Перший триместр вагітності

Перший триместр вагітності – це особливо важливий та хвилюючий період, під час якого в організмі жінки активно зароджується нове життя. Під час 1 триместру вагітності жіночий організм адаптується до нового стану, звикає до обмежень і правил.

Відлік вагітності ведеться двома способами.

Акушерський термін вагітності відраховується від 1-го дня останньої менструації: З цього дня починає дозрівати яйцеклітина, яка буде запліднена сперматозоїдом. Загальна тривалість акушерського терміну – 40 тижнів і саме на нього орієнтуються лікарі, коли ведуть вагітність. Результати УЗД-досліджень також інтерпретуються з урахуванням акушерського підрахунку.

Ембріональний термін вагітності відраховується від дня овуляції та зачаття, а тому він на 2 тижні коротший за акушерський. Лікарі не використовують цей спосіб підрахунку, оскільки без медичного спостереження неможливо з абсолютною точністю встановити, який саме день менструального циклу відбулася овуляція і сталося зачаття.

Час очікування малюка, як відомо, становить 9 місяців, і цей період прийнято ділити на три рівні частини: 1-й, 2-й і 3-й триместр.

1-й триместр включає 1-й, 2-й і 3-й місяць вагітності і триває з 1-го по 13-й акушерський тиждень включно.

Процес формування нового життя в материнській утробі в першому триместрі вагітності схожий на чаклунство. Здавалося б, як можливо, щоб з невидимих ​​оку маминих та татових статевих клітин за такий короткий термін вийшла хоч і маленька, але вже людина? Хоча до кінця першого триместру вона ще не має звичних нам пропорцій немовляти, але всі частини тіла, основні органи та системи на місці.

Наприкінці 1 триместру вагітності з’являються не лише ручки, на них вже є пальчики, але й на кінцях мініатюрних пальців з’являються крихітні нігтики. Ці ручки та пальчики починають рухатися, голова повертається, ніжки штовхаються. Усе це відбувається внаслідок роботи м’язової системи, яку стимулюють нервові імпульси від мозку.

Незважаючи на те, що рухи дитини на цьому терміні ще не відчуваються, поспостерігати за її поведінкою можна за допомогою ультразвукового дослідження, яке є обов’язковою складовою першого скринінгу.

На 5-6 тижні починається розвиватися серцево-судинна система, печінка та селезінка, дихальні шляхи, нервова трубка, яка згодом перетворюється на нервову систему. У ембріона з’являються зачатки ніг та рук. У середині 1 триместру вагітності під час УЗД вже можна почути, як б’ється його серце – із частотою 120-140 ударів за хвилину. Активно формується мозок: поділяється на 2 півкулі, формуються первинні нейронні зв’язки.

З 8-9 тижня вагітності малюк з ембріона перетворюється на плід, оскільки до цього моменту всі органи та системи вже закладені. Розвивається статева система, в очах вже помітні повіки, контури щелепи, ніс.

1-й триместр – і щасливий, і важкий час для вагітної жінки. Її самопочуття, її тіло змінюється і ці зміни потрібно прийняти.

Нудота вранці. Токсикоз – найвідоміший симптом вагітності. Він знайомий 60-80% майбутніх мам і викликаний зміною гормонального фону. Також нудоту може провокувати дефіцит вітамінів та мінералів або різке падіння рівня цукру в крові. Починається токсикоз на 2-3-й чи 4-5-й тижні вагітності, завершується на 12-14-й. Якщо неприємний симптом триває довше або наздоганяє на пізньому терміні вагітності, потрібна допомога лікаря. Якщо блювання більше 5 разів на день, то також потрібне спостереження лікаря, щоб уникати загрози викидня через зневоднення.

Набір ваги. Орієнтовна норма збільшення у вазі в перший триместр – 1–2 кг. Цей показник варіюється з урахуванням індивідуальних особливостей здоров’я вагітної: недобір, перебір чи норма на вагах, вирішує лікар.

Проблеми із травленням. У майбутніх мам через гормональні ігри може бути і сильний апетит, і його повна відсутність, і запор (це взагалі часта проблема при вагітності, небезпечна загрозою викидня), і діарея. А ще змінюються харчові уподобання, реакція на запахи.

