41-й тиждень вагітності

Наступає 41-й тиждень вагітності, і ви з ентузіазмом чекаєте настання пологів, але жодних провісників поки що немає. Немає потреби панікувати: ймовірно, спочатку було неправильно визначено термін, а може, ваша дитина вирішила не поспішати і трошки довше залишитися в затишному маминому животику. Поговоріть про це з лікарем – консультація фахівця допоможе вам заспокоїтися і об’єктивно оцінити ситуацію.

Розмір малятка: 50 – 56 см

Вага малятка: 3100 – 3700 гр

На 41-у тижні вагітності дитина повністю готова зустріти маму. Усі внутрішні органи сформовані і функціонують. Скелет продовжує розвиватися, волосся росте, а ніготики малятка вже настільки довгі, що воно може само себе подряпати.3

Травна система виробляє меконій, а кишечник продовжує тренуватися, роблячи хвилеподібні рухи. Легкі дитини накопичили достатньо сурфактанту, щоб запобігти злипанню альвеол на першому в житті малюка видиху.

Первинний пушок лануго майже зник, так само як і змазка, яка покривала тіло плоду на всіх етапах розвитку. Воскоподібний секрет був необхідний для захисту шкіри від впливу амніотичної рідини, і до 40-41 тижня вагітності його залишки збереглися лише у шкірних складочках, пахвових западинах і області паху.

А ось плацента на 40-41 тижні вагітності вже не може задовольнити всі потреби дитини. Процес її старіння прогресує, і плід отримує менше кисню та поживних речовин. При цьому у майбутньої матері починаються головні болі, підвищується тиск, набрякають кінцівки, а маля може страждати від гіпоксії.

На 41-му тижні вагітності нічого нового не відбувається. Зараз рухи відчуваються рідше, оскільки в матці практично не залишилося вільного місця. Але все одно вам слід продовжувати контролювати їх кількість. Якщо дитина не давала про себе знати протягом 3-4 годин, ймовірно, вона просто спить. З’їжте щось солодке та полежіть півгодини на лівому боці. У відсутності результату через кілька годин повторіть ці маніпуляції. Якщо й тоді маля не відгукнеться, це привід звернутися до лікаря. Занадто активні або, навпаки, рідкі та слабкі рухи також можуть свідчити про погане самопочуття плоду, яке найчастіше пов’язане з нестачею кисню.

Так само, як і на попередніх термінах, на 41-му тижні вагітності можливі больові відчуття в животі. Тягучі болі зазвичай викликані тим, що плід опустився вниз і притиснувсявся головою до тазового дна. З цієї причини болі можуть виникати не тільки в животі, але також в поясниці, стегнах, лобковій кістці та ногах.

На 41 тиждень вагітності обов’язково слід слідкувати за вагінальними виділеннями: зміни в них можуть багато розповісти. Наприклад, поява слизу — це ознака відходження пробки, яка може виходити поступово або разом (у цьому випадку ви побачите на білизні густий білий або жовтуватий згусток із прожилками крові). Якщо з родових шляхів йде кров, це може бути симптомом відшарування плаценти. А водянисті виділення з’являються при витоку навкколоплідних вод.

На 41-й тиждень вагітності майбутній матері необхідно відвідати гінеколога і пройти стандартні процедури:

  • Вимірювання артеріального тиску;
  • Зважування;
  • Прослуховування серцебиття плода;
  • Визначення висоти матки. А також, як завжди, потрібно здати загальний аналіз сечі та крові. Крім стандартних досліджень, на 41 тиждень вагітності можуть виконати перевірку секрету молочних залоз, вивчити якісний склад навколоплідних вод.

На такому пізньому терміні лікар постійно слідкує за станом малятка та плаценти, щоб не пропустити момент, коли вагітність стане переношеною.

Поміж звичайного обстеження, на 40-41 тиждень вагітності гінеколог може призначити:

  • Допплерографію. За допомогою цього дослідження оцінюється кровотік плода, кровообіг у судинах матки, плаценті, на основі чого робляться висновки про те, чи отримує дитина достатньо поживних речовин і кисню;
  • Кардіотокографію. Під час цієї процедури одночасно записуються маткові скорочення та серцебиття плода. Результати дослідження дозволять встановити наявність або відсутність внутріутробної гіпоксії;
  • УЗД. Ультразвукова діагностика на 41 тижні вагітності допоможе визначити розмір плода, кількість амніотичної рідини, оцінити стан плаценти та побачити, чи не закриває вона вихід з матки;
  • Амніоскопію. Ця процедура дає можливість оцінити кількість та колір амніотичних вод, стан плодового міхура.

При виявленні яких-небудь порушень лікар може запропонувати кесарів розтин або стимуляцію пологів.

На 40-41 тижні вагітності основною загрозою для малятка є старіння плаценти. Також на цьому терміні можливий пізній токсикоз, головні симптоми якого – набряки та підвищення артеріального тиску. Тому, якщо ви відчуваєте себе погано або помітили, що набряк тіла різко збільшився, терміново звертайтеся до лікаря – можливо, знадобиться госпіталізація.

На 41-у тижні вагітності ви повинні бути повністю готові до майбутніх пологів і заздалегідь зібрати сумку в пологовий будинок, щоб не хвилюватися під час переймів.

Обов’язково візьміть з собою:

  • Паспорт;
  • Обмінну картку;
  • Медичний страховий поліс;
  • Мобільний телефон;
  • Халат;
  • Капці;
  • Одну-дві упаковки гігієнічних прокладок;
  • Пару бюстгальтерів.

Старайтеся не нервувати. Дотримуйтеся режиму харчування, призначеного лікарем. На 41 тижні вагітності споживайте якнайбільше фруктів та кисломолочних продуктів, відмовтеся від цукру, кондитерських виробів, шоколаду, борошня, жирної і смаженої їжі. Не зайвим буде прийом вітамінного комплексу, рекомендованого фахівцем.

При гарному самопочутті можна виконувати неважку фізичну роботу по дому та в супроводі рідних виходити на прогулянки. Помірна рухова активність на 40-41 тижні вагітності дуже корисна: вона сприяє зниженню почуття тривоги і може пом’якшити стимуляцію процесу пологів.

Крім того, прискорити появу малятка на світ допоможе секс. Якщо немає жодних протипоказань, то лікарі тільки вітають (і навіть рекомендують) інтимні близькості на 40-41 тижні вагітності.