За статистикою, 75-80% жінок народжують дитину через природні пологові шляхи. Зазвичай це пологи одним плодом, які почалися спонтанно, протікали без ускладнень, дитина народилася доношеною і зрілою, у головному (потиличному) передлежанні, під час пологів не використовувалися медикаменти, і після пологів мама та малюк перебувають у задовільному стані.
Ознаки та симптоми
Початок пологів визначається двома подіями: появою переймів і/або відходом вод. Причому, частина пологів починається з появою переймів, частина з відходом води, іноді ці події відбуваються одночасно.
Найбільш помітною ознакою наближення пологів є сильна скорочувальна хвиля м’язів матки (перейми), які переміщують плід вниз по пологових шляхах. Біль під час переймів описується як схожа на дуже сильні менструальні болі.
У цей момент дуже важлива психологічна підтримка та своєчасна медична допомога. У деяких жінок можливі фальшиві перейми.
Тривалість пологів
Нормальна тривалість пологів може незначно відрізнятися. Зазвичай, другі та наступні пологи протікають швидше, ніж перші:
- У жінок, які народжують вперше, у середньому близько 9-11 годин.
- У жінок, які народжують вдруге, у середньому близько 6-8 годин.
Якщо пологи завершилися за період 4-6 годин у жінок,що народжують вперше (2-4 години у жінок, які народжують вдруге), то ці пологи називаються швидкими.
Якщо пологи завершилися менш ніж за 4 години у жінок,що народжують вперше (2 годиниу жінок, які народжують вдруге), то ці пологи називаються стрімкими.
Періоди пологів
Початком пологів вважається поява регулярної пологової діяльності (пологових переймів).
Розрізняють три періоди пологів:
- перший період (розкриття)
- другий (вилучення)
- третій (післяпологовий).
Розкриття шийки матки
Перейми, що почались призводять до розкриття шийки матки. Також характерна ретракція м’язових волокон (зсув м’язових волокон відносно одне до одного). Скорочення починається в одному з маткових кутів, поширюється на тіло матки, нижній сегмент.
Шийка матки повинна відкритися від 2-3 см на початку пологової діяльності до 10-12 см (в залежності від розмірів таза) або так званого повного відкриття. Повне відкриття шийки матки (коли шийка не визначається при вагінальному дослідженні) є межею між першим і другим періодами пологів.
Найчастіше наприкінці першого періоду пологів розкривається під дією багатьох факторів, що діють під час пологів, плодовий міхур і виливаються навколоплідні води.
Перший період пологів поділяють на дві фази (за швидкістю розкриття): латентну (до розкриття 4 см) та активну.
Швидкість розкриття шийки матки в латентну фазу першого періоду пологів становить приблизно 0,35-0,5 см за годину, а в активну — 1-2 см за годину. В кінці активної фази I періоду швидкість розкриття дещо зменшується — матка перебудовується для виходу плоду в II періоді. Про це важливо пам’ятати, щоб не поспішати з постановкою діагнозу “слабкість пологової діяльності” та призначенням утеротонічних засобів.
Тривалість періоду розкриття — близько 9-12 годин. Зазвичай, жінок, які народжують вперше, він протікає довше, ніж у жінок, які народжують вдруге.
Вилучення плоду
З моменту повного відкриття шийки матки до народження плоду цей період пологів називається періодом вилученням або другим періодом. Акушери в середині цього періоду виділяють потужний період — коли підключаються довільні з боку жінки скорочення діафрагми та м’язів передньої черевної стінки.
Плід “здійснює” у другому періоді поступальні та обертальні рухи (рухи плоду мимовільні, за рахунок виштовхувальних сил матки, перешкоди з боку таза — він має на вході вигляд поперечного овоїда, а на виході — поздовжнього овоїда; опору промежини та нерівноплечного зчленування шийного відділу хребта та черепа). Рухи називають біомеханізмом пологів і розрізняють моменти, різні залежно від передлежання, виду та вставлення плоду. Потуги бажано “підключати” до переймів, коли передлежна частина завершить внутрішнє обертання, а ще краще під час “опускання” передлежної частини на тазове дно.
У другому періоді жінці надається допомога по захисту промежини від розриву. Ця допомога широко використовувалася, коли треба було, щоб жінка могла незабаром після пологів поновити працездатність. Зараз деякі елементи захисту промежини не втратили своєї актуальності як фактор, що запобігає пологовому травматизму жінки. Надмірне захоплення захистом промежини призводить до пологової травми плода. Іноді використовують хірургічний розріз промежини — перінео- або епізіотомію. У сучасному акушерстві вважається правильним застосування епізіотомії виключно у випадку страждання плода для екстреного завершення пологів.
Послідовий
Плацента вивернута внутрішньою стороною (плідною) назовні. Надання акушерської допомоги при народженні плідних оболонок посліду (легке закручування без потягування). Цей період починається з моменту народження плода і закінчується народженням посліду. Послід складається з плаценти, пуповини та плідних оболонок.
У третьому періоді відбуваються два процеси: відокремлення (відшаровування) посліду та виділення (народження) посліду.
Якщо пологи відбуваються у пологовому будинку, його тривалість визначається 30 хвилинами. З метою контролю фізіологічного перебігу третього періоду у практиці використовують ознаки відокремлення посліду. У разі наявності ознак відокремлення посліду, але затримки посліду в матці, застосовують прийоми по виділенню посліду.