Кров’янисті виділення. Невелике виділення крові із піхви зустрічається у 75% вагітних на перших тижнях вагітності. Воно означає, що плід пройшов імплантацію – закріпився у матці. Мажуча кровотеча може свідчити про позаматкову вагітність, сильна – про викидень, необхідна лікарська допомога.

Почуття втоми та сонливості, непритомність та переднепритомні стани. Знову ж таки наслідок гормональної перебудови організму, зокрема збільшення вироблення прогестерону, що позначається на кровоносних судинах, викликаючи спазми, застійні явища та зниження кров’яного тиску.

Набухання грудей. Молочні залози трохи збільшуються і стають більш чутливими (аж до хворобливих відчуттів), як перед початком менструації. Так організм майбутньої мами починає підготовку до грудного вигодовування.

  • Викидень. Медична статистика свідчить: 15–20 % вагітностей (тобто кожне п’яте зачаття) закінчується мимовільним абортом, коли організм матері відкидає зародок. При цьому понад 80% викиднів посідає 1-й триместр. Причин втрати дитини багато, серед них і погана екологія (включаючи важкі умови праці), і шкідливі звички, і природний відбір (мудра природа позбавляється нежиттєздатного ембріона), і TORCH-інфекції, на які хворіє майбутня мама, і раніше зроблений аборт.
  • Позаматкова вагітність. 1-2% вагітностей – це випадки, коли плодове яйце прикріплюється не всередині матки, а всередині однієї з двох її труб або, рідше, до шийки матки або яєчника. Виявити патологію можна на 3–4-му тижні вагітності за допомогою УЗД та аналізу крові на ХГЛ (рівень цього гормону буде нижчим, ніж при виношуванні плода, що закріпився правильно, у матці). Починаючи з 4-5-го тижня майбутня мама з позаматковою вагітністю виявляється в групі ризику: плід, що росте, призводить до розриву труби і внутрішньої кровотечі – загрозі здоров’ю і життю жінки. Який шлях вибрати для видалення плодового яйця: хірургічний чи хімічний, – вирішує лікар. Причинами позаматкової вагітності можуть бути шкідливі звички майбутньої мами та перенесені нею аборти, запальні захворювання придатків матки, операції на маткових трубах, попередні позаматкові вагітності, використання внутрішньоматкової спіралі як засіб контрацепції тощо.
  • Вагітність, яка не розвивається. 10-15% вагітностей зупиняється у розвитку, тобто закінчується загибеллю плода. Найчастіше це відбувається на терміні до 28 тижнів, а найнебезпечніші – тижні 1-го триместру, хоча припинити розвиватися плід, на жаль, може і на пізніх термінах. Причини завмирання вагітності схожі з факторами, що провокують викидень: від шкідливих звичок та побічної дії деяких медикаментів до генетичної схильності, стресів та перенесених абортів.
  • Розвиток патологій плода. Приблизно 5% здорових пар стають батьками особливих дітей з порушеннями психічного чи фізичного розвитку. При цьому, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, вади розвитку можуть бути спричинені генетичними, інфекційними, соціально-економічними чи екологічними причинами. Пам’ятайте: по-перше, дані діагностики потрібно перевіряти ще раз додатковими обстеженнями, у тому числі у різних фахівців одного профілю. А по-друге, рівень сучасної медицини такий, що те чи інше захворювання малюка можна скоригувати або на етапі внутрішньоутробного розвитку, або після народження.

На облік вагітності в жіночій консультації можна стати з 8-9 тижнів. Ви маєте здати великий список аналізів:

  • загальний та біохімічний аналіз крові;
  • загальний аналіз сечі;
  • тести на ВІЛ, СНІД, гепатити, ТОРЧ-інфекції та ЗПСШ;
  • коагулограма;
  • мазок на вагінальну мікрофлору

Також важливо визначити вашу групу крові та резус-фактор, для діагностики можливих патологій роботи серця виконується ЕКГ.

Гінеколог видасть вам направлення до інших фахівців: терапевта, лора, стоматолога, окуліст. Якщо у вас є хронічні захворювання, проконсультуйтеся з профільними лікарями.

