Почався третій місяць вагітності. Найскладніший етап позаду. На цьому терміні рівень гормонів у крові досягне максимуму, і надалі вам буде легше. У більшості майбутніх мам поступово проходять неприємні фізичні відчуття, але емоційна нестійкість ще зберігається.
Розвиток плоду
Величина плода – 22-30 мм, вага – 2 гр. Ваш малюк розміром з вишеньку.
Дитина активно росте набирає і вагу. Щодня в організмі, що росте, відбуваються колосальні зміни. З кожним тижнем ембріон стає все більш схожим на новонароджену дитину.
На терміні 9 тижнів вагітності швидко розвиваються ручки та ніжки, причому верхні кінцівки, як і раніше, випереджають у зростанні нижні. На кінцях пальців з’являються ущільнення, з яких надалі сформуються нігтики. Зараз вони розташовуються з боку ступнів та долонь, але поступово зрушать на своє постійне місце.
На 9-му тижні вагітності продовжує вдосконалюватися обличчя: очі повністю сформувалися, але до 27-го тижня вони будуть прикриті повіками, вже зараз можна розрізнити носик, рот і мочки вух. Ваш малюк навчився ковтати, морщити губки, прикривати личко руками і навіть смоктати великий пальчик.
Спинка поступово випрямляється, «хвостик» перетворюється на куприк, об’єм грудної та черевної порожнин збільшується, через що серце більше не випирає горбком.
Ваша дитина поки зовсім крихітна і більшу частину часу проводить уві сні. Поки неможливо визначити, хто це — хлопчик чи дівчинка: зовнішні статеві органи дуже малі, і ще кілька тижнів їх не можна буде розглянути.
Симптоми та самопочуття жінки
«Цікаве становище» майбутньої мами в 9 тижнів вагітності ще непомітно оточуючим. Однак сама жінка може відзначити збільшення грудей. На них можуть виникнути перші розтяжки.
На цьому терміні у жінки може з’явитися невелика надбавка у вазі. Однак, якщо супутником вагітності є токсикоз, то в термін вагітності 9 тижнів вага може зовсім не змінитись або навіть зменшитися.
На терміні 9 тижнів шкіра та волосся можуть припіднестисюрпризи. Іноді шкіра стає гладкою і сяючою, а волосся — пишним і блискучим. Але частіше на обличчі з’являються прищики і пігментні плями, а волосся тьмяніє і відрізняється сухістю.
На дев’ятому тижні вагітності, як і раніше, можуть бути мінливість настрою, дратівливість, плаксивість. Такі емоційні реакції на звичайнісінькі події — особливість вагітної жінки. Це тимчасовий стан, зумовлений гормональними змінами.
Фактори ризику
На цьому терміні, як і раніше, є ризик завмерлої вагітності та мимовільного викидня. Якщо ви помітили якісь неполадки зі здоров’ям, наприклад, болі в животі, що тягнуть одночасно з коричневими або кров’янистими виділеннями, відразу звертайтеся до лікаря, тому що такі симптоми на 8 – 9-му тижні вагітності вказують на високу ймовірність викидня. Своєчасне втручання фахівця може запобігти загибелі дитини.
Також вас має насторожити поява яскраво-жовтих чи зелених виділень на 9-му тижні вагітності, особливо якщо вони супроводжуються різким неприємним запахом, свербінням чи дискомфортом у статевих шляхах. Все це говорить про інфекційне захворювання, і без медичної допомоги тут не обійтись.
Аналізи та медичні обстеження
Якщо ви ще не ходили до лікаря, саме час його відвідати. При першому візиті до гінеколога на кожну майбутню маму заводиться індивідуальна карта, до якої вносяться відомості про стан організму жінки та плода.
Щоб переконатися в нормальному перебігу вагітності, фахівець проведе дослідження піхви і направить вас на УЗД.
На цьому терміні бажано здати такі аналізи:
- Клінічний та біохімічний аналіз крові;
- Аналіз сечі;
- Мазок із піхви та шийки матки;
- Аналіз на антитіла до інфекцій TORCH-комплексу (токсоплазмоз, краснуха, герпес, цитомегаловірусна інфекція);
- Кров на вірусні гепатити, ВІЛ та сифіліс.
Особливо важливими є останні два аналізи, оскільки зараження цими інфекціями на 9-му тижні вагітності та в інший період загрожує загибеллю плода або вродженою вадою розвитку.
Рекомендації
Щоб уникнути ускладнень під час виношування дитини, слід дотримуватися рекомендацій лікаря. Необхідно відмовитись від шкідливих звичок, уникати стресових ситуацій. Потрібно пам’ятати про користь щоденних прогулянок на свіжому повітрі та помірну фізичну активність.