На 39-му тижні вагітності дитина вважається повністю доношеною, тому що до цього терміну у неї сформувалися всі життєво необхідні органи та системи.
Розмір малюка:
50 – 51 см
Вага малюка:
3200 – 3300 гр
Розвиток плода на 39 тижні вагітності
В даний момент організм малюка активно готується до існування поза животом мами. Серце, нирки, легені вже можуть забезпечити життєдіяльність новонародженого. Кишечник став повністю прохідним, а його м’язи поступово рухають меконій у нижні ділянки.
Через відсутність тренувань поки що не розвинені слинні залози та жувальний апарат. Слина почне виділятися тільки через місяць після народження, а жувати маля навчиться, коли прийде час.
16–20 годин на добу дитина проводить у сні, набираючись сил перед пологами. А коли вона активна, мама чітко відчуває її рухи. Ви вже помітили, що рухів стало менше, але, як і на попередньому тижні, їх повинно бути не менше 10 на день.
До 38–39 тижню вагітності плацента перестає справлятися зі своїми функціями. Її старіння — фізіологічне явище, пов’язане з розрідженням тканин, сповільненням обмінних процесів і погіршенням кровопостачання. Плід отримує все менше кисню та поживних речовин.
Відчуття майбутньої мами
Організм готовий до пологів, і суттєвих змін у вашому відчуттях практично не відбувається. На 39-му тижні вагітності ви все ще можете відчувати свербіж шкіри на животі. Дискомфорт у попереку та крижниці іноді зростає, а через сильний тиск матки на сечовий міхурь майбутню маму часто турбують болі в проміжності. Крім того, через виробництво молозива на цьому терміні можуть з’явитися болісні відчуття в грудях.
Не рідко на 38–39 тижні вагітності з’являється нудота та блювота, викликані пізнім токсикозом. Такий стан небезпечний для майбутньої матері та маляти, і про цей симптом обов’язково потрібно розповісти лікареві. Щоб полегшити нудоту і уникнути блювоти, частіше перебувайте на свіжому повітрі, збільшуйте кількість прийомів їжі і зменшуйте обсяг порцій.
Тренувальні перейми на 39-му тижні вагітності спостерігаються частіше, але їх тривалість залишається попередньою. Зараз ви можете помітити, що ваша вага зменшилася. Не треба хвилюватися: на пізніх термінах це нормальне явище. Завдяки тому, що організм звільняється від зайвої рідини, жінка може втратити до 2 кг. Також відбувається очищення кишечника, через що на цьому етапі можлива діарея.
Зараз важливо слідкувати за виділеннями із піхви: в нормі вони світло-молочні, однорідної консистенції, з легким кислуватим запахом. На 39 тижні вагітності вас не повинно лякати незначне збільшення їх кількості, а також наявність примісі слизу. Це ніщо інше, як частинки пробки, яка закриває вхід в шийку матки. А от гнійні, пластинчасті виділення незвичайного кольору — привід звернутися до лікаря, оскільки це симптоми генітальних інфекцій, і, поки що є час, треба пройти лікування.
Якщо ваш живіт стає твердим, це може бути ознакою гіпертонусу. Порадьтеся з гінекологом — зазвичай лікар у таких випадках призначає спазмолітичний препарат.
Негайно відправляйтеся до лікаря і в тому випадку, якщо на 38–39 тижні вагітності ви помітили водянисті виділення жовтавого відтінку. Це відходять навколоплідні води. Амніотична рідина не завжди виливається одразу. При порушенні цілісності плідних оболонок вона може виходити невеликими порціями, що погано для маляти, адже він стає дуже вразливим до інфекцій. Негайно викликайте швидку, якщо зі статевих шляхів йде кров. Можливо, почалося передчасне відшарування плаценти.
Медичні обстеження
На 39-му тижні вагітності призначається візит до гінеколога. Фахівець прослухає серцебиття маляти, перевірить готовність шийки матки до пологів і проведе інші стандартні процедури:
- Вимірювання артеріального тиску;
- Зважування;
- Вимірювання висоти стояння дна матки.
- Крім того, як завжди, потрібно здати аналізи сечі та крові.
На терміні 39 тижнів вагітності УЗД, як правило, не робиться. Однак для його повторного проведення можуть бути індивідуальні показання. Як і раніше, при ультразвуковому дослідженні лікар оглядає плід, визначає його фізичні параметри та ступінь розвитку. Обов’язково оцінюються розміри та стан матки, ступінь зрілості шийки, кількість і якість навколоплідних вод. Важливий критерій — ступінь зрілості плаценти (найчастіше на цьому терміні вона третя).
УЗД також дозволить зрозуміти, як розташована пуповина. Іноді виявляється одноразове, дворазове або багаторазове обгортання шиї плоду. Протягом вагітності це зазвичай не небезпечно, оскільки всередині маткової порожнини дитина не дихає легенями, а кисень до неї поступає через кров. Складнощі виникають при дуже тісному обгортанні, оскільки через це порушується нормальне кровопостачання організму плода. Такі патології вимагають уваги гінеколога, але у більшості випадків (якщо пуповина нормальної довжини і не стягує шию) здорова дитина успішно народжується природним шляхом. І лише при виникненні проблем у першому періоді пологів виконується невідкладний кесарів розтин.
Фактори ризику
На 38 – 39 тижнів вагітності слід остерігатися простудних захворювань. Через ослаблений імунітет інфекції легко чіпляються до майбутньої мами, а хвороби протікають важко і загрожують серйозними ускладненнями. Якщо ви все-таки захворіли, не займайтеся самолікуванням, а одразу зверніться до лікаря.
Корисні поради
На останніх термінах не припиняйте слідкувати за харчуванням. До кінця 38-39 тижнів вагітності матка опустилася, тому ймовірно, що у вас проснувся апетит, але намагайтеся не переїдати, щоб не перевантажувати організм перед пологами. В щоденному раціоні повинні бути продукти з достатньою кількістю білка. Зараз вам також необхідні вуглеводи. Для підтримки енергії ви можете дозволити собі десерти, але віддавайте перевагу натуральним продуктам без шкідливих штучних наповнювачів. Не забувайте і про клітковину: на вашому столі повинні бути овочі, фрукти.
Щоденно проводьте час на свіжому повітрі, щоб забезпечити малюка достатньою кількістю кисню. Щоб позбутися від болючих відчуттів, виконуйте дихальні вправи, а якщо ваше самопочуття дозволяє, продовжуйте займатися гімнастикою для вагітних.