З народженням посліду пологи вважаються закінченими і починається післяпологовий період, тривалість якого становить 42 дні, з них перші 2-4 години — ранній післяпологовий період.
Біомеханізм пологів
Сукупність основних рухів, які виконує плід при проходженні через пологові шляхи, називається біомеханізмом пологів і включає в себе вставлення, просування, згинання головки, внутрішній поворот головки, розгинання головки, зовнішній поворот головки та вилучення плода.
У дидактичних цілях різні моменти біомеханізму пологів розглядають так, наче вони відбуваються окремо, але насправді всі вони тісно пов’язані і виконуються одночасно. Дійсно, згинання, розгинання та повороти головки неможливі, якщо в той же час плід не рухається вниз по пологовому каналу. Крім того, скорочувальна діяльність матки впливає на положення плоду, особливо після того, як головка опустилася в порожнину малого тазу — плід розпрямляється, а кінцівки тісніше притискаються до тулуба. Таким чином, плід з яєцевидної форми набуває циліндричної і у всіх своїх частинах (головка, плечі, тазовий кінець) має приблизно однаковий розмір.
Способи пологів
- Лежачи на спині. Цей спосіб вважається традиційним в акушерстві: жінка лежить на пологовому столі. Для жінки це не найбільш комфортне положення, але лікарям зручно контролювати процес і, у разі необхідності, надавати невідкладну медичну допомогу. Однак якщо розглядати цей спосіб з фізіологічної точки зору, складно назвати його природним. В такому положенні матка також приймає горизонтальне положення, через що жінка сильніше відчуває біль при пологах. Крім того, стискуються кровоносні судини, що значно уповільнює процес.
- Вертикальні пологи. Знаходячись на чотирьох або на корточках, жінка приймає максимально природне положення для пологів. Сам процес відбувається швидше та менш болісно, а ризик пологових травм у немовлят значно нижчий в декілька разів. Проте не кожний медичний заклад має кваліфікований персонал і спеціальні пологові палати для вертикальних пологів. Крім того, існує два протипоказання: варикозне розширення вен у матері та великий плід (понад 4 кг).
- Пологи у воді. Досить популярний спосіб народження дитини серед сучасних жінок. Дитина з’являється на світ або в басейні, або у ванні, наповненій теплою водою. Як матері, так і дитині в воді набагато легше зустрітися одне з одним. Маму тепла волога розслабляє, а дитині зменшує силу ваги. Але і тут існують ризики. Є велика ймовірність того, що немовля може наковтатися води. Крім того, якщо жінці знадобиться медична допомога, надати її буде ускладнено.
- “М’які” пологи. Відносно молодий метод пологів від французького лікаря Фредеріка Лебоера, чиє ім’я і носить цей спосіб. Він впевнений, що для максимально безболісних пологів потрібні три умови: темрява, тиша і температура. Тобто жінці пропонується народжувати в теплому приміщенні з приглушеним освітленням, при цьому може грати спокійна музика. Проте, незважаючи на ряд переваг, знайти акушерів, які практикують пологи Лебоера, дуже важко, оскільки цей метод мало вивчений.
- Партнерські пологи. Цей спосіб передбачає, що в момент пологів поруч з жінкою буде перебувати близька людина, з якою у неї є довірливі стосунки. Це допоможе жінці розслабитися та почувати себе в безпеці. Найчастіше в ролі партнерів виступає чоловік або хтось з родичів. Іноді запрошують доулу. Але такий спосіб підходить не всім. Приймаючи рішення про партнерські пологи, важливо добре обговорити це з партнером, щоб всім учасникам було зручно.
Що відбувається одразу після пологів?
Після народження дитини сценарій може розвиватися по різних варіантах, все залежить від традицій і правил пологового будинку, в якому жінка народжує:
- Відразу після народження обрізають пуповину, а дитину забирають: промокують пеленкою, чистять ротик і нісик, і лише після цього показують мамі. І то ненадовго, потім його виміряють і зважують, оцінюють стан за шкалою Апгар, а потім кладуть під УФ-лампу грітися. А жінку тим часом оглядає лікар.
- Дитину відразу після народження кладуть мамі на живіт, не обрізаючи пуповину. Це називають контактом “тіло до тіла”, який, як вважають деякі експерти, дуже важливий для маленької людини. І лише після виходу плаценти обрізають пуповину. Після цього маля і мама ще якийсь час знайомляться, і лише потім його забирають на всі необхідні “гігієнічні” процедури. А щасливу маму чекає огляд лікаря.
Що робить лікар з породіллею після пологів:
- Перевіряє, чи всі частини плаценти вийшли;
- Накладає шви, якщо потрібно;
- Крім того, щоб матка скоріше скоротилася і зупинилося кровотеча, частіше всього на живіт жінки кладуть пакет з льодом. Матка буде скорочуватися декілька днів, і спочатку жінка ще може відчувати слабкі перейми.
Коли всі необхідні маніпуляції проведені, і якщо з матір’ю і малюком все в порядку, і ніхто з них не потребує медичної допомоги, то саме час перший раз прикласти малюка до грудей, щоб насолодитись материнством.