5-й тиждень вагітності

Найчастіше саме на п’ятому акушерському тижні жінка розуміє, що вагітна. Насамперед про це свідчить затримка менструації. Інші ознаки вагітності можуть бути відсутніми або бути дуже слабко вираженими.

Для її підтвердження потрібно визначити рівень хоріонічного гонадотропіну у крові або сечі. При вагітності його кількість подвоюється кожні 2-3 доби.

Якщо ХГЛ знижений, потрібно виключити позаматкову або завмерлу вагітність, яка становить загрозу здоров’ю жінки.

Відбувається звільнення зародка від позазародкових частин.

На 5 тижні формуються всі органи та системи людини, зараз вони перебувають у зародковому стані. Починається утворення серця та верхніх дихальних шляхів у центрі ембріона, формуються кровоносні судини. Починає розвиватися підшлункова залоза та печінка. Плід зараз вигнутий у формі літери “С”. Протягом усієї нервової трубки відбувається формування сомітів – сегментів тканини, з яких розвиватимуться тканинні структури, зокрема м’язова тканина. Саме на 5 тижні нервова трубка частково змикається у середніх відділах, подія ця дуже важлива для правильного формування нервової системи. Допомогти своєчасному закриття нервової трубки можна, приймаючи фолієву кислоту (окремо або у складі полівітамінів).

Як тільки жінка дізнається про свою вагітність, її емоційний фон змінюється. У неї з’являється схильність до зайвої дратівливості та плаксивості, підвищена емоційність. Це пояснюється гормональними змінами в організмі.

На п’ятому тижні починається адаптація організму до вагітності. У ранкові години можуть турбувати головний біль, нудота, іноді блювання. У першому триместрі напад токсикозу може спровокувати як конкретний продукт чи його запах, а й навіть спогади про нього. Щоб полегшити прояви ознаки, потрібно скоротити час перебування на кухні по приготування їжі, іноді допомагає кисле яблуко або шматочок лимона, м’ятна жуйка. Поступово нудота знижується та зникає.

Вагітна жінка швидко втомлюється, незважаючи на такий невеликий термін вагітності – активність швидко змінюється апатією, характер стає примхливим.

Субфебрилітет – одна з явних ознак п’ятого тижня вагітності. Це нормальна реакція організму на зміни, що почалися в ньому. Однак, якщо до незначних температурних коливань приєднуються кашель чи нежить, йдеться вже про вірусну інфекцію, лікувати яку потрібно негайно. Не можна переносити захворювання на ногах. Щоб уникнути ускладнень, слід звернутися до лікаря.

Існує і «нежить вагітних», який починається з п’ятого тижня і триває всю вагітність.
Він не шкідливий, хоч і завдає жінці дискомфорту. Лікувати його судинозвужувальними препаратами на такому терміні не рекомендують. На ніч можна закопувати такі краплі, але у дитячому дозуванні.

Через кілька тижнів після зачаття у жінки з’являються вибіркові смакові уподобання: когось тягне на солоне, хтось віддає перевагу солодощам. До речі, за цими ознаками визначають стать майбутньої дитини.

Деякі жінки на 5 тижні вагітності лише починають здогадуватися про своє становище. Вагітність на 5 тижні все ще невидима. Живіт змінить свою форму та розмір лише за кілька тижнів.

У разі використання контрацептивів їх прийом слід негайно припинити, якщо тест показує 2 смужки. При болі в попереку чи животі, потрібно терміново звернутися до лікаря — це може бути першим сигналом викидня. Також слід проконсультуватися з лікарем, якщо раптом почалася кровотеча, оскільки на 5-му тижні вагітності кров’янистих виділень не повинно бути.

Вагітним рекомендується приймати таблетки фолієвої кислоти або здійснити перехід на полівітаміни – відповідно до призначення лікаря. Рекомендується дотримуватися здорового способу життя.

Алкоголь, нікотин та кофеїн у будь-якому вигляді суворо заборонені.