наприклад, якщо швидко випрямити дитині ноги або підняти ноги і таз над ліжком, він розкине руки в сторони, а потім зведе їх, мов хоче обійняти себе. Друга назва рефлекса Моро – рефлекс обіймяння. Зникає рефлекс до 4-5 місяців.

Судити про розвиток малюка за ступенем вираженості рефлексів може лише лікар. У батьків, як правило, для цього недостатньо спеціальних знань і досвіду. Але якщо все ж таки у вас виникли сумніви стосовно того чи іншого рефлексу, обов’язково повідомте про них лікаря під час профілактичного огляду. Можливо, ви панікуєте марно, і педіатр продемонструє вам, що у дитини все в порядку. А можливо ви звернете увагу фахівця на такі моменти, які він під час короткого прийому міг пропустити.

Ідеальна їжа для дитини у перші місяці життя – це грудне молоко.

У перший місяць у годуючої мами встановлюється лактація, тобто в її організмі відлажується механізм вироблення і виділення молока. Будь-яка помилка в цей період, як і неувага до свого стану, може вплинути на перспективи грудного вигодовування в цілому, тому в перший місяць годуванню малюка мамі потрібно приділяти головну увагу.

У період новонародженості, тобто в перші 28 днів життя дитини, режим годування ще не сформований. Щоб у майбутньому молока було багато і труднощів з грудним вигодовуванням не виникало, годувати малюка в цей час потрібно за вимогою, тобто тоді, коли він проявляє ознаки занепокоєння. Переконайтеся, що підгузник не переповнений, дитині не холодно і не спекотно, візьміть його на руки. Продовжує капризувати? Дайте грудь.

На добу малюк може їсти кожні дві півтори години і частіше – як вдень, так і вночі. У цьому віці різниці у часі доби для нього немає. У деякі дні може знадобитися до 18-20 годувань. Не панікуйте. Так буде не завжди. По-перше, шлунок у новонародженого зовсім малий за об’ємом і просто не може вмістити достатньо молока, щоб дитина наїлася надовго. По-друге, малюк в перший місяць проходить адаптацію до умов зовнішнього світу. Біля грудей йому особливо спокійно, вони для нього зараз не тільки джерело їжі, але й спосіб почувати себе в безпеці.

На кінець першого місяця інтервали між годуннями поступово збільшуються. Графіку прийому їжі з точністю до хвилини у дитини все ще немає, і мало ймовірно, що при грудному вигодовуванні він коли-небудь встановиться в такому жорсткому вигляді, але все ж хаотичних годувань стає менше.

А от якщо з якихось причин вже в місяць дитина отримує штучне харчування, то хаотичні годування за вимогою недопустимі зовсім. Малюка потрібно годувати через рівні інтервали часу, приблизно через три години. Добовий обсяг їжі і разову дозу допоможе розрахувати педіатр.

В ідеалі у перші дні після народження діти сплять все час, коли не їдять, але з кожним днем періоди неспання збільшуються. До місяця малюк може бнеспати до півтори годиниДенних снів цього місяця зберігається 4-5, по 1-2 години кожен, загальною складністю до восьми годин. Ще 8-10 годин із перервами на годування малюк спить вночі. Протягом доби місячний малюк може спати від 10 до 19 годин (в середньому 13–14,5 години). Допустимі коливання до двох годин у бік зменшення або збільшення.

Якщо малюк у місяць спить менше 11 годин або більше 19 – обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

Насправді постановка питання “Що повинна вміти дитина в 1 місяць?” не зовсім коректне.

Кожна дитина індивідуальна, розвивається у своєму темпі, і просто не існує єдиної системи критеріїв.

У перші місяці життя дитини існує безліч нюансів, про які слід говорити на індивідуальній консультації з фахівцем. Зовсім можливо, що всього через пару тижнів малюк здивує вас своїми досягненнями.

Однак фахівці виділяють кілька навичок, які найчастіше проявляються в перші тижні після народження у здорової, народженої вчасно дитини.

Що вміють діти в місяць життя:

  • плавно слідкувати за рухливим предметом;
  • слухати звуки і голос дорослого;
  • усміхатися у відповідь на звернення оточуючих;
  • лежачи на животі, намагатися піднімати і утримувати голову.

Розберемося, які вміння дитини найчастіше проявляються в 1 місяць. У віці 1 місяця дитина активно харчується. Сюди входить добре розвинений смоктальний рефлекс. Під час неспання малюка настає період активності: він хаотично рухає ручками і ніжками, зацікавлений у своїх іграшках і «спілкуванні» з дорослими.

Періодичний плач і капризи малюка — це нормально. Так місячний немовля взаємодіє з батьками, показуючи їм, що йому щось не подобається або турбує.

Ще раз нагадуємо, що кожне немовля розвивається індивідуально. Однак, якщо у вас з’явилися сумніви або тривоги щодо розвитку немовляти в 1 місяць, не варто про них мовчати. При відвідуванні спеціаліста обов’язково розповідайте йому про переживання та про те, які «вміння» очікуєте від дитини в 1 місяць, щоб спільно знайти раціональне рішення проблеми. Не забувайте, що у розвитку дітей батьки та оточення відіграють велику роль. Тому приділяйте своєму маляті достатньо часу, допомагаючи йому рости та досліджувати навколишній світ.