38-й тиждень вагітності

38 тиждень вагітності – це той термін, коли пологи можуть розпочатися будь-якої хвилини. Як показує практика, на 38 тижні найчастіше народжуються немовлята жіночої статі, а ось хлопчики залишаються в утробі матері довше і з’являються на світ на 40 тижні.

Шанси народити саме на 38 тижні особливо високі, якщо жінка народжує не вперше. Не більше 5% всіх вагітних, що повторно народжують, доношують до належних 40 тижнів. Проте, діти, які народжуються на 38-му тижні вагітності, не вважаються недоношеними.

38-й тиждень вагітності може бути часом народження вашого маляти. На цей термін дитина вже вважається повністю доношеною. У плода добре розвинені підшкірні жирові клітини, шкіра не червона і не зморщена, а рожева і бархатиста. На 38 тижні вагітності в деяких місцях на тілі маляти ще залишається пушкове волосся (лануго). Хрящі вушних раковин стали твердими і пружними, нігтики — щільними і довгими; на грудях малятка вже помітні околососкові кільця. Кістки черепа закріпилися, але рухливість між ними зберігається: це полегшить голівці дитини прохід по родовому шляху.

До 38 тижня вагітності завершився розвиток зовнішніх статевих органів: у хлопчиків яєчка опустилися в мошонку; у дівчаток статева щілина зрослася, а малі статеві губи закрилися великими.

Завершено вдосконалення легень: альвеоли сформувалися, і практично на кожній з них утворився поверхнево-активний агент. Після народження легені малятка розправляться і почнуть працювати.

Рухи плода на 37–38 тижні вагітності зводяться до повільних обертань та поштовхів, але, незважаючи на спокійність своєї дитини, мамі щодня слід відчувати не менше 10 рухів. При недостатній кількості рухів або їх відсутності тривалий час обов’язково слід звернутися до лікаря.

На 38 тижні вагітності плацента починає старіти. Попереднє повнокров’я втрачається, і судини поступово заростають. В тканинах плаценти утворюються кісти та кальціфікати, а її товщина зменшується. Через обмеження кисню та поживних речовин ріст плода сповільнюється. Приріст ваги сповільнюється, а корисні речовини, які дитина отримує з крові матері, головним чином будуть використані для забезпечення її життєдіяльності. Постійно зменшується кількість амніотичної рідини, але її об’єму достатньо для захисту малятка до самого народження.

На 37–38 тижні вагітності молочні залози ще більше збільшуються. Крізь шкіру просвічує мереживо дрібних вен, ареоли темніють ще помітніше, і на них відчітливо видно “вузлики” сальних залоз. На цей період соски стають дуже чутливими, і, якщо до них доторкатися, м’язи матки скорочуються. Пора готувати груди до годування маляти. Обережно масажуйте соски грубою рушницею, тоді в подальшому на них не будуть утворюватися тріщини.

Перед пологами живіт повинен опуститися вниз: голівка плода розташовується в тазовій порожнині, і дитина приймає своє остаточне положення. Тепер матка не заважає рухам діафрагми і не так сильно натискає на внутрішні органи, тому вам легше дихати, а відрижка турбує лише при помилках у харчуванні. Однак через зміщення головки маляти вниз збільшується навантаження на кістки тазу. Тому у вас можуть з’явитися болі в цій області. Тиск на сечовий міхур є причиною частих позивів сечовипускання.

На 38-у тижні вагітності лікар прослухає серце маляти, виміряє вам артеріальний тиск і призначить загальний аналіз сечі. При нормальних показниках хвилюватися немає причин. А от якщо тиск підвищений чи в сечі виявлено білок, мова може йти про ускладнення вагітності, яке вимагає госпіталізації.

УЗД на 37–38 тижнях вагітності проводиться тільки за показаннями — наприклад, якщо необхідно уточнити розташування плода в матці, оцінити ступінь зрілості плаценти, кількість амніотичної рідини або виключити обмотування дитини пуповиною. Під час обстеження лікар визначить розмір маляти, частоту її серцебиття, а також взаємозв’язок між окремими частинами тіла маляти.

Якщо на 38 тижні вагітності у вас раптово збільшилася набряклість, розпочалася діарея, блювота, з’явились головокружіння, головний біль чи порушення зору, це можуть бути ознаки прееклампсії — серйозного ускладнення гестозу. Такий стан небезпечний для здоров’я матері та дитини, тому в багатьох випадках вимагає проведення екстреної розроджувальної операції.

Також слід звернутися до лікаря, якщо на 37–38 тижні вагітності ви помітили кров’янисті виділення з вагіни або витікання навколоплідних вод. Небезпечний для маляти є і генітальний герпес. Виявлення цього захворювання слугує підставою для проведення кесаревого розтину.

Однакового перебігу вагітності навіть у тієї самої жінки не може бути однаковим. Тому не варто перейматися тим, що в минуле раз було якось по-іншому. Тим більше, якщо самопочуття не порушене.

Важливо вживати їжу, збагачену кальцієм, таку як риба або творог. Після консультації з лікарем можна спробувати поповнити запаси кальцію за допомогою яєчної шкаралупи. Не варто припиняти прийом вітамінів.

Жінці слід відпочивати якнайбільше, але при цьому не рекомендується лежати на спині. Важливо, щоб близькі родичі допомагали вести господарство. Вони повинні взяти на себе частину обов’язків вагітної жінки.

Залишений час до пологів слід використовувати для вивчення інформації про те, як доглядати за новонародженим, що йому необхідно придбати і таке інше.

Заняття сексом на 38 тижні вагітності є досить спірним моментом. Звісно, для жінки інтимне життя принесе задоволення, і рівень гормону радості в організмі зросте. Також секс сприяє покращенню кровообігу в тазу, а це означає, що плацента насичується киснем. Однак на такому пізньому терміні матка стає дуже чутливою, а пологові шляхи трошки розкриваються. Тому в ході статевих відносин можна пошкодити шийку матки та викликати невелику кровотечу. Заняття сексом на 38 тижні вагітності можуть завершитися початком пологів. Це природний метод стимуляції пологів, але вдалим його використанням можна користуватися лише після консультації з лікарем.