Шостий тиждень вагітності за акушерським підрахунком – це четвертий ембріональний тиждень. Це означає, що з моменту зачаття минуло близько 28 днів. На цьому терміні більшість жінок вже не просто здогадуються про свій новий статус, а мають офіційні підтвердження у вигляді позитивного тесту на вагітність та/або заключення гінеколога. Але майбутній мамі цього замало. Їй важливо знати, що робити, що відбувається з її тілом, як розвивається малюк та яких змін варто очікувати у цей період.
Розвиток плода на 6 тижні вагітності
Розмір ембріона: 4 – 5 мм
Вага ембріона: 0,9 – 1,3 гр
На 6-му тижні вагітності нервова трубка ембріона закривається, з її потовщеної частини починає закладатися головний мозок, відбувається розподіл нервових клітин. Формуються голова (поки вона занадто велика, але з часом все стане на свої місця), зачатки очей, носа, рота, вушних раковин та внутрішнього вуха.
Серце малюка активно б’ється, і на апараті УЗД вже можна визначити частоту його скорочень. У всіх дітей вона різна (від 100 до 160 ударів за хвилину), але в середньому майже вдвічі вище, ніж у мами. Із запуском серця починається дуже важливий для організму процес – циркуляція крові.
На цьому терміні ембріон схожий на пуголовка. У нього на тілі є щілини, що нагадують зябра, а зачатки ручок і ніжок можна порівняти з плавцями. Також у крихти є маленький хвостик, який потім перетворюється на куприк.
На 6-му тижні вагітності стрімко розвивається плацента: дуже скоро вона прийме на себе функцію жовткового мішка і почне самостійно забезпечувати ембріон киснем та поживними речовинами. Збільшується кількість навколоплідних вод.
Пупкова ніжка перетворилася на канатик, і ваш малюк вже може рухатися. Поки що його ворушіння мають хаотичний характер, але згодом стануть координованими.
На терміні 6 тижнів розвивається м’язова та хрящова тканина, утворюються зачатки кісткового мозку, селезінки та тимусу (ендокринної залози, що має найважливіше значення для формування імунітету), відбувається закладка та розвиток печінки, легенів, шлунка та підшлункової залози. Кишечник подовжується та утворює три петлі. Не поміщаючись у крихітному животі, він виходить за межі черевної порожнини і частково розташовується у пупковому канатиці. До кінця першого триместру кишечник займе своє місце у черевній порожнині.
Поки ваше маля нічого не чує, але вже реагує на зовнішні подразники.
Статеві органи знаходяться в зародковому стані, тому стать вашої майбутньої дитини на цьому терміні поки невідома.
Зміни в організмі жінки
Зовнішні ознаки. На цьому терміні живіт продовжує зберігати свої звичні форми, тому ні зовні, ні на фото щасливе становище не буде видно. Проте майбутня мама може помітити інші зміни. Під впливом гормонів у шкірі збільшується кількість пігменту. У жінок, схильних до гіперпігментації, можуть з’явитися ластовиння або пігментні плями, посередині живота утворюється смуга темнішого кольору, а соски та ареоли помітно темніють і грубіють. Багато жінок з приємним здивуванням помічають, що їхня шкіра стала сяючою, а волосся – шовковистим.
Збільшення матки. Малюк росте, а матка разом із ним. На шостому тижні вона збільшується до розміру великої сливи, що ще ніяк не відображається на контурах фігури. І якщо жінка зазначає, що улюблені джинси стали трохи тісними в талії, то це не пов’язано зі збільшенням розміру матки. Швидше за все, зміни апетиту під час вагітності, зниження фізичної активності чи гормональна перебудова призвели до невеликого набору ваги чи набряків.
Гормональна розбудова. Гормони керують перебігом вагітності, і це не перебільшення. Наприклад, прогестерон – основний учасник цього процесу на ранніх термінах, відповідає за те, щоб вагітність не лише закріпилася, а й збереглася. Щоправда, цей гормон здатний уповільнити перистальтику кишечника, що проявляється запорами. А інші гормони вагітності часто викликають емоційні гойдалки, коли майбутня мама відчуває безпричинний смуток, радість або роздратування (і це все протягом невеликого відрізку часу). Також гормони можуть впливати на лібідо: тимчасово знижувати його майже до нуля або навпаки збільшити сексуальні апетити майбутньої мами.
Відчуття на 6 тижні вагітності
Це складний період для майбутньої матусі. 6-й акушерський тиждень вагітності відчуття викликає неоднозначні. Найпоширеніше нездужання – токсикоз. Симптоми можуть бути слабкими і виявлятися тільки ранковою нудотою, млявістю і сонливістю, а можуть бути і досить болісними – важка блювота, непритомність. Змінюється відношення до запахів та смакових звичок. Ранній токсикоз відступить, коли закінчиться формування плаценти (приблизно на 14 – 16 тижні вагітності).
У цей період, як і минулого тижня, ви швидко втомлюватиметеся і відчуватимете сонливість. У зв’язку зі зміною гормонального фону можливі головні болі, запаморочення і навіть непритомність. Інший неприємний момент – підвищення вироблення шкірного сала, яке може призвести до появи висипу (вугрів).
Обстеження
На 6-му тижні вагітності жінки стають на облік у жіночій консультації. У цей період потрібно буде здати аналізи сечі та крові, за результатами яких гінеколог визначить, як протікає вагітність.
Можливо, лікар уперше відправить вас на УЗД, і цей сеанс стане вашим знайомством із малюком. Зараз на моніторі можна розглянути маленьку цятку, схожу на квасолину. Це і є ваша майбутня дитина.
Під час ультразвукового дослідження фахівець підтвердить наявність вагітності, визначить, «звичайна» вона чи багатоплідна, проконтролює серцебиття плода. Якщо з’ясується, що ви чекаєте на близнюків, у майбутньому вам доведеться проходити УЗД частіше, адже при виношуванні кількох малюків ризики зростають пропорційно.
Рекомендації
Кожну секунду пам’ятайте, що ваш малюк чутливий до будь-якого впливу ззовні. Не приймайте жодних ліків без дозволу лікаря, намагайтеся уникати стресів, багато відпочивайте та повноцінно харчуйтесь.
Найкраще, якщо ви вживатимете їжу дрібно (часто, але маленькими порціями). У 6 тижнів вагітності необхідно включити до раціону складні вуглеводи, які корисні для травної системи. Для цього їжте бобові, каші, макарони, городню зелень, кабачки, капусту, болгарський перець, яблука, персики, грейпфрути, вишню. Відмовтеся від усіх їстівних «шкідливостей», але не забувайте споживати продукти, в яких міститься кальцій (молоко, сир, сир, кефір та ін.).
Продовжуйте приймати вітамінно-мінеральний комплекс (якщо у вас буває блювання, пийте вітаміни, коли найменше нудить). Регулярно зважуйтеся і стежте за тиском: якщо він трохи знижений, хвилюватися не варто, а якщо підвищено – це привід насторожитися. До речі, не тільки різні захворювання, але й нервові переживання здатні підвищувати тиск, тому вам потрібно навчитися заспокоюватись та розслаблятися.