Перші ознаки вагітності

Вагітність – це найдивовижніший період у житті кожної жінки. Початок вагітності, а саме її перші дванадцять тижнів, надзвичайно важливі як для майбутньої мами, так і для її дитини, оскільки за цей період яйцеклітина проходить величезний шлях. Цей період має свої особливості та ряд труднощів.

Нормальна вагітність у жінки триває близько 40 тижнів (від 38 до 42 тижнів). За цей період маленька клітина долає унікальний шлях в результаті, якого вона стає маленькою людиною. У цьому величезне таїнство вагітності.

Акушери рахують термін вагітності з першого дня останньої менструації. Це зручно — більшість жінок ведуть календар і знають цю дату. Однак плоду у цей період ще немає. Зачаття відбувається пізніше – під час овуляції, приблизно через два тижні. Можна було б рахувати термін вагітності і з моменту зачаття, але цю дату складно вирахувати. До того ж, овуляція може наступити не в середині циклу, а значно раніше чи пізніше — і тоді обчислити її буде ще складніше.

Отже, є два терміни вагітності:

  • Акушерський – з першого дня останньої менструації.
  • Ембріональний – з моменту зачаття.

У перші дні після зачаття тіло не дасть вам ніяких специфічних сигналів. Ознаки вагітності на ранніх термінах можуть спостерігатися не раніше 8-10-го дня з моменту запліднення яйцеклітини, коли ембріон прикріплюється до стінки матки і в організм матері починає надходити гормон вагітності – хоріонічний гонадотропін. Наскільки помітно вони виявляються, залежить від чутливості організму до гормональних змін. На 20 день розвитку ембріона (збігається з першими днями затримки менструації) більшість жінок зазвичай здогадуються про свій стан.

У цей період дуже важливо, щоб організм отримував усі необхідні вітаміни та мінерали для розвитку малюка. Тому, як тільки ви почнете підозрювати, що чекаєте на дитину, починайте приймати спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси. Це важливо тому, що формування всіх органів та систем ембріона відбувається з перших тижнів.

Після запліднення яйцеклітини та її переходу з маткової труби в порожнину матки в організмі жінки відбувається низка гормональних змін, які досить швидко даються взнаки у вигляді перших ознак вагітності на ранніх термінах.

  • груди набухають,
  • ореол соска розширюється і темніє,
  • пухирці на ореолі, так звані горбики Монтгомері, збільшуються в розмірах.

Молочні залози влаштовані таким чином, що у них відсутня мускулатура, яка могла б завадити шкірі розтягуватися, тому під час вагітності та лактації необхідно носити бюстгальтер, що підтримує, і змінювати його відповідно до зростання грудей, щоб уникнути здавлювання.

Цю ймовірну ознаку вагітності не можна назвати абсолютно достовірною, оскільки нудоту можуть викликати, у тому числі проблеми із травленням. Але в поєднанні з іншими симптомами нудота часто сигналізує про те, що у вас буде дитина. У першому триместрі це абсолютно нормальний, хоч і неприємний прояв вашого нового стану.

Нудота частіше буває легкою і спостерігається тільки вранці, але якщо триває протягом дня і супроводжується блювотою, необхідно звернутися до лікаря.

Допомогти у зменшенні проявів токсикозу можуть вітаміни групи В та вітамін D. Додайте до свого раціону більше цілісних злаків, хліб грубого помолу, яловичу печінку, сир, молочні продукти та горіхи, капусту, яблука. Крім того, поповнити запаси цих компонентів можуть вітамінно-мінеральні комплекси, спеціально призначені для прийому в 1-му триместрі.

Якщо ви відчуваєте нудоту від аромату ранкової кави, парфумів або будь-якого іншого сильного запаху, не виключено, що ви чекаєте на дитину. Деякі жінки відзначають підвищену чутливість до запахів та різку зміну смакових пристрастей як одну з перших ознак вагітності ще до затримки місячних на ранніх термінах. Не поспішайте позбавлятися духів, аромат яких став нестерпним: після появи малюка на світ колишні аромати і смаки знову стануть вам приємні.

Щоб зменшити нудоту, що провокується запахами, частіше буваєте на свіжому повітрі, більше гуляйте. Перебуваючи вдома, провітрюйте по 5–10 хвилин кожні дві години. Доступ свіжого повітря допоможе зменшити нездужання.

Одна з найдостовірніших ознак настання вагітності. Після місячні припиняються, оскільки ендометрій створює оптимальні умови для розвитку дитини. Однак порушення циклу також можуть бути пов’язані зі стресами, захворюваннями репродуктивних органів та гормональними збоями.

Приблизно через тиждень після зачаття можливі невеликі кров’яні виділення, якими супроводжується прикріплення заплідненої яйцеклітини в матці. Лікарі називають це явище імплантаційною кровотечею. Його також вважають однією з ранніх ознак вагітності.

Зниження артеріального тиску на початку вагітності та інтенсивніші обмінні процеси в організмі нерідко провокують сильну втому. Поліпшити загальний стан допоможуть збалансоване харчування та прогулянки на свіжому повітрі.

Для зменшення ризику розвитку анемії необхідно вживати продукти, що містять залізо: червоне м’ясо, субпродукти (яловича печінка, серце). Щоб залізо краще засвоювалося з їжі, варто додати в раціон продукти, багаті на вітамін С: свіжі овочі, цитрусові, городна зелень. М’ясні страви, доповнені овочевим салатом, – чудовий варіант. Поповнити запаси допоможуть спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси для вагітних із включенням заліза. Вони містять необхідна добова доза цього мінералу.

Чим раніше ви дізнаєтеся про те, що вагітні, тим швидше станете на облік у жіночій консультації і зустрінетесь з лікарями, які виключать ризик позаматкової вагітності, спадкові та генетичні захворювання плода, а також дадуть всю необхідну інформацію про те, як поводитися під час вагітності. . Вони підкажуть вам правила харчування та порекомендують прийом спеціальних вітамінно-мінеральних комплексів для правильного формування органів та розвитку малюка, попередять про те, які зміни відбуватимуться з вами у цей період, та вкажуть терміни скринінгових обстежень, які дозволяють оцінити перебіг вагітності та розвиток плоду.

Тест на вагітність
Рівень хоріонічного гонадотропіну (ХГЛ) підвищується поступово, тому стандартний експрес-тест на вагітність видасть достовірний результат лише за два тижні після зачаття.

Аналіз крові
Лабораторний аналіз крові на ХГЛ надасть достовірну інформацію, починаючи з 7-го дня після запліднення яйцеклітини.

УЗД
Ультразвукове дослідження підтвердить наявність вагітності не раніше 3-4 тижні після запліднення.

Гінекологічний огляд
Вивчивши стан матки, гінеколог також зможе діагностувати вагітність після імплантації яйцеклітини.

До другого триместру неприємні відчуття, характерні для перших трьох місяців, минають, і майбутня мама почувається чудово.