8-й тиждень вагітності

Очікування малюка – стан хвилюючий, що викликає багато тривог та турбот. Восьмий тиждень вагітності – це вже майже два місяці виношування дитини, і саме наприкінці восьмого тижня ембріон починає офіційно називати плодом. У ці місяці розвивається особливо активно: закладаються майбутні риси, формуються внутрішні органи. Тому й матері треба бути уважною до свого стану.

Восьмий тиждень вагітності може принести відчуття змученості. Симптоми вагітності у вигляді нудоти і навіть блювання – так званий токсикоз вагітності – не слабшають, в організмі відбуваються серйозні зміни, підвищується рівень гормонів – ваше погане самопочуття цілком обґрунтоване.

Продовжується розвиток та формування органів, що розпочалося у попередні тижні:

  • у малюка б’ється серце, воно вже чотирикамерне та самостійно розносить кров по організму;
  • зміцнюється кісткова тканина, починають формуватися суглоби;
  • трохи подовжуються кінцівки;
  • розвиваються зовнішні статеві органи, щоправда, визначити стать дитини поки що неможливо;
  • позначаються ніс та губи, з’являється мова, формуються внутрішнє та зовнішнє вухо, щелепи;
  • зникає перетинка між пальчиками, яка робила плід схожим на маленьку амфібію;
  • незабаром почнуть функціонувати повіки, вони вже намічаються на обличчі.

На попередніх тижнях плод мав маленький хвостик, тепер він зникає. Сама дитина починає потроху розпрямлятися – раніше вона була зігнута.

Токсикоз. На жаль, на токсикоз страждає більшість вагітних. Виявляється він у нудоті, не пов’язаної з прийомами їжі, що в основному проявляється вранці. Іноді можливе блювання. Якщо симптоми дуже сильні та заважають нормально харчуватися, це основа для медичної допомоги; якщо вони виявляються не надто яскраво, можна постаратися знизити навантаження на систему травлення. Рекомендується пити більше води та вживати менше «важкої» їжі, яка погано перетравлюється і навантажує ШКТ. Токсикозу може і не бути – деякі не відзначають у себе нудоти. Але навіть його наявність не привід переживати: неприємні відчуття закінчаться лише за кілька тижнів.

Чутливість грудей. Груди в цей період збільшуються на 1-2 розміри, стають більш об’ємними. У них можуть з’явитися незвичні відчуття на кшталт сверблячки та поколювання: це відбувається через гормональну перебудову, організм готується до грудного вигодовування. Чутливість підвищується, іноді груди починають боліти через дотик або самі по собі – якщо цей симптом виражений неяскраво, швидше за все, турбуватися нема про що, але при інтенсивних больових відчуттях краще звернутися до лікаря.

Підвищена стомлюваність. Навіть на такому ранньому терміні, коли плід ще невеликий розміром, вагітна починає сильніше втомлюватися.

Перепади настрою. Через гормональну бурю, вагітність на ранніх стадіях, серйозно впливає на емоційний стан. Жінка може стати більш примхливою, дратівливою чи чутливою до переживань. Багато хто відзначає у себе огиду до деяких запахів або, навпаки, дивну потяг до ароматів, які не подобалися раніше. Рекомендація тут одна: намагатися захистити себе від зайвих переживань, не розхитувати емоції та по можливості контролювати свою поведінку. Дуже важливим є тут прийняття з боку близьких: чоловік і родичі повинні розуміти, чому майбутня мама так поводиться, і намагатися підтримувати її.

Часте сечовипускання. Нехай плід ще маленький, матка вже встигла збільшитись у розмірах, тому може тиснути на органи, які знаходяться поруч. Зокрема, на сечовий міхур, тому вагітна частіше відчуває позиви до туалету. А ось запори та здуття, які теж трапляються на ранніх етапах вагітності, виникають не тому: їх причина – гормон прогестерон, який може впливати на ШКТ.

Вагітна на восьмому тижні вже має стояти на обліку. Якщо раніше це з якоїсь причини не вийшло, не варто зволікати із постановкою зараз.

Кровотеча. Може говорити про загрозу викидня (відшарування плодового яйця), позаматкову вагітність та інші небезпечні стани. У нормі кровотеч при вагітності не повинно бути, це серйозний симптом, який у жодному разі не можна ігнорувати.

Болі внизу живота. Деякі види болю під час виношування нормальні та пов’язані з тим, що матка розтягується, а органи зміщуються. Нормою вважаються короткочасні больові відчуття, які проходять, якщо сісти та відпочити. Але якщо низ живота болить і тягне постійно, з’явилися переймоподібні відчуття, біль сильний і завдає дискомфорту, повідомите свого лікаря. Це може свідчити про патологію вагітності або про загрозу викидня.

Коричневі виділення. Під час вагітності місячних та схожих на них виділень немає, за рідкісними винятками. Коли відбувається імплантація, жінка може виявити невелику кількість коричневих мазків, але це швидко минає. А якщо вони рясні, проявляються часто, супроводжуються неприємними відчуттями, мають дивний запах або містять прожилки крові, потрібно терміново звернутися до фахівця.

Вже на ранніх термінах вагітності варто стежити за темпами набору ваги. Допустимо щотижня додавати 600-800 грамів. Надмірна вага заважає організму в цілому і точно не знадобиться вам під час пологів. Регулювати збільшення ваги ви можете за допомогою контролю власного раціону та рухової активності.

Відмовтеся від жирної, копченої та солоної їжі. Вона створює додаткове навантаження на печінку, опосередковано провокує набряклість. Основа вашого раціону під час вагітності – м’ясо птиці, риба, різноманітні крупи, овочі та фрукти, кисломолочні продукти, бобові, горіхи, зелень та ягоди. Про напівфабрикати на якийсь час варто забути. Ваш малюк тепер харчується через плаценту, а значить, фактично їсть те саме, що й ви.

Якщо ви не займаєтеся спеціальним фітнесом на 8 тижні вагітності, то щоранку починайте з простої зарядки та дихальної гімнастики. При сидячій роботі кожні 20 хвилин робіть невелику перерву, щоб пройтись, змінити положення тіла. Це покращить кровообіг та загальне самопочуття. Заведіть звичку щоденних прогулянок.