За статистикою на кожні 87–90 випадків вагітності припадає одна вагітність двійнятами (за іншими даними, 3 випадки зі 100). Для майбутніх батьків, особливо для мами, це подвійне щастя та подвійна відповідальність. Що важливо знати?

  • двійня може бути монозиготною (і тоді на світ з’являться близнюки) і дизиготною (запліднюється не одна, а дві яйцеклітини, що дозріли, і народжені малюки, навіть однієї статі, не будуть зовні копіями один одного). Наявність різнояйцевих двійнят визначається за допомогою УЗД на 4–5-му тижні вагітності, однояйцевому – на 12-му тижні;
  • при багатоплідній вагітності рівень гормону ХГЛ в організмі майбутньої мами у 2 рази вищий, ніж при звичайній вагітності;
  • схильність до багатоплідної вагітності передається генетично (як правило, через покоління), а шанс завагітніти двійнятами вище у жінок віком 30–40+. Вчені пояснюють це підстрахуванням організму, запрограмованого природою на продовження роду. Також на схильність до зачаття двійні впливає відмова від оральних контрацептивів на фоні їхнього тривалого прийому, лікування від безпліддя.
  • двійнята розвиваються внутрішньоутробно тими ж темпами, що і малюки при одноплідній вагітності, але, як правило, мають меншу вагу та розміри (втім, вони легко наздоганяють за цим параметром однолітків після народження). Так, до кінця 1-го триместру обидва плоди досягають 6 см в довжину і важать близько 8 г кожен.
  • загалом самопочуття майбутньої двічі мами не відрізняється від стану здоров’я тих, хто чекає на одного малюка, хоча токсикоз, анемія, печія, болі в попереку та набір ваги можуть бути більш вираженими. Ідеальна надбавка у вазі з двійнятами за 9 місяців повинна становити не менше 7 кг і не більше 18–20 кг;

На ранніх термінах вагітності рекомендується:

  1. відмовитися від шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю, наркотичних речовин);
  2. висипатися (норма – 8-9-годинний сон);
  3. перейти на регулярні, але легкі фітнес-тренування: біг підтюпцем, скандинавську ходьбу та звичайні піші прогулянки, йогу для вагітних, плавання та аквааеробіку;
  4. уникати перевтоми та стресів;
  5. приймати мультивітаміни та біодобавки за погодженням з лікарем;
  6. харчуватися регулярно та правильно.

На ранніх термінах вагітності не рекомендується:

  1. приймати будь-які лікарські препарати без погодження з лікарем;
  2. давати собі інтенсивні фізичні навантаження;
  3. носити незручний, тісний одяг, білизну та взуття, тому що ці речі погіршують кровообіг;
  4. проходити рентгенівські дослідження.

Майбутній мамі для відмінного самопочуття та її малюку для повноцінного розвитку в 1-му триместрі особливо потрібні такі корисні нутрієнти, як:

Фолієва кислота (вітамін В9): зменшує ризик появи вроджених вад нервової та серцево-судинної систем плода, а також ризик викидня.

Вітаміни В6, В12: необхідні для повноцінного розвитку плода та здоров’я вагітної жінки. Так, вітамін В12 бере участь у засвоєнні фолієвої кислоти, сприяє профілактиці анемії, а вітамін В6 допомагає пом’якшити прояви токсикозу.

Вітамін D: необхідний, як і кальцій, для формування кісткової тканини та профілактики рахіту у дитини.

Вітамін С: зміцнює імунітет та стінки кровоносних судин майбутньої мами.

Вітамін Е: нормалізує обмін речовин майбутньої мами, зберігає еластичність її шкіри, зменшує ризик викидня, необхідний повноцінного внутрішньоутробного розвитку дитини.

Йод: важливий для нормальної роботи щитовидної залози матері, зокрема для синтезу гормонів, та повноцінного розумового та фізичного розвитку майбутньої дитини.

Цинк: допомагає уникнути вад розвитку плода, недобору ваги у новонароджених, позитивно впливає на імунітет, стан шкіри, волосся та нігтів майбутньої мами.

Кальцій: незамінний для формування скелета дитини та поповнення спричинених цим втрат кальцію в організмі жінки.

Вітамін А: необхідний формування органу зору малюка.