40-й тиждень вагітності

Залишилися лічені дні, і настане самий щасливий момент, день, коли на світ з’явиться улюблений та надзвичайно бажаний малюк. У цей час дитина вже активно готується до народження, а мама не може дочекатися моменту, коли зможе обійняти його.

Якщо пологи розпочнуться після 37 повних тижнів і до повних 42 тижнів – це вважається нормою.

Коли майбутня мама дійде до 40 тижня, вона може відчувати втомленість, живіт стає максимально важким, центр ваги зсувається, важче виконувати навіть елементарні дії.

На 40-й тиждень вагітності плід продовжує рости і набирати вагу. На цьому терміні його довжина складає 53-54 см, а маса тіла – приблизно 3500 г.

На 39-40 тижні вагітності кровообіг малятка встановлено, травна система активно функціонує, переробляючи амніотичну рідину та вмерлі клітини шкіри. Створений з них меконій залишить кишечник дитини лише після народження. Кістки черепа залишаються гнучкими, завдяки чому плід зможе легко пройти пологовий канал.

У дитини вже сформувалися очі, вії, брівки. Також відбувається процес повного та остаточного затвердіння хрящів вух та носа. Шкіра малюка стала рівною і гладкою, щічки ще більш округлилися. Відбувається своєрідне перетворення, яке спрямоване на зустріч із мамою та новим, незвіданим світом.

40-й тиждень вагітності повинен бути завершальним, але на практиці лише деякі жінки народжують у передбачений термін. Так що наберіться терпіння та чекайте, продовжуючи вести звичайний спосіб життя. У будь-якому випадку вже зовсім скоро ви обіймете своє маля. Якщо у вас ще не було ознак пологів, на 40-й тиждень вагітності вони можуть з’явитися.

  1. Опускання живота. Дитина в матці переміщується вниз і притискається головкою до тазового дна. За рахунок цьогоу майбутньої матері зникає відрижка, і їй стає набагато легше дихати. Проте через сильний тиск на сечовий міхур вагітні на цьому терміні змушені частіше ходити в туалет;
  2. Втрата апетиту;
  3. Розлади травної системи. Приблизно за 24-48 години до початку пологів може відбутися розжиження калу;
  4. Зниження ваги. Перед пологами маса тіла може зменшитися на 1-2 кг;
  5. Вихід слизової пробки. Протягом 40 тижнів вагітності пробка закривала вхід в шийку матки, захищаючи маля від інфекцій. Її відокремлення (про це ви дізнаєтеся за згустками слизу на трусиках) вивільняє для дитини пологові шляхи;
  6. Відхід навколоплідних вод. Амніотична рідина виливається безпосередньо перед пологами. Найчастіше вона прозора, але якщо у неї потрапили частки меконію, колір може бути жовтуватим або зеленуватим;
  7. Болючі і фальшиві перейми на 40 тижні. Жінки, які народжують можуть сплутати тренувальні перейми зі справжніми. Щоб зрозуміти, які саме у вас перейми, під час їх виникнення змініть положення тіла. Ляжте або, навпаки, встаньте, пройдіть по кімнаті, потім сідайте на стілець. Якщо перейми припинилися, це означає, що це ще не пологи.

На 40-й тиждень вагітності вас очікує наступний візит до лікаря, де будуть проведені вже звичні процедури: вимірювання артеріального тиску, зважування, визначення висоти дна матки і, звісно ж, прослуховування серцебиття дитини.

Щоб відстежити роботу нирок, вам потрібно буде здати аналіз сечі. Якщо встановлена лікарем дата пологів минула, вам можуть призначити доплерографію. Це дослідження дозволяє оцінити кровотік плоду, кровообіг у плаценті та судинах матки, а також визначити, чи отримує малятко достатньо кисню та необхідних речовин. Ще одне дослідження, іноді призначене на 40 тиждень вагітності, – це кардіотокографія, завдяки якій фахівець зможе виключити внутріутробну гіпоксію.

Основна небезпека на 40-му тижні вагітності – швидкі пологи. Малюк може з’явитися на світ дуже швидко, особливо у жінок, які раніше вже народжували. Тому краще заздалегідь, приблизно за тиждень до передбаченої дати пологів, лягти до лікарні.

На 40-му тижні вагітності важливо слідкувати за характером виділень. Якщо вони змінили запах, колір і консистенцію (наприклад, стали гнійними або сироподібними), це свідчить про інфекційне захворювання, яке вимагає негайного лікування. Наявність у вагінальній області хвороботворних мікробів створює ризик інфікування дитини.

Так само, як і на будь-якому терміні, на 39-40 тижнях вагітності анемія є небезпечною, що призводить до зниження рівня кисню в тканинах. Низький гемоглобін спричиняє гіпоксію плоду, а майбутня мама стикається з підвищеним ризиком розвитку пізнього токсикозу та ускладнень під час пологів.

Можливі ознаки анемії при вагітності:

  • Сухість шкіри;
  • Ламкість нігтів і волосся;
  • Відчуття слабості і швидке втомлювання;
  • Блідість шкіри і слизових оболонок;
  • Безсоння;
  • Головні болі;
  • Аритмія та брадикардія;
  • Запори;
  • Наявність відхилень у смакових вподобаннях.

Лікування анемії полягає в прийомі залізовмісних препаратів та дотриманні спеціальної дієти.

На залишок часу до пологів намагайтеся належно відпочити, оскільки після народження дитини це, ймовірно, буде непросто. Зараз дуже важливо зберігати спокій, оскільки ваше емоційне становище сильно впливає на малятко.

Ще на 39-40 тижнях вагітності вам необхідні вітаміни групи В: вони забезпечують не лише правильний розвиток плоду, а й гарне самопочуття матері. Найцінніший їх джерело – сухі пивні дріжджі, але застосовувати їх можна тільки після консультації з лікарем. Також вітаміни групи В містяться в вівсі, пшені, м’ясі, рибі, яйцях, бобах та кисломолочних продуктах.

Якщо на 40 тижні вагітності ви відчуєте наближення переймів, не поспішайте вирушати до пологового будинку. Перед пологами слід поповнити запаси енергії, а для цього можна випити солодкий чай, кисіль або компот, з’їсти трошки обезжиреного творогу або йогурту. Якщо тривалість переймів досягне 1 хвилини, а інтервал між ними – 5-7 хвилин, вирушайте до пологового будинку.

Багатьох майбутніх батьків цікавить питання, чи шкідливо займатися сексом на 39-40 тижні вагітності. При відсутності протипоказань це не заборонено. А в деяких випадках статевий контакт навіть рекомендується як засіб підготовки до пологів. У спермі присутній гормон простагландин, який пом’якшує шийку матки, а пережитий жінкою оргазм стимулює початок переймів.